Kamperem do Inflant cześć VII

Fotorelacje z podróży po Europie oprócz Polski
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2023 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: Irel »

„Kamperem do Inflant” -Tutaj poprzednia część relacji - cz. 6

Kamperem do Inflant cześć VII

Rankiem wsiedliśmy na swoje dwukołowce i pojechaliśmy na podbój Siguldy. 10 tysięczna Sigulda leży na skraju łotewskiego Parku Narodowego Gauja - tak zwanej "Szwajcarii Łotewskiej", nad wąwozem rzeki Gauja. Jest ośrodkiem turystycznym i miejscem uprawiania sportów zimowych.
Sigulda już XII w była twierdzą plemienia Liwów. W średniowieczu Krzyżacy w swoim marszu z Prus Wschodnich przez Liwonię na północ opanowali m.in. dolinę rzeki Gauja i wybudowali ciąg warownych zamków kontrolujących okolicę. Jednemu z nich nadali niemiecką nazwę Siegewald ("Las zwycięstwa", później Segewald lub Segewold), stąd współczesna łotewska nazwa tego miasta.
Region był początkowo przedmiotem sporu pomiędzy biskupem Ryskim Albertem, a Zakonem Inflanckim i w 1207 został ostatecznie podzielony. Biskup otrzymał zamek w Tauriadzie leżący na prawym brzegu rzeki Gauia, a zakon Inflancki otrzymał twierdzę Sigulda lezącą na brzegu lewym. Szybko rozwijającą się Siguldę zrujnowały i doprowadziły do upadku wojny polsko-szwedzko-rosyjskie w XVI i XVII w. Miasto odrodziło się dopiero w wieku IXX, kiedy przeprowadzono tedy drogę bitą i linie kolejową Sigulda- Ryga- Dorpat ( obecnie Tartu). Sigulda ma też akcent Polski. Król Stefan Batory nadał Siguldę Stanisławowi Stadnickiemu, zwanego "diabłem łańcuckim", sławnemu warchołowi i wpływowemu szlachcicowi, który przyjął tytuł starosty zygwulskiego. Co prawda nie ma to związku z opisywaną relacją, ale jako miłośnik Jury, pragnę przypomnieć, że tenże Stadnicki brał udział po stronie austriackiej w oblężeniu zamku Olsztyn koło Częstochowy, gdzie przeszedł do historii, jako antybohater.
W samej Siguldzie na uwagę zasługują: kościół ewangelicko- luterański, św. Bērtulisa, ruiny Starego Zamku, pochodzący z roku 1881 Nowy Zamek oraz tor bobslejowy.

Kościół ewangelicko- luterański, św. Bērtulisa

Obrazek

Ruiny Starego Zamku

Obrazek

Nowy Zamek

Obrazek

Obrazek

Tor bobslejowy - z racji braku toru bobslejowego w Polsce, Polacy ćwiczą na tym torze . Na torze istnieje także możliwość przejazdu prawdziwym bobslejem (z pilotem, przy mniejszych prędkościach niż profesjonaliści) dla osób odwiedzających.

Obrazek

Obrazek

Wyciąg narciarski

Obrazek

Widok na dolinę rzeki Gauia

Obrazek

Obrazek

Z Siguldy pojechaliśmy do lezącej na Dźwiną Rygi, stolicy i największego miasta Łotwy. Zaparkowałem tradycyjnie, kilka kilometrów od centrum, przy jednym z dużych centrów handlowych i po przesiadce na rowery pojechaliśmy zwiedzać miasto. Muszę przyznać, że Ryga jest idealnym miastem dla rowerzystów. Wcześniej nie spotkałem się z taką ilością wydzielonych i bezpiecznych ścieżek rowerowych. Ciekawych historii miasta i jego zabytków odsyłam do ogólnodostępnych publikacji, gdyż nie jest moim celem zanudzenie potencjalnych czytelników górą nieinteresujących ich informacji. Skoncentruję się na tym co zdążyliśmy zobaczyć podczas naszego krótkiego pobytu w tym mieście.

Zabudowa miasta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica Audeju - uliczny muzyk

Obrazek

Stare miasto

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to kolarski akcent naszego zwiedzania Starego Miasta w Rydze

Obrazek

Katedra św. Jana

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamienice rynku Starego Miasta

Obrazek

Obrazek

Ryski ratusz

Obrazek

Obrazek

Dom Bractwa Czarnogłowych -Bractwo czarnogłowych było stowarzyszeniem, skupiającym bogatych i wolnych (nieżonatych) kupców pochodzenia niemieckiego. Nazwa pochodziła od patrona stowarzyszenia - św. Maurycego, którego w ikonografii przedstawiano jako postać o ciemnej karnacji.

