MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.
Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.
Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
- Ciok
- Old Traveler
- Posty: 590
- Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
- Imieniny: 0- 0- 0
- Lokalizacja: Mazowsze
MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
MotoTraska. Po trasie WPP — Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz. 1
/#Warszawa, Łęczeszyce, Mogielnica, Poświętne, Kraśnica, Paradyż, Skotniki, Przedbórz, Wielgomłyny, Cielętniki, Święta Anna, Mstów, Częstochowa, Old Traveler, Karawanier, Ciok, Trasy motocyklowe
Wyprawy motocyklowe. Szlakiem Wiary
Do Częstochowy droga z Pruszkowa jest prosta i bardzo szybka. Wystarczy wjechać na autostradę A2 obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i za 2 godziny i 40 minut być pod Klasztorem na Jasnej Górze. Tak właśnie jeździmy na „Rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze".
Czasami chodzi jednak o coś więcej niż szybkie przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Chodzi o „drogę” i przeżycia związane z przemieszczaniem. My motocykliści bardzo dobrze wiemy, co mam na myśli, bo wielu z nas jeździ głównie w celu "rekreacyjnym” dla przyjemności i „swobodnej” jazdy. Dlatego doszedłem do wniosku, że warto się wybrać trasą WPP — Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, aby chociaż troszkę przeżyć tego, co doświadczają pielgrzymi idący do Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie.
Niestety, ale nie każdy może iść pieszo a czasami i duchowe uczestnictwo w pielgrzymce może być utrudnione jeżeli jesteśmy na bakier z Wiarą. Możemy w zamian pojechać śladem tej MotoTraski do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i tam sobie w duchu samemu „porozmawiać". Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę spotkania i modlitwy. Ja właśnie tak zrobiłem. W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie uczestniczyłem w porannej mszy świętej, a potem wyruszyłem na szlak do Częstochowy.
Parę szczegółów technicznych.
Przeważają drogi lokalne asfaltowe, ale gruntowych piaszczystych, szutrowych i kiepskich asfaltów nie brakuje. Turystyczne enduro i enduro przejedzie. Innymi motocyklami proszę przejrzeć trasą i wprowadzić ewentualne korekty. Kozaki przejadą każdą trasą na czymkolwiek.
Pewnymi fragmentami trasy nie dałem rady przejechać, lub były zakazy wjazdu, to zawracałem i jechałem objazdem, bo nie wypada nam rozjeżdżać lasów motocyklami.
Polecam Mototraskę każdemu, a wierzącym w szczególności.
Trasa "wyprostowana", bez nieprzejezdnych motocyklem odcinków polnych i leśnych, (opracowana jako petla) na jeden dzień jazdy, tutaj: MotoTraska. Propozycja trasy "Na Jasną Górę szlakiem WPP"
Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli "MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę"
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png), a także zobaczyć szczegóły: ostrzeżenia drogowe, w których miejscach, z jaką prędkością. Bardzo pomocne i czytelne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie.
Polecam. Warto się zapoznać, aby wiedzieć, gdzie konkretnie co się znajduje, lub zaplanować własną trasę.
Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP
Historia Parafii Żbikowskiej jest bardzo stara i bogata. Napisze tylko, że pod koniec XIX w. na początku XX w. zapadła decyzja o rozbiórce starego kościoła i budowie nowego kościoła decyzję tą podjął Ks. Szczucki Józef proboszcz parafii w latach 1901- 1912.
Kto chciałby bliżej zapoznać się z historią kościoła żbikowskiego polecam:
https://parafia-zbikow.pl/historia/
Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie-Żbikowie
Jeżeli mój wyjazd ma mieć cokolwiek wspólnego z duchową pielgrzymką na Jasną Górę, do Sanktuarium Maryjnego, to należy go rozpocząć Mszą Świętą.
I tak właśnie zrobiłem. Wziąłem udział w porannej Mszy Świętej. Pewnie i mogłem to uczynić we Warszawie na Starówce, ale tam jest problem z zaparkowaniem motocykla. Zresztą lubię chodzić do tego Kościoła. Czuć "historyczny powiew" modlitwy na plecach.
Kościół pw. Ducha Świętego i klasztor Zakonu Paulinów - Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia
Ważne moim zdaniem karty z historii.
