P. Franciszek o celibacie księży

Dział ograniczony tematycznie, poświęcony dyskusjom na tematy religijne. Moderatorem grupy jest Irel. Udział w grupie jest dobrowolny i nie jest oparty na żadnych zasadach rekrutacji oprócz zgłoszenia chęci uczestnictwa do moderatora grupy. W grupie obowiązuje ogólny regulamin forum i działu.
Regulamin forum
1. „Camino” jest działem poświęconym dyskusjom na tematy religijne, który mogą przeglądać wszyscy zalogowani użytkownicy.
2. Publikacje w dziale „Camino” mogą umieszczać tylko ci z nich, którzy zwrócili się do moderatora o udostępnienie im takiej możliwości.
3. Korzystanie z treści zawartych w tym dziale jest dobrowolnym wyborem użytkownika
4. Jeżeli poruszana tematyka użytkownika nie interesuje, bądź nie zgadza się on z zapisami tego regulaminu, może na trwałe wyłączyć do niego swój dostęp. Dział ten będzie wtedy dla niego niewidoczny.
5. W prowadzonych dyskusjach i polemikach zabrania się używania argumentów i określeń mogących urazić osobę lub uczucia interlokutora/dyskutanta.
6. Treści niezgodne z profilem działu lub mające na celu wpływanie na innych użytkowników, aby ich ośmieszyć lub obrazić (trolling) podlegać będą bieżącej ocenie moderatora.
7. Publikacje niezgodne z profilem działu oraz naruszające regulamin, będą przenoszone, modyfikowane, blokowane i usuwane, a użytkownik łamiący regulamin zostanie ukarany.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Imieniny: 0- 0- 0
Kontakt:

P. Franciszek o celibacie księży

Post autor: Ministro » 21 paź 2015, 15:46

Celibat nie jest dogmatem wiary, jest regułą życia - powiedział papież Franciszek rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu.
Dodał, że osobiście bardzo ceni celibat i uważa, że jest on „darem dla Kościoła”. Skoro jednak nie jest on dogmatem wiary, to „drzwi są zawsze otwarte”.
Przypomniał przy tym, że w Kościele katolickim są żonaci księża - w obrządkach wschodnich.
Za tygodnikiem Niedziela
- W Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży - ujawnił arcybiskup Jean-Claude Perisset, watykański dyplomata. Podkreśla, że celibat nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego.
Watykan będzie badał "zalety i wady celibatu". Polscy hierarchowie twierdzą, że Kościół ma większe problemy niż bezżeństwo księży.
Zanim jednak dojdzie do tego spotkania, ma powstać dokument, w którym - po "dogłębnej analizie" - zostaną przedstawione "zalety i wady celibatu na całym świecie".
- Polscy hierarchowie, pytani o opinię w tej sprawie, odpowiadają, że Kościół ma większe problemy niż celibat. - To problem marginalny, twierdzą.
- szeregowi księża twierdzą podobnie. Jednak z anonimowych badań, prowadzonych wśród polskich kapłanów, wynika, że tylko jedna trzecia z nich świadomie wybrałaby życie w celibacie.
Za Dziennik Polski

Już niedługo Kler będzie o sobie dyskutował czy może mieć Rodzinę (żonę i dzieci) czy nie?
A co Wy o tym myślicie?
Mnie np: już wnerwia to robienie nas (zwykłych szarych wierzących katolików) w wała.
Jak nie "przystojny" gej z Kongregacji to jakiś pedofil i na okrągło to walenie nas po głowie, że mamy kochankę lub drugą żonę.
Akurat pań na boku nie mam, ale dzieciak chodzi na lekcje religii.
Nie wiem jak Wy, ale ja chyba bym nie wyrobił i za zrobienie dzieciakowi krzywdy zastosował bym zasadę "oko za oko". Koloratka by mi nie przeszkodziła.

Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Kontakt:

Re: P. Franciszek o celibacie księży

Post autor: Auror » 21 paź 2015, 16:08

Obrazek
Ks. Krzysztof Charamsa został zawieszony w czynnościach kapłańskich. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna nałożył również na niego zakaz noszenia sutanny
Całe szczęście, że szybko działają bo tej ..... "twarzy" dłużej mógłbym nie wyrobić.

