Zamek biskupi w Siewierzu

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Irel »

W sobotę wybrałem się swoim welocypedem do Siewierza, leżącego 13 km na południowy zachód od miejsca, w którym mieszkam. Miejscowość, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XII w, a które prawa miejskie uzyskała w roku 1276, może poszczycić się, więc prawie tysiącletnią historią. Miasteczko jest małe i było wielokrotnie przebudowywane, ale mimo to zachowało się kilka budowli, świadczących o jego znaczeniu i dawnej świetności.
Najstarszym zabytkiem jest romański kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który został wybudowany prawdopodobnie w roku 1144. Pierwotnie gród siewierski był zlokalizowany wokół tego kościoła, jednak najprawdopodobniej po najazdach mongolskich został przeniesiony w miejsce dzisiejszego terenu zamku. Obecnie kościół znalazł się na siewierskiej nekropolii, usytuowanej tuż przy drodze DK 1 prowadzącej z Katowic do Częstochowy ( Warszawy) i jest widoczny z tej drogi.

Kościół pw. św. Jan Chrzciciela

Obrazek

Zwiedzanie najlepiej jednak rozpocząć od siewierskiego rynku, kościół św. Jana Chrzciciela zostawiając na koniec.

A oto rynek

Obrazek

Inne ujęcie rynku. Widoczny w głębi budynek to kamienica mieszczańska z XVIII wieku

Obrazek

Fontanna z pląsającymi, malowanymi pannami siewierskimi. Panny są naprawdę okazałe, bo każda z nich waży 200 kg. i ma wysokość 188cm. Chodzi oczywiście o panny spiżowe, a nie panny z krwi i kości sławione w znanej piosence ludowej „Od Siewierza jechał wóz”

Obrazek

Po obejrzeniu rynku, króciutki spacerek i już widać największą atrakcję turystyczną Siewierza, czyli „Zamek biskupów krakowskich”. Przedtem jednak trzeba przejść obok świątyni wzniesionej w 1618r, czyli kościoła pw. św. Barbary i Walentego. W kościele od lutego 2005 roku corocznie odbywają się obchody dnia św. Walentego, popularnych walentynek. Jest to jedyny kościół pod tym wezwaniem w diecezji sosnowieckiej. Św. Walenty czczony jest, jako patron zakochanych, a także ciężko chorych, co na jedno wychodzi. Niestety kościół był zamknięty i nie mogłem zobaczyć oryginalnego barkowego wyposażenia wnętrza świątyni.

Kościół pw. św. Walentego i Barbary

Obrazek

A oto zamek biskupów krakowskich, a właściwie jego ruiny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewniany podjazd zakończony zrekonstruowanym zwodzonym mostem. Most jest w pełni sprawny i jest to jeden z dwu czynnych zwodzonych mostów znajdujących się w Polsce. Pierwszym jest most zwodzony w Malborku, a drugim ten w Siewierzu.

Obrazek

Mechanizm podnoszenia mostu czyli przeciwwaga z łańcuchami.

Obrazek

Budowle i mury widoczne z dziedzińca zamkowego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ekspozycja znajdująca się w podziemiach, a właściwie w jedynej odrestaurowanej komnacie.

Manekin w stroju z epoki

Obrazek

Replika średniowiecznej rycerskiej zbroi

Obrazek

Zbiory artefaktów (wytwór ręki ludzkiej odkryty w wyniku badań archeologicznych) znalezionych podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na zamku.

Obrazek

Obrazek

Warto wejść na udostępnioną zwiedzającym wieżę zamkową, aby obejrzeć rozciągającą się stąd panoramę.

Jeden z poziomów wieży

Obrazek

Otwór strzelniczy w wieży

Obrazek

Panoramy widoczne z wieży zamkowej, w tym panorama miasta Siewierz.

Obrazek

Obrazek

Replika armaty przy wejściu na dziedziniec. W głębi z lewej portal wiodący na wieżę.

Obrazek

Zwieńczeniem mojej eskapady było obejrzenie kościoła pw. św.. Macieja Apostoła

Obrazek

Obrazek

Wnętrze świątyni

Obrazek

Nad portalem głównym znajduje się drewniana tablica z herbem własnym biskupa Sołtyka, wpisanym w monogram symbolizujący podwójną władzę fundatora, – jako biskupa krakowskiego i księcia siewierskiego. W monogramie widnieje też data przebudowy kościoła.