1711 – Po ustaniu zarazy, z kościoła pw. Ducha Świętego wyrusza pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, z dziękczynnym wotum Warszawy dla Matki Najświętszej.
2019 – 8 grudnia Kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski na prośbę generała Zakonu Paulinów oraz licznych wiernych ustanowił kościół przy ul. Długiej diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
Więcej informacji tutaj: https://www.warszawa.paulini.pl/historia-sanktuarium
Kościół pw. Ducha Świętego
Historia Pielgrzymek na Jasną Górę.
https://www.warszawa.paulini.pl/historia-wpp
"SŁOWO KIEROWNIKA 311 WPP
Drodzy Pielgrzymi!
Dzięki Bożej Łasce po raz 311 wyruszymy z Warszawy na Jasną Górę. Jakże często można się spotkać z określeniem, że pielgrzymka to swoiste rekolekcje w drodze. Jednym z głównych celów rekolekcji jest poznanie woli Bożej, poznanie pragnień, jakie Bóg żywi względem mnie, mojej rodziny, a nade wszystko wobec wspólnoty jaką jest Kościół ................https://www.warszawa.paulini.pl/slowo-k ... ka-311-wpp
Kościół pw. Ducha Świętego
Zaproszenie na Pielgrzymkę Księdza Kardynała Kazimierza Nycza : https://www.warszawa.paulini.pl/post/za ... yna%C5%82a
Trasa Pielgrzymki:
https://www.warszawa.paulini.pl/trasa-pielgrzymki
W Google Map: https://www.google.com/maps/d/embed?mid ... hbc=2E312F
W drodze. Teatr Wielki Opera Narodowa
Nie dam rady streścić histori dlatego odsyłam :
'Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku."
Więcej: https://teatrwielki.pl/teatr/historia/
Kościół św. Antoniego Padewskiego u franciszkanów
Kościół należy do najpiękniejszych świątyń reformackich w Polsce.
Fundacja kościoła i klasztoru zawdzięcza swoje powstanie królowi Zygmuntowi III WAZIE, stanowiąc wotum dziękczynne za zdobycie Smoleńska dnia 13 czerwca 1611 roku. Uroczysta erekcja krzyża odbyła się 4 października w obecności króla.
Więcej: https://swietyantoni.com.pl/historia-kosciola/
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie (Wola)
Jeden z najpiękniejszych kościołów w Warszawie. Piękne spokojne miejsce obok Skweru Sybiraków. Zachowany oryginalny wygląd dlatego warto zobaczyć.
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie (Wola)
– kościół znajdujący się przy ul. Chłodnej 21 na warszawskim Mirowie. Wybudowany w latach 1841–1849 w stylu neorenesansowym według projektu Henryka Marconiego.
Warto poczytać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... wie_(Wola)
Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Warszawa w tygodniu, to trudny przejazd przez miasto, dlatego żwawo i bez przystanków pomknąłem do Magdalenki.
Historia parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence rozpoczyna się 17 sierpnia 1931 roku, kiedy to kard. Aleksander Kakowski wydał dekret otwarcia kaplicy publicznej w starej gajówce i odprawiania w niej Mszy świętych i nabożeństw. Gajówka była darowizną Piotra Dmowskiego, właściciela folwarku Magdalenka. Drugą fundatorką była księżna Zofia Świętopełk-Czetwertyńska, która 21 grudnia 1933 roku podarowała na cele kościelne z majątku Falenty 6 hektarów w Sękocinie.
https://parafiamagdalenka.pl/historia-kosciola/
Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Skwer, parking przed Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Kościół św. Mikołaja BM w Tarczynie
Tarczyn zalicza się do trzech najstarszych (obok Białej Rawskiej i Mszczonowa) ośrodków kościelnych istniejących na południowym Mazowszu (XI–XII w.), a zachowany do dziś gotycki, częściowo zbarokizowany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja należy do najstarszych świątyń na Mazowszu.
Bardzo interesująca historia Kościoła : http://www.parafia-tarczyn.pl/historia-kosciola
Parafia św. Jana Chrzciciela w Rembertowie
Modrzewiowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Rembertowie powstał w latach 1730-1742 z inicjatywy Katarzyny Siekierzyńskiej. Jest to niewielka budowla z zewnątrz oszalowana deskami, natomiast wewnątrz otynkowana. Zwiedzając świątynie, należy zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny, sprowadzony z Włoch do parafii w Rembertowie ok. 1830 roku. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1826 roku.