Obrazek

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie Rygi i pojechaliśmy do Jegławy. Jegława w X w.była osada plemienia Liwów. W XIII wieku, zakon kawalerów mieczowych zbudował tu zamek Mitau czyli Mitawa, która od 1561 należała do Księstwa Kurlandii i Semigalii. Od 1573 posiadła prawa miejskie. W 1596 była stolicą Semigalii i rezydencją księcia Fryderyka Kettlera. W 1617 ponownie została stolicą księstwa Kurlandii i Semigalii .Książę Kurlandii Ernest Jan Biron postawił na miejscu zamku okazały pałac, otworzył pierwszą w mieście publiczną bibliotekę i założył Akademię Piotra (Academia Petrina). Od 1868 kiedy doprowadzono tu kolej żelazną co dodatkowo ożywiło miasto. Jeglawa była wielokrotnie niszczona w czasie wojen.
Jednym z najcenniejszych zabytków architektury na Łotwie jest pałac w Jegławie wybudowany przez Księcia Kurlandii Ernesta Jana Biron W 1772 pałac był gotowy na przyjęcie rodziny książęcej, która wprowadziła się tam w tym samym roku. W 1779 gościł tutaj słynny Cagliostro, zaś od 1798 pałac był tymczasową siedzibą wygnanego z Francji króla Ludwika XVIII. 10 czerwca 1799 w pałacu ślub wzięli bratankowie króla - Ludwik, książę Angoulême i księżniczka Maria Teresa Charlotta Burbon. W 1800 Ludwik XVIII wyjechał do Warszawy, jednak w 1804 powrócił do Mitawy. Ostatecznie wyjechał w 1807. W okresie wojen napoleońskich istniał w pałacu tymczasowy lazaret polowy. Pałac nie doznał poważnych zniszczeń podczas I, został jednak mocno zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie odbudowano go z zewnątrz, lecz nie odtworzono wnętrz. Obecnie mieszczą się tutaj pomieszczenia Jełgawskiego Uniwersytetu Rolniczego.

Pałac w Jegławie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będąc w Jegławie postanowiliśmy odwiedzić leżący niedaleko pałac w Mežotne. Pałac wzniesiono w latach 1797-1802 według projektu architekta Giacomo Quarenghiego dla Amalii Charlotty von Lieven, guwernantki Aleksandra i Konstantego, synów cara Pawła I. Katarzyna II Wielka, matka Pawła I darowała teren pod budowę i pokryła koszty budowy z wdzięczności za opiekę nad wnukami. Rodzina Niemców bałtyckich Lievenów zajmowała pałac do roku 1921, kiedy to została wywłaszczona w ramach reformy rolnej. Obecnie wyremontowany w latach 1958-1996 pałac służy rządowi Łotwy do celów reprezentacyjnych, częściowo jako hotel.( źródło Wikipedia)

Pałac w Mežotne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Mežotne droga zawiodła nas do miejscowości Bauska (Bowsk), gdzie chcieliśmy obejrzeć znajdujący się tam zamek. Zamek Bowski (po łotewsku „Bauskas Pils ) to właściwie obronny kompleks składający się z ruin zamku oraz przylegającego do nich pałacu. Miejsce to jest dawną siedzibą kawalerów mieczowych, a później książąt Kurlandii i Semigalii. Zamek został wzniesiony przez zakon kawalerów mieczowych. Była to największa twierdza w regionie. Zamek Bowski bronił granicy z Litwą oraz był centrum kontrolującym lokalny handel. Po sekularyzacji zakonu w 1561 roku Gotthard Kettler – ostatni mistrz zakonny, a zarazem pierwszy książę Kurlandii i Semigalii – ufortyfikował go i zamienił w swoją rezydencję. Kolejne lata to ciągłe wojny polsko-szwedzkie. Zamek Bowski jako strategiczny punkt przechodził z rąk do rąk i coraz bardziej podupadał. Ostatecznie, podczas III wojny północnej, w 1706 roku, cały kompleks został wysadzony i stopniowo zaczął popadać w ruinę.Ten stan rzeczy zmienił się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku – rozpoczęto wtedy odbudowę pałacu, który dziś jest już w pełni odrestaurowany. W jego pomieszczeniach od 1990 roku mieści się muzeum zamkowe. Druga część kompleksu to właściwy Zamek Bowski, a w zasadzie jego ruiny. Na zamkowym dziedzińcu rysują się fundamenty budynków, które niegdyś tu stały. Do dziś pozostały właściwie tylko zewnętrzne mury, a i one są w słabym stanie.

