Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Post autor: Irel »

Tutaj druga część relacji

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dzisiaj kolej na przedstawienie Olsztyna.
Ruiny zamku w Olsztynie
Olsztyn to przede wszystkim górujące nad miastem ruiny średniowiecznego zamku. Ruiny widoczne są z każdego punktu miasta. Skomplikowana historia zamku spowodowała, że związane jest z nim wiele legend. W ciemne noce słychać na zamku płacz dziecka. Jest to zabity podczas oblężenia twierdzy, syn burgrabiego Kacpra Karlińskiego. Można także ujrzeć zjawę wojewody poznańskiego Maćka Borkowica skazanego na śmierć głodową, który zmarł w lochach zamku.
Więcej www.zamekolsztyn.pl/index.php

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruchoma szopka
Będąc w Olsztynie nie sposób ominąć, stojącej tuż przy rynku stuletniej zabytkowej chałupy wiejskiej, która już z daleka przyciąga wzrok kolorowymi zdobieniami. Zaraz za furtką wita wystrugana z drewna zmora - tej trzeba wrzucić grosik do przydużych butów, oczywiście na szczęście, by się w życiu wiodło.
W pierwszej izbie chałupy wyeksponowane są drewniane anioły, symbol Olsztyna. Swego czasu przy kościele olsztyńskim istniały trzy bractwa, w tym Bractwo Aniołów Stróżów, szerzone przez paulinów z klasztoru jasnogórskiego. To właśnie to bractwo miało największe zasługi na polu kultu anielskiego. Anioły opiekują się ludźmi. Łatwo to stwierdzić, gdy w następnej izbie obejrzy się ruchomą szopkę tworzoną przez 15 lat. przez jej twórcę Jana Wewióra . Więcej www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/zabytkowa_chalupa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół w Olsztynie pw. św. Jana Chrzciciela z XVIII
Przyczyną wybudowania był pożar całego miasta, podczas którego spalił się kościół z 1600r zbudowany z drzewa i usytuowany wśród drewnianych domów.. Finansowego wsparcia udzielili starości olsztyńscy: książę Jerzy Lubomirski i Wojciech z Kurozwęk Męciński.. Ponieważ kościół był zamknięty, niedane było mi obejrzeć barokowego ołtarz głównego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cmentarz wojenny
Po prawej stronie drogi wylotowej w kierunku Częstochowy stoi monument upamiętniający pomordowanych przez faszystów niemieckich.. Od monumentu, na miejsce kaźni w głąb sosnowego lasu, prowadzi brukowana ścieżka. Zmordowanych i pochowanych w tym miejscu jest 1968 polskich patriotów oraz kilkuset jeńców radzieckich.
Więcej www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/cment ... ce_stracen#

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Góry Sokole
Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna zamieszkiwały go również rzadkie w Polsce puchacze, o czym świadczy, m.in. nazwa skały Puchacz stanowiącej wschodni kraniec Sokolich Gór.
Więcej www.olsztyn-jurajski.pl/kategorie/sokole_gory

Obrazek

Obrazek

Rzeźby Przestrzenne Jerzego Kędziory.
Idąc wybrukowaną aleją z parkingu przy restauracji w starym spichlerzu do ruin zamku, napotykamy unoszące się na linach rzeźby autorstwa częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory. Każda z figur posadowiona jest na jednej linie i sprawia wrażenie, że stoi tam wbrew obowiązującym prawom fizyki. Naprawdę warto te rzeźby obejrzeć. Więcej
www.czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1 ... akcja.html

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stary spichlerz
U stóp Góry Zamkowej stoi wyjątkowy budynek z wysokim dachem. Jest to zrekonstruowany, zabytkowy drewniany spichlerz. Spichlerz pierwotnie wybudowany został w Borownie (gm. Mykanów), w 1783 roku przez ówczesnego dziedzica Franciszka Paciorkowskiego. Po odkupieniu i rozebraniu w 1996 roku, przeniesiono go do Olsztyna i ponownie złożono. Obecnie w spichlerzu usytuowano restaurację.

Obrazek

Na koniec mała ściągawka, co jeszcze warto zobaczyć w Olsztynie i najbliższej okolicy
www.zamekolsztyn.pl/item.php?id=12

I troszkę Olszyna współczesnego- zrewitalizowany olsztynski rynek

Obrazek

Obrazek

Karawanierzy wybierający sie do Olsztyna mga sie ztrzymac na polu namiotowym „Brzozowy Zakątek” ul. Polna 49
GPS 50.7481 N 19.26610 E lub 50º44’51,54” N 19º15’42,76”

Tutaj dalsza część relacji
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
prof-os
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2014, 22:42
Lokalizacja: Zgierz

Re: Rowerkiem przez Jurę

Post autor: prof-os »

Jura jest piękna - w Olsztynie mam kuzyna u którego byłem na jego weselu ze 20 lat temu. Spotykamy się od czasu do czasu w Częstochowie, ale teraz widzę, że najwyższy czas spotkać się u niego. Może jeszcze w te wakacje. Dzięki za zdjęcia i opisy - były inspiracją moich postanowień 516
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 825
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

Re: Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Post autor: Agnieszka »

Byłam w Olsztynie (tym Olsztynie) ale tylko w ruinach. Patrząc po zdjęciach sporo straciłam.
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
Awatar użytkownika
Brat
Karawanier
Posty: 383
Rejestracja: 15 mar 2013, 11:34
Lokalizacja: San Escobar

Re: Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Post autor: Brat »

Twoje relacje - jak zwykle - profesjonalne i z zaangażowaniem ;) Dzięki ! :)
Marian
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Post autor: Irel »

Będąc ostatnio w Olsztynie odwiedziłem górę Biakło, zwana również małym Giewontem z uwagi na stojący na szczycie krzyż, która jest jedną z piękniejszych, jurajskich skał ( to nie jest literówka, tylko prawidłowa nazwa tej góry). Korzystając z pięknej pogody wykonałem kilka fotek, którymi teraz chcę się podzielić.
Góra Biakło w całej swojej majestatycznej okazałości

Obrazek

Tak wygląda z bliska

Obrazek

A oto widziana ze szczytu panorama Olsztyna z widocznymi w oddali ruinami zamku

Obrazek

Obrazek

Góry Sokole widziane ze szczytu Biakła

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
maik
Forumowicz
Posty: 592
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:43
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Jaktorów

Re: Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN

Post autor: maik »

:hurra: :hurra:
Piękne krajobrazy. :ok:
"Mazowsze jest piękne" - Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”