"Fajne miejsce z klimatem. Kościół o statusie zabytku, zadbany pomimo leciwego wieku. Sympatyczni księża. Parafia choć blisko trasy szybkiego ruchu, schowana niejako przed światem. Zadbany teren wokół, całkiem duży parking. Organy zrobione w starym, dobrym stylu ze wspaniałym brzmieniem."
Krzyż na rozdrożu
Dalsza droga to lokalny szuterek
Kapliczka na rozstaju
Koniec polnej drogi
Przy kapliczce
Piękna trasa przez pola i zagajniki. Aż chce się iść na piechotę.
Krzyż na rozstaju.
Teraz piasek i kamienie na drodze będą. Ale równo. Na piechotkę nic trudnego bo sporo cienia.
W cieniu
Ciężko jechać ...kamienie i piasek
Ale bagienko. Robi wrażenie.
Krzyż na rozstaju dróg
Łęczeszyce
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
Na niewielkim wzgórzu jaśnieje bielą Łęczeszycki kościół z przylegającym do niego klasztorem. Poniżej rozciągają się sady. Cisza i spokój zalega zwykle nad tą starą osadą, której dzieje sięgają dawnych czasów. Już w średniowieczu liczba ludności była tak duża, że niejaki Jan Głowach, starosta łęczeszycki pochodzący z Leżenic nad Radomką funduje tu drewniany kościółek. Natomiast jego wuj, biskup poznański Dorogost Nowodworski eryguje w 1393 roku parafię.
........
Właściciel wioski, Mikołaj Boglewski, sędzia ziemi czerskiej i jego żona, Otylia z Żabickich, fundują tu murowany kościół w stylu barokowym wzniesiony w latach 1632-1639, by po ukończeniu budowy sprowadzić do Łęczeszyc paulinów z Jasnej Góry.
Łęczeszyce. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
W 1819 roku nastąpiła kasata klasztoru. Zakonnicy musieli opuścić Łęczeszyce, a tylko dla opieki duszpasterskiej pozostał jeden Paulin. W 1821 roku arcybiskup warszawski Szczepan Hołowczyc, na żądanie namiestnika księcia Zajączka, przyłączył parafię Łęczeszyce do Belska, a kościół parafialny został zamieniony na filialny. Dopiero w 1967r. na życzenie ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski, arcybiskupa metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego – paulini ponownie objęli kościół i klasztor. Przy pomocy Kurii Generalnej i ofiarności wiernych odrestaurowano klasztor i przeprowadzono kapitalny remont kościoła.
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
Paulini pełniąc posługę duszpasterską w parafii Łęczeszyce od samego początku rozwijali cześć do Jasnogórskiej Bogurodzicy, której kopia znajduje się w głównym ołtarzu. Tu od 1711 roku pielgrzymi z Warszawy, gościnnie witani i podejmowani, zatrzymywali się jakby w przedsionku Sanktuarium Jasnogórskiego, by pokrzepić ducha i zbierać siły do dalszej drogi. W wyposażeniu kościoła można dostrzec po dzień dzisiejszy elementy tradycyjnej duchowości paulińskiej. Oprócz kultu św. Pawła I Pustelnika, Patriarchy Zakonu, wyjątkowej czci doznaje św. Tekla, męczennica, patronka misji.
Łęczeszyce. Klasztor Paulinów
Parafia św. Floriana Męczennika w Mogielnicy. Robi wrażenie.
Świątynia została wzniesiona z cegły w stylu neogotyckim według projektu architekta Władysława Marconiego. Posiada dwie wieże z iglicami i sygnaturkami, które dodają kościołowi smukłości[2]. We wnętrzu można zobaczyć interesujące sklepienie i polichromię z wizerunkiem św. Wacława, wykonaną przez Leona Zdziarskiego w latach 1930–1931. Budowla posiada 6 ołtarzy.
