tekst i zdjęcia
Danuta i Karol Guzowscy
z Wielunia
Od kilkunastu lat podróżujemy z przyczepą campingową, co ułatwia nam dotarcie do ciekawych miejsc nie tylko w kraju, a także poza jego granicami. Przez te lata zwiedziliśmy Polskę, Ukrainę, Rumunię, Węgry, Słowację. Cel mamy zawsze jeden: dotrzeć do polaków mieszkających na kresach.
W okresie wakacji 2011 roku zwiedziliśmy Litwę,
a także uczestniczyliśmy w największym święcie prawosławia na Świętej Górze Grabarka.
W podróży byliśmy od 11 do 26 sierpnia, przebyliśmy łącznie 2080 km.
Rozpoczynamy podróż
Przygotowując się do wyjazdu śledziliśmy mapy i strony internetowe aby wybrać najciekawsze trasy. Jedną z nich była droga zwana „Nadbużanką” wzdłuż wschodniej granicy; bogata w piękne miejscowości, kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki- zagłębie Prawosławia w Polsce.
Wyruszyliśmy z Wielunia do małej miejscowości Chromówka na Lubelszczyźnie, by stamtąd rozpocząć naszą wędrówkę. W kilku słowach opisujemy co zwiedziliśmy.
Chełm- miasto znajdujące się na pograniczu trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Zwiedziliśmy w nim Bazylikę NMP, będącą głównym budynkiem zespołu cerkiewno- klasztornego na Górze Chełmskiej.
Sobibór- wieś położona nad rzeką Bug, w której byliśmy na terenie byłego obozu zagłady, widzieliśmy pamiątkowe tablice umieszczone przed wejściem, teksty przetłumaczono na cztery języki: angielski, hebrajski, jidysz i holenderski. Zwiedziliśmy też muzeum „Sobibór- obóz śmierci” otwarte w 1993 roku w 50-tą rocznicę powstania zbrojnego w Sobiborze.
Włodawa- miasto trzech kultur związanych z trzema religiami: katolicyzmem, prawosławiem i judaizmem. Z pośród wielu zabytków Włodawy zwiedziliśmy kościół p.w. św. Ludwika, Wielką Synagogę oraz cerkiew.
Jabłeczna- wieś położona nad lewym brzegiem Bugu przy granicy z Białorusią. Zwiedziliśmy tam piękny zespół klasztorny prawosławia, który tworzą: klasycystyczna murowana cerkiew św. Onufrego wraz ze słynącą łaskami XV wieczną ikoną patrona, dzwonnice bramne, budynek klasztorny i cmentarz.
Kodeń- wieś położona na Równinie Kodeńskiej. Zwiedzaliśmy tam Sanktuarium
z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, które jest najcenniejszym miejscem Podlasia
i jednym z najważniejszych Sanktuariów Polski. Przeszliśmy drogą krzyżową Kalwarii Kodeńskiej z przepięknymi ołtarzami polowymi.
Kostomłoty- mała nadbużańska wieś położona przy granicy z Białorusią. Zwiedziliśmy
w niej jedyną na świecie neounicką parafię obrządku bizantyjsko- słowiańskiego p.w. św. Nikity Męczennika.
Janów Podlaski - jest ośrodkiem gminnym znanym zarówno w Polsce jak i na forum międzynarodowym. Słynie ze zwiedzonej przez nas najstarszej państwowej stadniny, zajmującej się hodowlą koni czystej krwi arabskiej.
W centrum wioski podziwialiśmy także najstarsze dystrybutory paliwa w Polsce.
cdn......