UWAGA. Jak co roku na początku grudnia, Administracja przeprowadza "gry i zabawy serwerowe ". W tym roku w związku, że to już trzecia firma hostingowa, która przejmuje nasze dzieło (FORUM) w ciągu sezonu, przewidujemy ostre walki (dłuższe przerwy w działaniu forum). Jeżeli zamknięty będzie dłużej serwis, to informacje będą się ukazywać na naszej stronie fejsbukowej.
Przypominam, że właściciel i administracja nie zamykają Karawaniera, a za utrudnienia PRZEPRASZAJĄ

Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Dział ograniczony tematycznie, poświęcony dyskusjom na tematy religijne. Moderatorem grupy jest Irel. Udział w grupie jest dobrowolny i nie jest oparty na żadnych zasadach rekrutacji oprócz zgłoszenia chęci uczestnictwa do moderatora grupy. W grupie obowiązuje ogólny regulamin forum i działu.
Regulamin forum
1. „Camino” jest działem poświęconym dyskusjom na tematy religijne, który mogą przeglądać wszyscy zalogowani użytkownicy.
2. Publikacje w dziale „Camino” mogą umieszczać tylko ci z nich, którzy zwrócili się do moderatora o udostępnienie im takiej możliwości.
3. Korzystanie z treści zawartych w tym dziale jest dobrowolnym wyborem użytkownika
4. Jeżeli poruszana tematyka użytkownika nie interesuje, bądź nie zgadza się on z zapisami tego regulaminu, może na trwałe wyłączyć do niego swój dostęp. Dział ten będzie wtedy dla niego niewidoczny.
5. W prowadzonych dyskusjach i polemikach zabrania się używania argumentów i określeń mogących urazić osobę lub uczucia interlokutora/dyskutanta.
6. Treści niezgodne z profilem działu lub mające na celu wpływanie na innych użytkowników, aby ich ośmieszyć lub obrazić (trolling) podlegać będą bieżącej ocenie moderatora.
7. Publikacje niezgodne z profilem działu oraz naruszające regulamin, będą przenoszone, modyfikowane, blokowane i usuwane, a użytkownik łamiący regulamin zostanie ukarany.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2069
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Irel » 23 gru 2014, 09:17

Poniżej podana "in extenso" i bez własnego komentarza wiadomość opublikowana przez portal informacyjny metro.gazeta.pl:

"Zwyczajowe świąteczne życzenia dla Kurii Rzymskiej papież Franciszek poprzedził ostrą krytyką hierarchów. Zarzucił im patologię władzy, materializm i "duchowego alzheimera". "Gdybyśmy nie wiedzieli, że tak gorzkie słowa pod adresem księży padają z ust papieża, pomyślelibyśmy, że są to zarzuty zatwardziałego krytyka Kościoła" - pisze Jarosław Makowski w serwisie Polityka.pl.
W przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej papież Franciszek ostro skrytykował postawę hierarchii kościelnej. Wymienił katalog 15 chorób Kurii i całego Kościoła, wśród nich: patologię władzy, "duchowego alzheimera", bogacenie się.

Franciszek nie ma problemu z krytyką

- To nowe w Watykanie - przyznała w Radiu TOK FM dr Magdalena Ogórek, historyk Kościoła. - O tej porze roku byliśmy przyzwyczajeni do podsumowań, świątecznego nastroju, miłej, sympatycznej atmosfery. Tymczasem papież wyliczył bolączki, które jego zdaniem trawią hierarchów. Dał im prztyczka w nos - mówiła w Radiu TOK FM. "Zamiast banalnej i nudnej gadki do kardynałów z Kurii Rzymskiej Franciszek przypominał proroka, który woła o przemianę serc i umysłów" - dodaje Jarosław Makowski na blogu w serwisie Polityka.pl.

"Gdybyśmy nie wiedzieli, że tak gorzkie słowa pod adresem księży padają z ust papieża, pomyślelibyśmy, że są to zarzuty zatwardziałego krytyka Kościoła" - zaznacza Makowski. Także Ogórek w Radiu TOK FM zauważyła, że przyzwyczajeni jesteśmy raczej do tego, że Kościół chwali własne dokonania. - Franciszek nie ma problemu mówić: to robimy źle - wskazywała.