Więcej info kliknij: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... Mogielnicy
Kapliczka przydrożna. Piękna
Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Łęgonicach
Pierwszy kościół zbudowano w roku lokacji miasta Łęgonice - 1420r. z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąby[2]. Parafia została wymieniona w 1521 roku w opisie Łaskiego "Miasteczko Łangonicze". Obecny drugi kościół modrzewiowy pw. św. Marii Magdaleny, został zbudowany po pożarze pierwszego z fundacji Stanisława Małachowskiego[3] marszałka trybunału koronnego, zbudowany w latach 1765-1775 wpisany jest do rejestru zabytków woj. mazowieckiego
Więcej info kliknij: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_% ... a%C5%82ych
Parafia p.w. św. Marii Magdaleny. Tablica info
Ni to staw, ni to zalew, ale widok przyjemny.
Koniec drogi WPP przez las. Zaznaczyłem wcześniej, że do lasu nie wypada z motocyklem, a tu jest drugi punkt tz wyjściowy.
Królówka. Kaplica w Królówce.Przed Kaplicą rozciąga się niesamowity widok na pola.
Rozłożyłem sobie krzesełko i posiedziałem troszkę, zapatrzony na ten sielski spokojny obraz.
Królówka.
Drogowskaz prowadzący do kaplicy.
Kaplica jest pamiątką po średniowiecznej pustelni cystersów, która znajdowała się w dawnym zameczku rycerskim (myśliwskim). Od wieków wzgórze było otoczone czcią przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Od 1711 r. miejsce to jest nawiedzane przez Warszawską Pielgrzymkę Pieszą idącą do Częstochowy. Obecna kaplica pochodzi z lat 1827 – 1835.
Więcej info kliknij: https://radioplus.com.pl/region/53186-p ... e-krolowce
Królówka. Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny.
Dziewiętnastowieczna kapliczka św. Marii Magdaleny w Stanisławowie - Królówce koło Odrzywołu wypiękniała po remoncie
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny
Gmina uregulowała stan prawny góry, na której znajduje się kaplica wraz z pamiątkowym krzyżem i grobami powstańców styczniowych z 1863 r.
Poświętne. Kapliczka słupowa w Poświętne. Piękna
Poświętne
FILIPINI
Sanktuarium Świętej Rodziny
Dzieje tego miejsca związane są z Cudownym Obrazem Św. Rodziny z Nazaretu, znajdującym się w głównym ołtarzu obecnej Bazyliki..........
..... Warto poczytać: https://sanktuarium.rodzina.net/historia-sanktuarium/
Poświętne. Klasztor XX.Filipinów
Historia Kongregacji
Filip Neri urodził się we Florencji. Był dzieckiem bardzo radosnym i obdarowanym przez naturę wielką dobrocią i wrażliwością na piękno. Dlatego też najbliżsi nazywali Go “Dobrym Filipkiem” – Pippo Buono
Więcej info kliknij: https://sanktuarium.rodzina.net/historia-kongregacji/
Klasztor XX.Filipinów
Ze względu na długość trasy i mnogość atrakcji po drodze, temat został opisany w trzech częściach.
Tutaj dalsza część relacji - cz. 2
/#Warszawa, Łęczeszyce, Mogielnica, Poświętne, Kraśnica, Paradyż, Skotniki, Przedbórz, Wielgomłyny, Cielętniki, Święta Anna, Mstów, Częstochowa, Old Traveler, Karawanier, Ciok, Trasy motocyklowe
Wyprawy motocyklowe. Szlakiem Wiary
Do Częstochowy droga z Pruszkowa jest prosta i bardzo szybka. Wystarczy wjechać na autostradę A2 obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i za 2 godziny i 40 minut być pod Klasztorem na Jasnej Górze. Tak właśnie jeździmy na „Rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze".
Czasami chodzi jednak o coś więcej niż szybkie przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Chodzi o „drogę” i przeżycia związane z przemieszczaniem. My motocykliści bardzo dobrze wiemy, co mam na myśli, bo wielu z nas jeździ głównie w celu "rekreacyjnym” dla przyjemności i „swobodnej” jazdy. Dlatego doszedłem do wniosku, że warto się wybrać trasą WPP — Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, aby chociaż troszkę przeżyć tego, co doświadczają pielgrzymi idący do Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie.
Niestety, ale nie każdy może iść pieszo a czasami i duchowe uczestnictwo w pielgrzymce może być utrudnione jeżeli jesteśmy na bakier z Wiarą. Możemy w zamian pojechać śladem tej MotoTraski do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i tam sobie w duchu samemu „porozmawiać". Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę spotkania i modlitwy. Ja właśnie tak zrobiłem. W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie uczestniczyłem w porannej mszy świętej, a potem wyruszyłem na szlak do Częstochowy.