Obrazek

Gdyby kogoś zainteresowały burzliwe dzieje tej ziemi, którą władali książęta śląscy i cieszyńscy, biskupi krakowscy, prusacy, Francuzi (W 1807 Napoleon Bonaparte restytuował księstwo siewierskie i oddał je swemu marszałkowi Jean Lannes, księciu, Montebello) i Rosjanie, których car w roku 1870 pozbawił Siewierz praw miejskich, za pomoc udzieloną przez mieszczan siewierskich powstańcom styczniowym, odsyłam do książek lub Internetu. Oglądając zdjęcia można odbyć wirtualny spacer, korzystając z bardzo ciekawych AUDIOWYCIECZEK Z TEGO MIASTA zamieszczonych na stronie
www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3312/737/r ... -siewierzu
To już koniec mojej opowieści.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 382
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Bożydar »

Poważna relacja. Czytam. :ok:
Pozdrawiam Bożydar
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 825
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Agnieszka »

Fajna relacja. Napracowałeś się Irku. :ok:
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
ater12
Posty: 3
Rejestracja: 29 lut 2016, 15:21
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: ater12 »

Świerna relacja. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Malineczka
Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: 18 mar 2013, 09:28
Imieniny: 14- 5- 0
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Malineczka »

Nie wiem o co chodzi, ale google wywaliło Irelowi zdjęcia. :(
"Caravaning jest jak świeży powiew wiatru który sprawia, że znów jesteś młody"
Bonifacy i Genowefa.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Irel »

Malineczka pisze: 09 gru 2019, 22:13 Nie wiem o co chodzi, ale google wywaliło Irelowi zdjęcia. :(
Odświeżyłem moją galerię w Googlach i zdjęcia się pojawiły.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Posty: 576
Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Ciok »

Nie chcę być złym prorokiem, ale ja nadal części zdjęć nie widzę. :(
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Awatar użytkownika
Malineczka
Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: 18 mar 2013, 09:28
Imieniny: 14- 5- 0
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Malineczka »

Możliwe, że z "keszu" przeglądarki widać. Sprawdzę na smartphonie.
"Caravaning jest jak świeży powiew wiatru który sprawia, że znów jesteś młody"
Bonifacy i Genowefa.
Awatar użytkownika
Malineczka
Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: 18 mar 2013, 09:28
Imieniny: 14- 5- 0
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Malineczka »

nie ma . Przynajmniej u mne nie widać.
"Caravaning jest jak świeży powiew wiatru który sprawia, że znów jesteś młody"
Bonifacy i Genowefa.
Awatar użytkownika
MILUŚ
Karawanier
Posty: 117
Rejestracja: 04 mar 2018, 19:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Oberschlesien / Gliwice

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: MILUŚ »

No rzeczywiście ; większość zdjęć wywaliło w kosmos :(
Niepoprawny kamperzysta- norwegofil
Awatar użytkownika
Pingwin
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: 21 kwie 2014, 17:00
Lokalizacja: Borki

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Pingwin »

Dziwne. Coś nowy kolega Waldemar pisał. Może to to?
Przygoda nie jest definiowana przez miejsce lub czas, ale postawę.
Pozdrawiam . Mirek
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Irel »

Zdjęcia z tej i nie tylko z tej relacji, znajdują się w galerii Google,przeniesione tam automatycznie po zakończeniu usługi Picasa. Po przenosinach, część tych zdjęć umieszczonych w relacja gdzieś wcięło. One w dalszym ciągu są w galerii, ale relacja ich "nie czyta". Postaram się w miarę wolnego czasu, poprzenosić wszystkie zdjęcia z Googe do galerii klubowej. Wtedy kłopoty powinny się skończyć.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 382
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Bożydar »

Super :hurra:
Pozdrawiam Bożydar
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Irel »

Przeniosłem zdjęcia tej relacji do galerii forumowej . Myślę, że nie powinno już być problemów :niewiem:
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 382
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

Re: Zamek biskupi w Siewierzu

Post autor: Bożydar »

Widzę wszystkie zdjęcia. Super.
Pozdrawiam Bożydar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”