Polscy biskupi ignorują papieża

Co na to kościelny "beton"? Ogórek mówiła, że jeszcze na początku pontyfikatu wewnętrzna opozycja wobec papieża była widoczna i silna. Jednak po kilkunastu miesiącach Franciszek wyrósł na "niekwestionowanego lidera" i głosy krytyki są coraz mniej wyraźne. Co innego w Polsce.

Według Makowskiego polscy hierarchowie Franciszka "doskonale ignorują". "Czy wyobrażacie sobie Państwo, że zamiast potępiać gender, ganić rządzących (choć oczywiście nie za to, że posłanki i posłowie w ramach gwiazdki przeznaczyli 16 milionów na Świątynię Opatrzności Bożej), krytykować nowoczesność - rodzimi biskupi w czasie pasterki dokonują samokrytyki w stylu Franciszka?" - pyta retorycznie publicysta.

Jednak Franciszek nie poprzestaje na samokrytyce. Jak wyliczała Ogórek, papież świetnie radzi sobie z ciężarem, jaki wziął na swoje barki po ustąpieniu Benedykta XVI. Franciszek uprzątnął watykańską finansjerę, targaną skandalami od lat, zaczął się mierzyć z pedofilią w Kościele, a na dodatek działa politycznie. To przecież Watykan był głównym architektem porozumienia USA z Kubą."
Za metro.gazeta.pl
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Posty: 538
Rejestracja: 29 cze 2014, 12:37
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Ołtarzew
Kontakt:

Re:Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Ministro » 23 gru 2014, 11:07

No tak nie do końca. :dobani:
Nie "zamiast" ale "także". :dobani:
Biskupów, ale z kurii rzymskiej z zaznaczeniem, że dotyczy także innych w Kościele.
Polscy biskupi nie ignorują papieża tylko mają co niektórzy inne poglądy na sprawę. ;)
Ignorancja przy tej strukturze kościoła nie wchodzi w grę.
Prawda, że takie podejście do sprawy Papieża to nowość. :ok:
Bardzo przepraszam ale powoływanie się na lewicowego historyka kościoła z tekstami " banalna i nudna gadka" to jakieś nieporozumienie. :zolta:
A radio słynie ze swoich lewicowo-liberalnych poglądów. :zolta:

Jeżeli miałbym skomentować to wydarzenie to napisałbym, że Papież w nietypowy sposób podsumował mijający rok w Kościele.
Wytknął Biskupom Kurii Rzymskiej, że zamiast być Apostołami Kościoła, często popadają w rutynę i stają się biurokratami.
Wymienił katalog 15 chorób Kurii, całego Kościoła i chrześcijan, wśród nich: patologię władzy, „duchowego Alzheimera”, bogacenie się.

Papież potępił też narcyzm, poczucie wyższości, rywalizację i próżność, „schizofrenię egzystencjalną”, prowadzenie podwójnego życia i duchową pustkę. Nie wypełnią jej, jak stwierdził, dyplomy i tytuły akademickie. Skrytykował duszpasterzy, którzy posługę zastępują ograniczaniem się do spraw biurokratycznych i są wymagający tylko wobec innych, a nie wobec siebie.

W dalszej części wystąpienia Franciszek skrytykował gromadzenie dóbr materialnych i wychwalanie się bogactwem oraz pogoń za zyskiem i coraz wyższą pozycją. W dążeniu do tego celu, jak powiedział, usprawiedliwia się czasem wszystkie środki.
Stwierdził, że niektórzy cierpią na „ekshibicjonizm” i są zadowoleni z tego, że widzą swoje nazwisko na pierwszej stronie gazety.