Parę szczegółów technicznych.
Przeważają drogi lokalne asfaltowe, ale gruntowych piaszczystych, szutrowych i kiepskich asfaltów nie brakuje. Turystyczne enduro i enduro przejedzie. Innymi motocyklami proszę przejrzeć trasą i wprowadzić ewentualne korekty. Kozaki przejadą każdą trasą na czymkolwiek.
Pewnymi fragmentami trasy nie dałem rady przejechać, lub były zakazy wjazdu, to zawracałem i jechałem objazdem, bo nie wypada nam rozjeżdżać lasów motocyklami.
Polecam Mototraskę każdemu, a wierzącym w szczególności.
Trasa "wyprostowana", bez nieprzejezdnych motocyklem odcinków polnych i leśnych, (opracowana jako petla) na jeden dzień jazdy, tutaj: MotoTraska. Propozycja trasy "Na Jasną Górę szlakiem WPP"
Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli "MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę"
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png), a także zobaczyć szczegóły: ostrzeżenia drogowe, w których miejscach, z jaką prędkością. Bardzo pomocne i czytelne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie.
Polecam. Warto się zapoznać, aby wiedzieć, gdzie konkretnie co się znajduje, lub zaplanować własną trasę.
Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP
Historia Parafii Żbikowskiej jest bardzo stara i bogata. Napisze tylko, że pod koniec XIX w. na początku XX w. zapadła decyzja o rozbiórce starego kościoła i budowie nowego kościoła decyzję tą podjął Ks. Szczucki Józef proboszcz parafii w latach 1901- 1912.
Kto chciałby bliżej zapoznać się z historią kościoła żbikowskiego polecam:
https://parafia-zbikow.pl/historia/
Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie-Żbikowie
Jeżeli mój wyjazd ma mieć cokolwiek wspólnego z duchową pielgrzymką na Jasną Górę, do Sanktuarium Maryjnego, to należy go rozpocząć Mszą Świętą.
I tak właśnie zrobiłem. Wziąłem udział w porannej Mszy Świętej. Pewnie i mogłem to uczynić we Warszawie na Starówce, ale tam jest problem z zaparkowaniem motocykla. Zresztą lubię chodzić do tego Kościoła. Czuć "historyczny powiew" modlitwy na plecach.
Kościół pw. Ducha Świętego i klasztor Zakonu Paulinów - Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia
Ważne moim zdaniem karty z historii.
1711 – Po ustaniu zarazy, z kościoła pw. Ducha Świętego wyrusza pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, z dziękczynnym wotum Warszawy dla Matki Najświętszej.
2019 – 8 grudnia Kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski na prośbę generała Zakonu Paulinów oraz licznych wiernych ustanowił kościół przy ul. Długiej diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
Więcej informacji tutaj: https://www.warszawa.paulini.pl/historia-sanktuarium
Kościół pw. Ducha Świętego
Historia Pielgrzymek na Jasną Górę.
https://www.warszawa.paulini.pl/historia-wpp
"SŁOWO KIEROWNIKA 311 WPP
Drodzy Pielgrzymi!
Dzięki Bożej Łasce po raz 311 wyruszymy z Warszawy na Jasną Górę. Jakże często można się spotkać z określeniem, że pielgrzymka to swoiste rekolekcje w drodze. Jednym z głównych celów rekolekcji jest poznanie woli Bożej, poznanie pragnień, jakie Bóg żywi względem mnie, mojej rodziny, a nade wszystko wobec wspólnoty jaką jest Kościół ................https://www.warszawa.paulini.pl/slowo-k ... ka-311-wpp
Kościół pw. Ducha Świętego
Zaproszenie na Pielgrzymkę Księdza Kardynała Kazimierza Nycza : https://www.warszawa.paulini.pl/post/za ... yna%C5%82a
Trasa Pielgrzymki:
https://www.warszawa.paulini.pl/trasa-pielgrzymki
W Google Map: https://www.google.com/maps/d/embed?mid ... hbc=2E312F
W drodze. Teatr Wielki Opera Narodowa
Nie dam rady streścić histori dlatego odsyłam :
'Teatr Wielki został wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego. Był potem kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Uroczyste otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku."
