Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.15)

Fotorelacje z podróży po Warmi i Mazurach
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.15)

Post autor: Irel »

Tutaj poprzednia część relacji - cz. 14

Dzień 14 -05 sierpień 2016 trasa –Orzysz- Wojnowo- Spychowo https://goo.gl/maps/HPu5xpHoUop

Rankiem, wypoczęci po wczorajszym spływie kajakowym, wybraliśmy się na rowerową wycieczkę wokół jeziora Orzysz, aby pooddychać czystym mazurskim powietrzem i podziwiać „piękne okoliczności przyrody”, które wyglądały tak:

Obrazek

Obrazek

Po powrocie z wycieczki i wzmocnieniu sił wyśmienitym obiadem przyrządzonym przez niezawodną koleżankę małżonkę, pojechaliśmy do miejscowości Wojnowo, gdzie znajduje się były klasztor starowierców.
Staroobrzędowcy, starowierzy, starowiercy, raskolnicy, to członkowie wspólnoty wyznaniowej (ros. старообрядчество) powstałej wskutek rozłamu (raskoł) w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Staroobrzędowcy nie uznają reformy liturgicznej patriarchy Nikona Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Wikipedii.
Właśnie w Wojnowie nad Jeziorem Duś znajduje się zespół klasztorny z dawnym żeńskim klasztorem starowierców oraz maleńką molenną. Co to takiego ta molenna? Otóż molenna jest budowlą przypominającą wyglądem budynek cerkwi prawosławnej. Nie jest to jednak miejsce sprawowania eucharystii. Nabożeństwa w niej odprawiane nie mają charakteru liturgicznego, gdyż bezpopowcy nie mają konsekrowanych osób duchownych, czyli popów, stąd nazwa „bezpopowcy. Pierwsi starowiercy przybyli na Mazury w 1830r. Prześladowani przez władze cesarskie i oficjalny Kościół prawosławny wyemigrowali do Prus. Prawo osiedlania się nadał im w 1825r. król pruski Fryderyk Wilhelm III. Obecnie klasztor jest niezamieszkały i pełni funkcję muzeum.

Skromna brama wjazdowa prowadząc a na dziedziniec klasztorny

Obrazek

Molenna

Obrazek

Obrazek

Wnętrze świątyni, z widocznymi w nawie głównej ikonami przedstawiającymi Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.

Obrazek

Obrazek

Przedsionek z manekinami przedstawiającymi mniszki. W przedsionku eksponowane są też zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. Niestety nie mam innych zdjęć z przedsionka. Panuje tam półmrok, a eksponowane fotografie są za szkłem. Zrobienie w tych warunkach dobrego zdjęcia jest niemożliwe. Światło flesza odbijając się od szyb chroniących zdjęcia, skutecznie niweczy trud fotografa.

Obrazek

Groby mniszek na przyklasztornym cmentarzu

Obrazek

Obrazek

Historia starowierców może być przykładem jak „tolerancyjne” może być chrześcijaństwo. Otóż Awwakum, założyciel tego odłamu wiary, został wraz z rodziną zesłany na Syberię, gdzie w 1682 roku spalono go żywcem. Obecnie starowierców jest ok. 3 mln, głównie w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Ameryce i Australii.
Po zwiedzeniu Wojnowskiego klasztoru pojechaliśmy do Spychowa. Kampera zaparkowałem na dużym i pustym parkingu niedaleko Nadleśnictwa GPS 53.598917, 21.345326, na którym postanowiliśmy spędzić noc.

Miejsce wybrane na nocleg

Obrazek

Przed snem wybraliśmy się na spacer nad Jezioro Spychowskie. Po spacerze i pełnym wrażeń dniu, powróciliśmy do kampera gdzie zasnęliśmy snem sprawiedliwych.
Jeszcze mała uwaga. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć tutaj ślady pobytu Juranda, to srodze się zawiedzie. Spychowo od roku 1945, aż do roku 1960 nazywało się Pupy, a przed wojną Puppen, co w języku niemieckim znaczy „lalki”. Notabene powieściowa miejscowość związana z Jurandem nosiła nazwę Spychów, a nie Spychowo i leżała na Mazowszu, a nie w głębi ówczesnego państwa krzyżackiego.

Zachód słońca na Jeziorem Spychowskim

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi.

Tutaj dalsza część relacji - cz. 16
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3972
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Sławcio »

Brawo, brawo :hurra: :hurra:
:ok: :ok:
:zdrowko:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3972
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Sławcio »

O rzesz... nie skumałem od razu. :zawstydzony:
Przecież na ostatnich fotkach są moje rejony na Mazurach.
Mimo wielokrotnej bytności w Spychowie takich fajnych fotek o zachodzie nigdy nie zrobiłem. :(
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 825
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Agnieszka »

Piękna jest ta Polska Nasza.
Dzięki Irek
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
Awatar użytkownika
Erwin
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 17 kwie 2015, 22:41
Imieniny:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Erwin »

OB to miasto Brzeg, opolskie

Czytam. Fajna relacja
Kuki
Forumowicz
Posty: 14
Rejestracja: 21 kwie 2016, 17:03
Imieniny:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Kuki »

Dzięki Irek za ekscytującą relację.
Fajnie że chce Ci się pisać. Jest co poczytać i po planować na wakacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warmia i Mazury”