2018 Grecja-Peloponez - Relacja

Fotorelacje z podróży po Europie oprócz Polski
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Imieniny: 0- 0- 0

Re: 2018 Grecja-Peloponez - Relacja

Post autor: Sławcio » 08 mar 2018, 14:39

Zawsze dobrze pomacać na co się wjeżdża. ;)
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka. Mam za to inną Devilną Hondę. :D

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 09 mar 2018, 08:56

12 dzień, słońce, temp. 24 stopnie
Po śniadanku - całodzienna wyprawa na moto
Plan na dzisiaj https://photos.app.goo.gl/Y8pJctOopRmoLZU43
Pozdrawiam serdecznie
Alan

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Post autor: Irel » 09 mar 2018, 11:56

Alan pisze: Mieliśmy mały problem, zakopalismy się w piachu i trzeba było wzywać pomoc.
Sam kiedyś przerabiałem coś podobnego. Przy głębokim i grząskim piasku łańcuchy na koła tylko pogarszają sprawę. Ja zakopałem całą przednią oś. Z opresji uratował mnie łaskawca swoim terenowcem 4x4. Z mojego doświadczenia wynika, że łańcuchy sprawdzają się tylko wtedy, gdy koła nie maja przyczepności a pod luźną wierzchnią warstwą jest twarde podłoże. W każdym innym przypadku trapy pod koła lub holowanie.
Bardzo ładne zdjęcia 21as 8441 .
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

jedrek49
Forumowicz
Imieniny:

Post autor: jedrek49 » 09 mar 2018, 12:49

witam
Piękna wycieczka, mam prośbę, czy możesz podać koordynaty miejsca w którym staliście 11,12 ,13 , wygląda na super, przydałoby się w naszym wyjeździe.
pozdrawiam
jedrek49

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 09 mar 2018, 16:06

Miałeś kilka postów wcześniej....
Wg. kol. Mazura z CamperTeam jest to (cytat) "Monemvasia - bardzo fajne, spokojne miejsce z dostępem do wody, z widokiem na wyspę. Ostatnia noc w tym rejonie spędziliśmy na parkingu u podnóża Monemvasii . Oczywiście miasteczko na wzgórzu jak zaczarowane, bajka.
Plaża:
Stopnie (D):
36.729405°, 23.026946°
N 36.729405°, E 23.026946°

Stopnie i minuty (DM):
36° 43.7643', 23° 01.6168'
N 36° 43.7643, E 23° 01.6168'

Stopnie, minuty i sekundy (DMS):
36° 43' 45.86", 23° 01' 37.01"
N 36° 43' 45.86", E 23° 01' 37.01"

Link Google:
Pozdrawiam serdecznie
Alan

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 09 mar 2018, 17:21

12 dzień, słońce, niebo lekko zachmurzone, godz. 11, temp. 24 stopnie
Po śniadanku - całodzienna wyprawa na moto
Plan na dzisiaj https://photos.app.goo.gl/Y8pJctOopRmoLZU43

1. Piękne, bajkowe miasteczko Monemwasia (gr. Μονεμβασία, Monemwasia) – miejscowość w Grecji, na Peloponezie, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Lakonia, w gminie Monemwasia. W 2011 roku liczyła 19 mieszkańców[1]. Pełni funkcję ważnego ośrodka turystycznego. Znajdują się tutaj potężne fortyfikacje oraz kościoły bizantyjskie. Ze względu na położenie, u podnóża wielkiej skały wyrastającej z morza, miejscowość nazywana jest Gibraltarem Wschodu. Monemwasię łączy ze stałym lądem jedynie wąska grobla. Nazwa pochodzi od zwrotu moni emvasis ("jedno wejście"), bowiem ze stałego lądu do miejscowości można dostać się wyłącznie przez jedną bramę.

Monemwasia
Μονεμβασία
Ilustracja
Monemwasia
Państwo
Grecja
Administracja zdecentralizowana
Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie
Region
Peloponez
Jednostka regionalna
Lakonia
Gmina
Monemwasia
Wysokość
15 m n.p.m.