Więcej: https://teatrwielki.pl/teatr/historia/
Kościół św. Antoniego Padewskiego u franciszkanów
Kościół należy do najpiękniejszych świątyń reformackich w Polsce.
Fundacja kościoła i klasztoru zawdzięcza swoje powstanie królowi Zygmuntowi III WAZIE, stanowiąc wotum dziękczynne za zdobycie Smoleńska dnia 13 czerwca 1611 roku. Uroczysta erekcja krzyża odbyła się 4 października w obecności króla.
Więcej: https://swietyantoni.com.pl/historia-kosciola/
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie (Wola)
Jeden z najpiękniejszych kościołów w Warszawie. Piękne spokojne miejsce obok Skweru Sybiraków. Zachowany oryginalny wygląd dlatego warto zobaczyć.
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie (Wola)
– kościół znajdujący się przy ul. Chłodnej 21 na warszawskim Mirowie. Wybudowany w latach 1841–1849 w stylu neorenesansowym według projektu Henryka Marconiego.
Warto poczytać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... wie_(Wola)
Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Warszawa w tygodniu, to trudny przejazd przez miasto, dlatego żwawo i bez przystanków pomknąłem do Magdalenki.
Historia parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence rozpoczyna się 17 sierpnia 1931 roku, kiedy to kard. Aleksander Kakowski wydał dekret otwarcia kaplicy publicznej w starej gajówce i odprawiania w niej Mszy świętych i nabożeństw. Gajówka była darowizną Piotra Dmowskiego, właściciela folwarku Magdalenka. Drugą fundatorką była księżna Zofia Świętopełk-Czetwertyńska, która 21 grudnia 1933 roku podarowała na cele kościelne z majątku Falenty 6 hektarów w Sękocinie.
https://parafiamagdalenka.pl/historia-kosciola/
Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Skwer, parking przed Kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence
Kościół św. Mikołaja BM w Tarczynie
Tarczyn zalicza się do trzech najstarszych (obok Białej Rawskiej i Mszczonowa) ośrodków kościelnych istniejących na południowym Mazowszu (XI–XII w.), a zachowany do dziś gotycki, częściowo zbarokizowany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja należy do najstarszych świątyń na Mazowszu.
Bardzo interesująca historia Kościoła : http://www.parafia-tarczyn.pl/historia-kosciola
Parafia św. Jana Chrzciciela w Rembertowie
Modrzewiowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Rembertowie powstał w latach 1730-1742 z inicjatywy Katarzyny Siekierzyńskiej. Jest to niewielka budowla z zewnątrz oszalowana deskami, natomiast wewnątrz otynkowana. Zwiedzając świątynie, należy zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny, sprowadzony z Włoch do parafii w Rembertowie ok. 1830 roku. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1826 roku.
"Fajne miejsce z klimatem. Kościół o statusie zabytku, zadbany pomimo leciwego wieku. Sympatyczni księża. Parafia choć blisko trasy szybkiego ruchu, schowana niejako przed światem. Zadbany teren wokół, całkiem duży parking. Organy zrobione w starym, dobrym stylu ze wspaniałym brzmieniem."
Krzyż na rozdrożu
Dalsza droga to lokalny szuterek
Kapliczka na rozstaju
Koniec polnej drogi
Przy kapliczce
Piękna trasa przez pola i zagajniki. Aż chce się iść na piechotę.
Krzyż na rozstaju.
Teraz piasek i kamienie na drodze będą. Ale równo. Na piechotkę nic trudnego bo sporo cienia.
W cieniu
Ciężko jechać ...kamienie i piasek
Ale bagienko. Robi wrażenie.
Krzyż na rozstaju dróg
Łęczeszyce
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
Na niewielkim wzgórzu jaśnieje bielą Łęczeszycki kościół z przylegającym do niego klasztorem. Poniżej rozciągają się sady. Cisza i spokój zalega zwykle nad tą starą osadą, której dzieje sięgają dawnych czasów. Już w średniowieczu liczba ludności była tak duża, że niejaki Jan Głowach, starosta łęczeszycki pochodzący z Leżenic nad Radomką funduje tu drewniany kościółek. Natomiast jego wuj, biskup poznański Dorogost Nowodworski eryguje w 1393 roku parafię.
........
