Kamperem do Inflant część III

Fotorelacje z podróży po Europie oprócz Polski
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2023 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kamperem do Inflant część III

Post autor: Irel »

„Kamperem do Inflant” -Tutaj poprzednia część relacji - cz. 2

Kamperem do Inflant część III

Po nocy spędzonej na parkingu w pobliżu dyneburskiej twierdzy udaliśmy się na jej zwiedzanie. Historia Dyneburga sięga średniowiecza. W roku 1275 Krzyżacy wybudowali nad brzegami Dźwiny kamienny zamek, mający chronić te ziemie przed książętami ruskimi. W wieku XIX (w latach 1801-1855) carowie Aleksander I i Mikołaj II wznieśli w tym miejscu twierdzę. Od samego początku twierdza odgrywała strategiczną rolę podczas wojen. Od roku 1944 cały kompleks zajęła Armia Czerwona, która stacjonował tu do roku 1993. Obecnie twierdza niszczeje, a większość budynków pozostaje niezagospodarowana. Do dzisiaj Twierdza Dyneburska pozostała jedyną taką budowlą z XIX w na ziemiach Europy wschodniej.

Brama Nikołajewska odrestaurowana w roku 2014

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kordegarda Bramy Nikołajewskiej z wartownią

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brama Michajłowska. Przed znalezieniem noclegu na parkingu, nieopatrznie zapędziłem się pod ten wjazd, ale jak widać na załączonym zdjęciu słusznie z tego wjazdu zrezygnowałem.

Obrazek

Obmurowana skarpa głównego wału ziemnego w rejonie Bramy Michajłowskiej

Obrazek

Kordegarda Bramy Michajłowskiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnetrze reduty

Obrazek

Obrazek

Plac paradny

Obrazek

Obrazek

Ulice w twierdzy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawne magazyny żywnościowe

Obrazek

Kazamaty

Obrazek

Widok z wałów fortecznych na zabudowania twierdzy Znajdujący się w głębi kadru budynek z czerwonej cegły to dawna cerkiew forteczna.

Obrazek

Budynek dawnego arsenału

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stalowy forteczny moździerz 8 calowy

Obrazek

Dyneburg to również miasto, którego największy rozkwit przypadł na XIX w. Zabytkowe centrum miasta nie jest zbyt duże. Stary Dyneburg to właściwie kompleks budynków usytuowanych w rejonie ulicy Rigas (Rigas iela), którą można dojść do największego placu miasta Vienibas, który stanowi centrum handlowe miasta.

Ulica Rigas - Zabytkowa remiza straży pożarnej.

Obrazek

Ulica Rigas - budynek w którym mieści się Muzeum Historii i Sztuki

Obrazek

Fontanna w parku przy ulicy Rigas

Obrazek

Rzeźba w parku

Obrazek

Budynek Uniwersytetu Dyneburskiego

Obrazek

Teraz przyszła pora na Krasław . Podobno, gdy zobaczy się Krasław, to tak jakby zobaczyło się historię Łatgalii, jednego z czterech regionów Łotwy. Można tu spotkać wiele śladów polskości, albo pozostałości niemieckie, żydowskie, Rosji carskiej czy sowieckie. Po zaparkowaniu kampera na niewielkim parkingu przy wjeździe do tego 10 tysięcznego miasteczka, przesiedliśmy się na nasze dwukołowce i udaliśmy się na zwiedzanie. W pierwszej kolejności zawitaliśmy do pałacu Platerów znajdującym się na najwyższym wzgórzu miasta. Imponujący pałac górujący nad miasteczkiem wybudowany został w latach 1750-1791.W okresie władzy sowieckiej pałac popadł w ruinę o obecnie jest restaurowany. W czasie przygotowań do restauracji okazało się, że na ścianach znajdują się unikalne późnobarokowe freski, jedyne takie w Łatgalii i jedne z dwóch na Łotwie. Niestety pałac jest jeszcze niedostępny dla zwiedzających i mogliśmy obejrzeć go jedynie z zewnątrz. Następnie udaliśmy się obejrzeć barokowo- klasycystyczny kościół św. Ludwika z relikwiami patrona świątyni i znajdującym się w ołtarzu głównym obrazem Jana Matejki przedstawiającym świętego. Obejrzeliśmy również położoną tuż obok kościoła cerkiew Aleksandra Newskiego. Następnie mostem drogowym przejechaliśmy na drugą stronę Dźwiny do 32 metrowej, drewnianej wieży widokowej, z której szczytu można podziwiać panoramę Krasławia i meandry Dźwiny. Niestety, jak ma to miejsce zawsze przy wchodzeniu przeze mnie na wysokie budowle, dotarłem tylko do ¾ wysokości wieży i musiałem zejść na stanowcze nalegania mojej małżonki, która oświadczyła, że gdybym spadł, to ona nie będzie mogła wrócić do domu.