Choroba zamkniętych kręgów
Ma ona miejsce wówczas, gdy przynależność do danej grupki staje się silniejsza, niż przynależność do Ciała, a w niektórych sytuacjach, do samego Chrystusa. Franciszek zauważył, że również ona zawsze zaczyna się od dobrych zamiarów, ale z upływem czasu zniewala członków tej grupki stając się „rakiem”.
„Kiedy apostoł przekształca swoją posługę we władzę, a swoją władzę w towar, by uzyskać korzyści doczesne lub więcej władzy. Jest to choroba ludzi niezmordowanie dążących do pomnożenia władzy i by osiągnąć ten cel zdolni są do oszczerstwa, zniesławienia i zdyskredytowania innych, nawet w gazetach i czasopismach.
Oczywiście chcą się pojawić na pierwszych stronach gazet, uchodzić za zdolniejszych od innych.
Ojciec Święty zaznaczył, że jest to choroba, która wyrządza wiele zła ciału, gdyż prowadzi ludzi do usprawiedliwiania użycia wszelkich środków, by osiągnąć taki cel, często w imię sprawiedliwości i przejrzystości.

Na zakończenie papież stwierdził, że „kapłani są jak samoloty, stają się newsem tylko wtedy, kiedy upadają, ale jest tak wiele, które latają w powietrzu. Wielu ludzi ich krytykuje, ale niewielu za nich się modli” - powiedział.
Ojciec Święty zachęcił swoich współpracowników, aby „żyjąc prawdziwie w miłości sprawili, by wszystko rosło ku Temu, który jest Głową - ku Chrystusowi” (Ef 4,15) i modlili się do Matki Bożej, o uzdrowienie ran grzechu, jaki każdy niesie w swoim sercu.
Prosił też o modlitwę w swojej intencji.
Są to tylko newsy- skróty informacji. Całość wystąpienia Papieża można znaleźć w internecie lub wysłuchać w radiu.
Opracowane za serwisem : niedzielapl, onetwiadomościpl , politykapl.

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2069
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Irel » 23 gru 2014, 11:29

Ministro pisze:Bardzo przepraszam ale powoływanie się na lewicowego historyka kościoła z tekstami " banalna i nudna gadka" to jakieś nieporozumienie.

Nie powołuję się na nikogo, tylko "in extenso" i bez własnego komentarza przekazuję informację za źródłem podanym na dole wiadomości. Jeżeli dyskusja ma być rzeczowa, to powinna dotyczyć tylko problemu, bez imputowania komukolwiek tego czego nie powiedział. Tematyka poruszana w tym dziale jest na tyle delikatna, że należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie formułowanie swoich wypowiedzi. W nieodległej przeszłości dochodziło na forum do konfliktów, wywoływanych przypisywaniem swojemu przeciwnikowi w dyskusji złych intencji, a tego należy ze wszech miar unikać.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Posty: 538
Rejestracja: 29 cze 2014, 12:37
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Ołtarzew
Kontakt:

Re: Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Ministro » 23 gru 2014, 20:43

35as :D no nie mam sobie nic do zarzucenia. :D Zwróciłem tylko uwagę na oczywiste błędy merytoryczne.
Wydaje mi się, że chodzi o moje odniesienie do cytatów Kolegi - jeżeli o to chodzi- to także uważam, że nie powinno się w tym dziale cytować ze względów oczywistych, Jerzego Urbana
Nie mam problemów z przypisywaniem czegokolwiek, komukolwiek. :ok: Więcej optymizmu. :podziw:
Wbrew pozorom zgadzam się w części z tym co Kolega cytuje.

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2069
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Irel » 24 gru 2014, 10:01

Proszę Kolegę o zapoznanie się z punktem 4 regulaminu tego działu.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Posty: 538
Rejestracja: 29 cze 2014, 12:37
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Ołtarzew
Kontakt:

Re:Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Ministro » 25 gru 2014, 11:13

"Przebijam" :ok:
Proponuje pkt 4, 5 i 6 RD oraz pkt. 4 i 5 RF. :swenty:

Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 420
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Papieska krytyka biskupów w podczas świątecznych życzeń

Post autor: Auror » 29 gru 2014, 20:56

Dla mniej wtajemniczonych
in extenso (użycie wyrażenia obcego w języku polskim)[edytuj]
znaczenia:

fraza przysłówkowa
(1.1) w całości, bez skrótów, bez opuszczeń, bez zmian
przykłady:
(1.1) Dziennikarz ma obowiązek autoryzować jedynie wypowiedzi rozmówcy podawane in extenso.
etymologia:
Za wikipedią.
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Camino”