Historia
Monemwasia została założona na szczycie potężnej skały w 583 roku. Założycielami byli mieszkańcy północnej Grecji szukający schronienia przed ludami słowiańskimi i Awarami, które masowo napływały z północy. Począwszy od X wieku miasto zaczęło pełnić rolę ważnego portu morskiego. Dzięki strategicznemu położeniu na trasie szlaków morskich łączących Włochy z Morzem Czarnym oraz własnej flocie handlowej, port ten bardzo szybko rozwinął się i wzbogacił czerpiąc dochody głównie z handlu. Forteca odparła ataki Arabów oraz najazd Normanów w 1147 roku. W czasie oblężeń wewnątrz murów miejskich uprawiano zboże, którym mogli wyżywić się obrońcy.

Miasto pozostawało blisko 700 lat pod władzą Cesarstwa Bizantyjskiego. W szczytowym okresie rozwoju w tej części miasta znajdowało się ponad 800 domów i 40 kościołów. Miasto zamieszkiwało wtedy 50 tysięcy mieszkańców. W 1249 roku, po trzyletnim oblężeniu, przejściowo zajęli je Frankowie. Zostali jednak zmuszeni do zwrócenia bizantyjskiego portu. Monemwasia znajdowała się w rękach cesarstwa do 1460 roku, kiedy Tomasz Paleolog, despota Morei, sprzedał ją papieżowi[2]. Po krótkim okresie przynależności do Państwa Kościelnego władzę nad portem objęła Wenecja. Od tej pory miasto kilkakrotnie odbierali sobie Wenecjanie oraz Turcy. Republika Wenecka sprawowała władzę nad Monemwasią w latach 1471 – 1540 i ponownie, po okresie panowania tureckiego wiążącego się z powolnym upadkiem, w latach 1690 – 1715. Po 1715 roku miasto znalazło się ponownie pod władzą Imperium Osmańskiego. 28 marca 1821 roku, w czasie wojny o niepodległość, powstańcy rozpoczęli oblężenie Monemwasji. 1 sierpnia 1821 Turcy poddali miasto, które weszło w skład powstającego państwa greckiego.

Po otwarciu Kanału Korynckiego w 1893 roku zmienił się układ szlaków handlowych, a Monemwasia utraciła znaczenie handlowe i strategiczne. Miasto zaczęło bardzo szybko wyludniać się. Okazałe gmachy popadły w ruinę. W czasie II wojny światowej, kilkanaście dni po wkroczeniu Niemców do Grecji, ewakuowano z Monemwasji 4 tys. żołnierzy nowozelandzkich.

W 1971 roku wybudowano most łączący Monemwasię ze stałym lądem. W ostatnich latach gwałtownie rośnie liczba turystów odwiedzających miasto. Rozpoczęto również prace konserwatorskie mające na celu odnowienie najważniejszych zabytków. Obecnie w Dolnym Mieście na stałe mieszka 10 rodzin. Górne Miasto pozostaje niezamieszkane od 1911 roku.

2. Trasa, pętla (dolna na załączonej mapce) ok. 120 km nową, piękną trasą do Neapoli. Wspaniałe widoki, pusto na trasie. Warto...było, chociaż na moto trochę zimno (temp. spadła do 17 stopni o 17.30)! No i camperem na pewno nie wjechaliśbyśmy tam, gdzie skuterkiem.