Jak to sobie ministro wyobrażasz?
Co trzecia plebania to klub gejowski a co trzecia rodzina z dziećmi?
A kto ich będzie spowiadał? :chytry:
Możliwe że ja mam złe statystyki ale sprawdzę i poprawię.
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"

Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: Auror » 21 paź 2015, 16:17

Za portalem katolickim.
Prof. Józef Baniak, socjolog religii z Poznania, prowadził badania nad "kryzysem tożsamości kapłańskiej". Jedno z pytań anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród około 900 kapłanów brzmiało: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?". 53 proc. pytanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę. Tylko 28 proc. wybrałoby życie w celibacie. Pozostali "nie mieli zdania" lub nie chcieli odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"

Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz

Post autor: Bożydar » 22 paź 2015, 08:53

Ja nie mam nic przeciwko zniesieniu celibatu księży. Mi Geje nie przeszkadzają a każda Rodzina jest na wagę złota w dzisiejszych czasach.
Oczywiście powinni zrezygnować także (poza celibatem) z przywileji i kasy którą wpłacaliśmy przez lata na Kościół.
Wyobrażam to sobie tak że:
- ksiądz mieszka na osiedlu z wielkiej płyty, posyła dzieci do publicznej szkoły, zapierdyla rano do roboty, a w niedzielę odprawia mszę w kościele (może być za drobną opłatą). Jeżeli parafianie sobie życzą, to może nauczać dzieci i młodzież religii (jak ma przygotowanie pedagogiczne).
Bardzo uczciwe postawienie sprawy.
- Były nasz kolega gfizyk - szafarz, oprócz celebrowania Eucharysti właśnie tak działa. Wystarczy Go wyświęcić na kapłana i po sprawie.
Ale czy to jeszcze jest kościół katolicki (łaciński) czy już prawosławny lub protestancki?
Pozdrawiam Bożydar

Awatar użytkownika
Jacek
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Jacek » 22 paź 2015, 14:45

Bożydar pisze:Ja nie mam nic przeciwko zniesieniu celibatu księży. Mi Geje nie przeszkadzają a każda Rodzina jest na wagę złota w dzisiejszych czasach.
Oczywiście powinni zrezygnować także (poza celibatem) z przywileji i kasy którą wpłacaliśmy przez lata na Kościół.
..................................................................................................................................
Cały myk polega na tym że oszuści w sutannach wyłudzają pieniądze od Bogu ducha winnych ludzi a wieczorami się zabawiają.
Widziałeś księdza który chciałby się pozbyć "praw nabytych"? Ja widziałem ale to wyjątki.
Najciekawsze jest za widnokręgiem

Awatar użytkownika
Jaro
Forumowicz

Post autor: Jaro » 23 paź 2015, 09:48

Bożydar przepraszam że napiszę "ale na jakim świecie Ty żyjesz"?
Kler ma z czegoś zrezygnować? Chyba, że to szmata nic nie warta.
To najbardziej pazerna grupa wpływów którą granatem trzeba odrywać od koryta.
Ten uczciwy "kler" to margines.

Awatar użytkownika
Gabor
Forumowicz

Post autor: Gabor » 23 paź 2015, 18:08

Małe sprostowanie.Nie trzeba być pastorem żeby mieć żonę. Nie wszyscy mężczyźni, którzy otrzymują Sakrament Święceń w Kościele katolickim składają przyrzeczenie celibatu. Zdecydowana większość kapłanów rytów wschodnich, posługująca milionom katolików na Wschodzie i na Zachodzie, ma rodziny. Niestety obraz żonatego księdza nie mieści się często w stereotypowym i ciasnym myśleniu katolików kultury zachodniej czy łacińskiej.
Wielokrotnie spotykam się ze stwierdzeniem, że grekokatolicy nie do końca są katolikami, że są akceptowani ale nikt nie pochwala tego, że są żonaci. A nawet słyszę to z ust niektórych księży. Jakby ukraińscy księża byli jakąś drugą, gorszą kategoria księży a ich małżeństwa były miłosiernie i wyjątkowo przez Stolicę Apostolską akceptowane.
Edit: maik
Potrzebny jest czyjś uśmiech, aby samemu też się uśmiechnąć. Grzegorz z Małżonką.

Awatar użytkownika
Henryk
Forumowicz

Post autor: Henryk » 23 paź 2015, 22:21

Jeśli Kościół złamie tę tradycję (celibatu)- przestanie istnieć. Chyba kler zdaje sobie z tego sprawę? Te przymiarki do żeniaczki księży szykowane są przez wrogów Kościoła, zarówno wśród komunistów, nihilistów, jak i wśród wewnętrznych wrogów Kościoła.
Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.

Awatar użytkownika
mazowszanka
Karawanier

Post autor: mazowszanka » 24 paź 2015, 18:29

A ja bym się zastanowiła nad tym.
Magda M.

Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Camino”