Właściciel wioski, Mikołaj Boglewski, sędzia ziemi czerskiej i jego żona, Otylia z Żabickich, fundują tu murowany kościół w stylu barokowym wzniesiony w latach 1632-1639, by po ukończeniu budowy sprowadzić do Łęczeszyc paulinów z Jasnej Góry.
Łęczeszyce. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
W 1819 roku nastąpiła kasata klasztoru. Zakonnicy musieli opuścić Łęczeszyce, a tylko dla opieki duszpasterskiej pozostał jeden Paulin. W 1821 roku arcybiskup warszawski Szczepan Hołowczyc, na żądanie namiestnika księcia Zajączka, przyłączył parafię Łęczeszyce do Belska, a kościół parafialny został zamieniony na filialny. Dopiero w 1967r. na życzenie ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski, arcybiskupa metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego – paulini ponownie objęli kościół i klasztor. Przy pomocy Kurii Generalnej i ofiarności wiernych odrestaurowano klasztor i przeprowadzono kapitalny remont kościoła.
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela
Paulini pełniąc posługę duszpasterską w parafii Łęczeszyce od samego początku rozwijali cześć do Jasnogórskiej Bogurodzicy, której kopia znajduje się w głównym ołtarzu. Tu od 1711 roku pielgrzymi z Warszawy, gościnnie witani i podejmowani, zatrzymywali się jakby w przedsionku Sanktuarium Jasnogórskiego, by pokrzepić ducha i zbierać siły do dalszej drogi. W wyposażeniu kościoła można dostrzec po dzień dzisiejszy elementy tradycyjnej duchowości paulińskiej. Oprócz kultu św. Pawła I Pustelnika, Patriarchy Zakonu, wyjątkowej czci doznaje św. Tekla, męczennica, patronka misji.
Łęczeszyce. Klasztor Paulinów
Parafia św. Floriana Męczennika w Mogielnicy. Robi wrażenie.
Świątynia została wzniesiona z cegły w stylu neogotyckim według projektu architekta Władysława Marconiego. Posiada dwie wieże z iglicami i sygnaturkami, które dodają kościołowi smukłości[2]. We wnętrzu można zobaczyć interesujące sklepienie i polichromię z wizerunkiem św. Wacława, wykonaną przez Leona Zdziarskiego w latach 1930–1931. Budowla posiada 6 ołtarzy.
Więcej info kliknij: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... Mogielnicy
Kapliczka przydrożna. Piękna
Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Łęgonicach
Pierwszy kościół zbudowano w roku lokacji miasta Łęgonice - 1420r. z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąby[2]. Parafia została wymieniona w 1521 roku w opisie Łaskiego "Miasteczko Łangonicze". Obecny drugi kościół modrzewiowy pw. św. Marii Magdaleny, został zbudowany po pożarze pierwszego z fundacji Stanisława Małachowskiego[3] marszałka trybunału koronnego, zbudowany w latach 1765-1775 wpisany jest do rejestru zabytków woj. mazowieckiego
Więcej info kliknij: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_% ... a%C5%82ych
Parafia p.w. św. Marii Magdaleny. Tablica info
Ni to staw, ni to zalew, ale widok przyjemny.
Koniec drogi WPP przez las. Zaznaczyłem wcześniej, że do lasu nie wypada z motocyklem, a tu jest drugi punkt tz wyjściowy.
Królówka. Kaplica w Królówce.Przed Kaplicą rozciąga się niesamowity widok na pola.
Rozłożyłem sobie krzesełko i posiedziałem troszkę, zapatrzony na ten sielski spokojny obraz.
Królówka.
Drogowskaz prowadzący do kaplicy.
Kaplica jest pamiątką po średniowiecznej pustelni cystersów, która znajdowała się w dawnym zameczku rycerskim (myśliwskim). Od wieków wzgórze było otoczone czcią przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Od 1711 r. miejsce to jest nawiedzane przez Warszawską Pielgrzymkę Pieszą idącą do Częstochowy. Obecna kaplica pochodzi z lat 1827 – 1835.
Więcej info kliknij: https://radioplus.com.pl/region/53186-p ... e-krolowce
Królówka. Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny.
Dziewiętnastowieczna kapliczka św. Marii Magdaleny w Stanisławowie - Królówce koło Odrzywołu wypiękniała po remoncie
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny
Gmina uregulowała stan prawny góry, na której znajduje się kaplica wraz z pamiątkowym krzyżem i grobami powstańców styczniowych z 1863 r.