3. Po powrocie na miejsce postoju, widzimy dwa nowe campery, Francuzów i Niemców, nie jesteśmy już sami

Fotki: https://photos.app.goo.gl/AAyRdb6uomRmk1Rk2
Pozdrawiam serdecznie
Alan

Perrovski
Imieniny:

Post autor: Perrovski » 09 mar 2018, 17:53

/ brak wifi /

Hej Alan .
Bardzo ciekawa podroz.Chce ja powielic za kilka tygodni .
Teraz zbieram duzo info. o Poloponezie i miedzy innymi o dostepie Wi-Fi , Wy jestescie na etapie uzytkowania w terenie na miejscu.
Czy mozesz mi udzielic info. na ten temat, jaki sprzet kupiles, dokladnie co i jak i jak to dziala w praktyce ?
Jestem nowy od wczoraj ( Perrovski ) na tym forum i ktos mi podpowiedzial ,ze Wy jestescie na miejscu, stad to pytanie do Was.
Z gory dziekuje i zycze milej podrozy.

Pozdrawiam

Perrovski

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 09 mar 2018, 19:32

Perrovski pisze:/ brak wifi /

Hej Alan .
Bardzo ciekawa podroz.Chce ja powielic za kilka tygodni .
Teraz zbieram duzo info. o Poloponezie i miedzy innymi o dostepie Wi-Fi , Wy jestescie na etapie uzytkowania w terenie na miejscu.
Czy mozesz mi udzielic info. na ten temat, jaki sprzet kupiles, dokladnie co i jak i jak to dziala w praktyce ?
Jestem nowy od wczoraj ( Perrovski ) na tym forum i ktos mi podpowiedzial ,ze Wy jestescie na miejscu, stad to pytanie do Was.
Z gory dziekuje i zycze milej podrozy.

Pozdrawiam

Perrovski
Z wifi jak wszędzie dzisiaj. Jest prawie wszędzie. Musisz tylko być w zasięgu. Ja mam wifisky - router że specjalną anteną (szukaj na allegro, koszt ok 190pln). Pozwala to u mnie podobno uzyskać zasięg wifi nawet do 5km. W tej chwili mam do hotspota ok. 2 km. I działa :D
Oczywiście musisz dostać hasło, lub być w zasięgu otwartego WiFi. 516
Poza tym, awaryjnie kupiłem grecka karte 5gb za 10€.
Pozdrawiam serdecznie
Alan

Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz

Post autor: Marek LU » 10 mar 2018, 14:12

Czy po drodze zauważyłeś witryny biur nieruchomości?
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 10 mar 2018, 18:31

Niestety nie
Pozdrawiam serdecznie
Alan

trybeus
Forumowicz
Imieniny:

Post autor: trybeus » 11 mar 2018, 11:31

Alan pisze: 3. Po powrocie na miejsce postoju, widzimy dwa nowe campery, Francuzów i Niemców, nie jesteśmy już sami
A zapytam, o to miejsce postoju...nie baliście się zostawić auta podczas wyprawy skuterem? Czy to parking, czy ktoś rzucił okiem na auto?...pytam, bo się zastanawiam, czy nie ma włamań itp...pozdr

Awatar użytkownika
Alan
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Alan » 11 mar 2018, 15:54

Miejsce spokojne i bezpieczne. Tutaj nie kradną.
Pozdrawiam serdecznie
Alan

Awatar użytkownika
Nestor
Forumowicz
Imieniny:

Post autor: Nestor » 11 mar 2018, 16:45

Świetne te zdjęcia. Super miejscówka.
Aż miło popatrzeć.
Polska, co za piękny kraj, jestem za stary żeby być sędzią, ale dość młody, by śpiewać - wokalista Rolling Stones Mick Jagger (74 l.)

Awatar użytkownika
Serenity
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: Serenity » 11 mar 2018, 16:54

Nestor pisze:Świetne te zdjęcia. Super miejscówka.
Aż miło popatrzeć.
Ta Pani ma z tobą dobrze. :ok:

Awatar użytkownika
Morusek
Forumowicz

Post autor: Morusek » 11 mar 2018, 17:40

Czytam jak tylko mogę.
"Dobry motocyklista to nie ten, który lśni w pięknej skórze, nie ten, który odkręca gaz do końca a ten, który zna wartość swojego życia"

ODPOWIEDZ

Wróć do „EUROPA - relacje”