Pałac Platerów

Obrazek

Widok na miasto ze wzgórza na którym stoli Pałac Platerów

Obrazek

Kościół św. Ludwika

Obrazek

Nawa główna z ołtarzem i obrazem Jana Matejki

Obrazek

Obrazek

Cerkiew Aleksandra Newskiego

Obrazek

32 metrowa wieża widokowa

Obrazek

Widok z wieży na Dźwinę

Obrazek

Po Krasławiu przyszła pora na Przydujsk (łot. Piedruja), również leżący nad Dźwiną. Zatrzymaliśmy się w pobliżu kościoła Wniebowzięcia NMP aby obejrzeć te barokową świątynię, która została zbudowana w roku 1772. Nad niewielkim podwórzem kościelnym dominują dwie wieże-dzwonnice, z których każda ma 27 metrów wysokości. Obejrzeliśmy też położoną w pobliżu cerkiew Nikołajewską, która powstała, jako świątynia unicka, a w roku 1772 przejęli ją prawosławni. Jest to podobno jedna z najładniejszych cerkwi w Łatgalii.

Kościół Wniebowzięcia NMP

Obrazek

Cerkiew Nikołajewska

Obrazek

Następnym etapem była Agłona, z bardzo ważną dla katolików bazyliką Najświętszej Marii Panny. Bazylika to barokowa świątynia z dwiema nawami i dwiema wieżami, każda o wysokości 56m. W bazylice znajduje się cudowny obraz Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Agłońskiej), który według przekazów ustnych uratował miejscowa ludność przez zarazą. Przed bazylika znajduje się olbrzymi bezpłatny parking (GPS 56.125096, 27.013669), na którym stanęliśmy, a dzięki uprzejmości mieszkającego w pobliżu małżeństwa, napełniłem zbiornik czystą, agłońską wodą.

Bazylika w Agłonie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po Agłonie przyszła kolej na Lucyn gdzie postanowiliśmy zanocować. Postawiłem kampera na parkingu w centrum miejscowości, niedaleko wybudowanej w roku 1863, cerkwi Wniebowzięcia (GPS 56.547033, 27.725427) i poszliśmy obejrzeć tutejsze zabytki, tj. ruiny zamku wybudowanego przez Zakon Kawalerów Mieczowych, z których rozpościera się piękny widok na miasto i okoliczne jeziora. Nieopodal ruin zamku znajduje się okazały kościół katolicki, odbudowany w roku 1995. Stojący w tym miejscu i pochodzący 1788r kościół nie dotrwał do naszych czasów. Zaletą postoju w centrum było darmowe wifi, jednak znajdujące się w pobliżu lokale z wyszynkiem, prowokowały młodych lokalsów dopominania się o datki na piwo. Aby mieć spokojna noc, odjechałem stamtąd i zaparkowałem niedaleko targowiska miejskiego(GPS 56.546790, 27.726836). Ponieważ w nocy nikt nas już nie nagabywał, wypoczęci i świeżutcy, po spożyciu smacznego śniadania pojechaliśmy na dalszy podbój Inflant, opuszczając Łotwę i wjeżdżając do Estonii.

Uliczki Lucyna. W głębi kadru widoczny kościół katolicki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moje miejsce postoju pod cerkwią Wniebowzięcia

Obrazek

Ruiny zamku Kawalerów Mieczowych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy, mam nadzieję, nastąpi.

„Kamperem do Inflant” - Tutaj dalsza część relacji - cz. 4
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Iza
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 08 sie 2015, 22:43
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Iza »

:witaj 1:
Bardzo dziękuję.
Zimno za oknem a tu lato zawitało. 516
Awatar użytkownika
Dorota
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 25 cze 2015, 19:23
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Dorota »

Aż się prosi żeby z tych kościołów zrobić oddzielny temat.
Brawo panie Irel.
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Auror »

Świetna relacja. :ok:
:hurra:
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3976
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Sławcio »

Dzięki za fajowe i konkretne opisy.
Brawo
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 488
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Cuba »

Relacja
"Mucha nie siada" :ok:
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Marek LU »

Kawałek tamtejszej mapy z dawnych lat, poszukuję reszty, może ktoś wie jak i gdzie znaleźć?
http://ntm.georeferencer.com/map/UgfLLV ... /visualize
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Auror »

Może tu sprawdź. http://igrek.amzp.pl/
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Marek LU »

Auror pisze:Może tu sprawdź. http://igrek.amzp.pl/
Dzięki, już trzeci dzień sprawdzam, tyle tego jest. Kopalnia niespodzianek dla miłośnika starej kartografii.
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Auror »

Ja kiedyś też przeglądałem ale z racji ilości materiału "padłem".
Można znaleźć fajne mapy. :ok:
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
Kontestator
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 22 mar 2015, 20:16
Imieniny:

Re: Kamperem do Inflant część III

Post autor: Kontestator »

Dzięki za relację.
Za oknem zimowa plucha a tu niezła relacyjka do poczytania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „EUROPA - relacje”