UWAGA. Jak co roku na początku grudnia, Administracja przeprowadza "gry i zabawy serwerowe ". W tym roku w związku, że to już trzecia firma hostingowa, która przejmuje nasze dzieło (FORUM) w ciągu sezonu, przewidujemy ostre walki (dłuższe przerwy w działaniu forum). Jeżeli zamknięty będzie dłużej serwis, to informacje będą się ukazywać na naszej stronie fejsbukowej.
Przypominam, że właściciel i administracja nie zamykają Karawaniera, a za utrudnienia PRZEPRASZAJĄ

Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Fotorelacje z podróży po Polsce
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2020 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2069
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Post autor: Irel » 03 sty 2015, 20:02

W mojej relacji Rowerkiem przez Jurę - OLSZTYN pokazałem kilka rzeźb balansujących Jerzego Kędziory znajdujących się w podczęstochowskim Olsztynie.
Aby przybliżyć postać mieszkającego w Poczesnej(około 20 km od Myszkowa) światowej sławy autora prezentowanych dzieł, poniżej cytuję poświęcony mu artykuł z „Dziennika Zachodniego”:

„Rzeźby Jerzego Kędziory podbijają świat.
Zachwycili się nimi Amerykanie. Na Florydzie jest obecnie prezentowana wystawa dzieł częstochowskiego artysty.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Kędziora nie tylko prezentował dzieła, ale także miał wykłady o sztuce Amerykanie zakochali się w balansujących rzeźbach Jerzego Jotki (tak artysta jest nazywany za granicą) Kędziory.
Po raz kolejny częstochowski twórca prezentuje swoje dzieła na Florydzie, w West Palm Beach. Wcześniej jego dzieła były pokazywane na wystawie na jachcie zacumowanym przy nadmorskiej promenadzie centralnej dzielnicy Miami, Downtown. Balansujące rzeźby pokazano też na festiwalu sztuki Miami International Artfair.
Rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory zainteresowała się największa na południu Stanów Zjednoczonych instytucja powołana do gromadzenia i prezentacji sztuki, głównie nowoczesnej.
Na nadmorskiej promenadzie w West Palm Beach, które jest miejscem niezwykle prestiżowym i zaliczanym do dóbr historycznych i kulturowych Stanów Zjednoczonych, co najmniej do 1 marca prezentowanych będzie 20 rzeźb balansujących Jerzego Kędziory z różnych okresów jego twórczości. Ponadto inne prace artysty można zobaczyć w gmachu muzeum, gdzie można też obejrzeć multimedialną prezentację dorobku Kędziory.
Ameryka to kolejny kontynent, który podbił Jerzy Kędziora.
Jest już znany w Europie i w Azji. Jerzy Kędziora i jego rzeźby to obok Magdaleny Abakanowicz i jej abakanów najbardziej znany i rozpoznawalny na świecie polski rzeźbiarz i jego dzieła.
W Dubaju artysta nie tylko miał już wernisaże. Prowadził tam warsztaty dla grupy studentów i wykładowców dubajskiego Uniwersytetu Amerykańskiego, największej uczelni w tym rejonie świata.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich była plenerowa ekspozycja złożona z 31 kompozycji rzeźbiarskich autorstwa Jerzego Kędziory.
Na stałą, dużą ekspozycję dzieł Kędziory czeka za to jego rodzinna Częstochowa, gdzie jak dotąd jest tylko kilka jego rzeźb balansujących. Kiedy w parkach podjasnogórskich prezentowana była czasowa wystawa plenerowa artysty, to przyciągała rzesze widzów.
W 2015 roku wreszcie na częstochowskim Starym Rynku ma powstać Teatr Rzeźb Przestrzennych.
Artysta jest pomysłodawcą i projektantem rzeźb wróżebnych "Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych", takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj, Twardowski.
Jego rzeźba "Przechodzący przez rzekę", nad Brdą w Bydgoszczy, jest uznawana za symbol miasta.
Największy, stały zbiór rzeźb balansujących ma Fundacja Sztuki przy berlińskich Klinikach Czerwonego Krzyża. Rzeźbami częstochowskiego artysty zachwycili się też mieszkańcy i goście księstwa Monako. Podziwiając te niezwykłe rzeźby wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że nie spadają. Jerzy Kędziora odpowiada żartobliwie, że jest z Częstochowy i dlatego to się tak zachowuje, czyli utrzymuje na linie. Tak naprawdę ekspozycje są poprzedzone licznymi próbami w pracowni artysty, w podczęstochowskiej Poczesnej. Chociaż nie wszystko do końca można przewidzieć. Jeśli to tylko możliwe, rzeźbiarz przeprowadza szczegółową dokumentację miejsca, gdzie jego dzieła mają być prezentowane. Jedzie przygotować aranżację tego terenu przed ekspozycją.
Rzeźby wyglądają, jakby były wykonane ze spiżu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie łamania praw fizyki. Figury wykonane są z kompozycji żywicznych z pyłkami metali. Pracownia Jerzego Kędziory to trochę pracownia alchemika. Na pomysł tworzenia rzeźb balansujących artysta wpadł podczas jednej z rzeźbiarskich Nocy Kupały, których jest organizatorem. Przygotowywał się wtedy do cyklu "Portret Polaka czasów transformacji". On swoją transformacją zachwycił świat.”
Źródło-„Dziennik zachodni”
Prezentacja kilku dzieł artysty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Posty: 538
Rejestracja: 29 cze 2014, 12:37
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Ołtarzew
Kontakt:

Re: Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Post autor: Ministro » 04 sty 2015, 10:34

Przemawia do wyobraźni.

Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Post autor: Marek LU » 04 sty 2015, 13:20

U nas to się nie przyjmie. My wolimy balansować w sposób naturalny, zgodny z potrzebami organizmu. Połówka na twarz i jest balans. Wyobraźnia również się wtedy zwiększa. Wszystko też odbywa się pod kontrolą praw fizyki. Tanio i zdrowo jeśli porównać to do kosztów wyjazdu na wystawę do Częstochowy.
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek

Robert M
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 31 gru 2013, 10:35
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Post autor: Robert M » 12 sty 2015, 16:14

Wydają się banalne, ale mają coś co przyciąga uwagę.
:szok: :ok:
Przyłączam się do akcji:
"Nie warto zajmować się jakimś pierdem.
Wcześniej czy później przestaje śmierdzieć"

Awatar użytkownika
Leniwiec
Forumowicz
Posty: 199
Rejestracja: 30 gru 2013, 18:23
Imieniny:

Re: Balansujące rzeźby Jerzego Kedziory

Post autor: Leniwiec » 12 sty 2015, 18:23

Muszą coś mieć jak na świecie się nimi zachwycają. :ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „POLSKA - relacje”