Poświętne. Kapliczka słupowa w Poświętne. Piękna
Poświętne
FILIPINI
Sanktuarium Świętej Rodziny
Dzieje tego miejsca związane są z Cudownym Obrazem Św. Rodziny z Nazaretu, znajdującym się w głównym ołtarzu obecnej Bazyliki..........
..... Warto poczytać: https://sanktuarium.rodzina.net/historia-sanktuarium/
Poświętne. Klasztor XX.Filipinów
Historia Kongregacji
Filip Neri urodził się we Florencji. Był dzieckiem bardzo radosnym i obdarowanym przez naturę wielką dobrocią i wrażliwością na piękno. Dlatego też najbliżsi nazywali Go “Dobrym Filipkiem” – Pippo Buono
Więcej info kliknij: https://sanktuarium.rodzina.net/historia-kongregacji/
Klasztor XX.Filipinów
Ze względu na długość trasy i mnogość atrakcji po drodze, temat został opisany w trzech częściach.
Tutaj dalsza część relacji - cz. 2
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
- Ciok
- Old Traveler
- Posty: 590
- Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
- Imieniny: 0- 0- 0
- Lokalizacja: Mazowsze
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
Już od dłuższego czasu kiełkował pomysł na tą MotoTraskę w mojej głowie. Nie wiedziałem jednak, że trasa będzie nieco trudna i czasochłonna. Ale dla mnie była ważna i dobrze, że ją zrobiłem. Mam satysfakcję.
Może następnym razem pojadę na dwa dni? Będę mógł spokojnie się zatrzymać i dłużej pozwiedzać. Te kościoły i klasztory na trasie są bardzo interesujące, chociaż jeszcze nie wiem, jak się do nich dostać do środka.
Może następnym razem pojadę na dwa dni? Będę mógł spokojnie się zatrzymać i dłużej pozwiedzać. Te kościoły i klasztory na trasie są bardzo interesujące, chociaż jeszcze nie wiem, jak się do nich dostać do środka.
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
- Jacek
- Karawanier
- Posty: 839
- Rejestracja: 03 gru 2012, 21:32
- Lokalizacja: Mam tak samo jak Ty
- Kontakt:
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
Nie jeżdżę motocyklem, ale rowerem. Nie wiedziałem, że tak można przejechać trasę WPP. Bardzo dziękuję za pomysł.
Podpowiedz jak z noclegami?
Podpowiedz jak z noclegami?
Najciekawsze jest za widnokręgiem
- Ciok
- Old Traveler
- Posty: 590
- Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
- Imieniny: 0- 0- 0
- Lokalizacja: Mazowsze
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Jacek.
Szukaj po agroturystykach lub próbuj w domach pielgrzyma. W większych miejscowościach nie powinieneś mieć problemów. Na wsiach i małych miasteczkach raczej nic nie znajdziesz.
Szukaj po agroturystykach lub próbuj w domach pielgrzyma. W większych miejscowościach nie powinieneś mieć problemów. Na wsiach i małych miasteczkach raczej nic nie znajdziesz.
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Ja jeżdżę rowerem i zawsze zabieram ze sobą namiot. Mam taka małą dwójkę "Lima2". Gdy nie znajdę innego noclegu, zawsze mam alternatywę.
Jak się ma na trasie znajomych to można nocować u nich
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
- Ciok
- Old Traveler
- Posty: 590
- Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
- Imieniny: 0- 0- 0
- Lokalizacja: Mazowsze
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Jak ma się znajomych, to już jest do przodu...
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Świetne zdjęcia. Będę polecała.
Kobiety powinny trzymać się razem
- Stanisław
- Forumowicz
- Posty: 242
- Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
- Imieniny: 0- 0- 0
- Lokalizacja: Płochocin
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Bardzo ci dziękuję za tą fotorelację.
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Panie Cioku bardzo dziękuję.
-
- Forumowicz
- Posty: 37
- Rejestracja: 11 sty 2019, 13:17
- Imieniny: 27- 1- 0
Re: MotoTraska. Po trasie WPP - Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę cz.1
Właśnie pielgrzymki się zaczęły. Fajny przewodnik
Nie obchodzę tych starych urodzin.
Mam na imię Jerzy.
Mam na imię Jerzy.