Pałac Bauska-„Bauskas Pils”

Obrazek

Tablica informacyjna muzeum pałacowego

Obrazek

Widok z murów zamkowych na rzekę Lelupę

Obrazek

Ruiny Zamku Bowskiego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Bauska udaliśmy się do Rundale, aby obejrzeć słynny pałac, jeden z najpiękniejszych budynków Łotwy, będący niegdyś rezydencją rodziny Bironów. Został zbudowany w 1730 roku w stylu barokowo-rokokowym według projektu Bartolomea Rastrellego jako letnia posiadłość Ernsta Johanna von Birona, jednak długo stał pusty, dopóki Rastrelli nie wykończył w 1760 roku jego wnętrz.
Po III rozbiorze Polski Katarzyna II podarowała go kochankowi ks. Zubowowi. Po jego śmierci pałac odziedziczyła żona Tekla Walentynowicz, powtórnie zamężna z ks. Szuwałowem. W rękach rodziny Szuwałowów Pilsrundāle pozostało do 1917 roku. Z czasem rezydencja zaczęła niszczeć, a okres I wojny światowej jeszcze pogłębił ten proces - funkcjonował tu wówczas niemiecki szpital wojskowy. Po I wojnie światowej przejęło go państwo łotewskie. Cała posiadłość składa się ze 138 pokoi, które mają łączną powierzchnię 6963 m2 . Gruntownie odnowiony po 1991 roku, jest jedną z piękniejszych rezydencji na Łotwie. Są tu kwaterowani przedstawiciele państw obcych wizytujących Łotwę Obecnie w pałacu znajduje się muzeum.

Pałac w Rundale

Obrazek

Obrazek

Początkowo mieliśmy zamiar nocować w Rundale, gdyż w pobliżu pałacu znajduje się niewielki camperpark,ale ostatecznie pojechaliśmy nocować do Dobele, które było naszym następnym etapem podroży. Noc spędziliśmy na niewielkim parkingu, niedaleko ruin krzyżackiego zamku GPS 56°37'24.3"N 23°16'29.9"E.

Obrazek

O tym co zobaczyliśmy w Dobele napiszę w następnej części relacji.

„Kamperem do Inflant” - Tutaj dalsza część relacji - cz. 8
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
500-ka
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2015, 19:14
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: 500-ka »

Brawo Panie Irku.
Danuta i Karol
Karawanier
Posty: 98
Rejestracja: 12 maja 2013, 17:28
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: Danuta i Karol »

Wspaniała wyprawa początek Waszej trasy jest nam znajomy my zwiedziliśmy : Druskienniki, Troki, Wilno,Kowno,Szawle, Wzgórze Krzyży,Kłajpeda, Połąga, Kretinga, Ryga. Fajna relacja piękne fotki jednym słowem nasze klimaty, pozdrawiamy.
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 488
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: Cuba »

Danuta i Karol pisze:Wspaniała wyprawa początek Wasz.ej trasy jest nam znajomy my zwiedziliśmy : Druskienniki, Troki, Wilno,Kowno,Szawle, Wzgórze Krzyży,Kłajpeda, Połąga, Kretinga, Ryga. Fajna relacja piękne fotki jednym słowem nasze klimaty, pozdrawiamy.
Zazdroszczę Wam. Zjeździliście kawał świata :ok:
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
SZEJK
Forumowicz
Posty: 11
Rejestracja: 22 sty 2018, 22:17
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: SZEJK »

Witaj Irek, miałem okazje poznać Was w Olsztynie i taką wiedzą jak nas poczęstowałeś byliśmy pod wrażeniem ale ta relacja to MISTRZOSTWO ŚWIATA. :ok: :ok: :zdrowko:
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 488
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: Cuba »

SZEJK pisze:Witaj Irek, miałem okazje poznać Was w Olsztynie i taką wiedzą jak nas poczęstowałeś byliśmy pod wrażeniem ale ta relacja to MISTRZOSTWO ŚWIATA. :ok: :ok: :zdrowko:
Irek ma "wene" na relacje. Jest co poczytać i pooglądać. :ok:
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant cześć VII

Post autor: Auror »

Dziękuję za relację.
Akurat tyle mogę na odległość.
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
ODPOWIEDZ

Wróć do „EUROPA - relacje”