Żagiestów 2014 - relacja

Fotorelacje z podróży po Polsce
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2023 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Irel »

Do Żegiestowa przyjechaliśmy 1 maja po południu. Stanęliśmy przed sanatorium „Wiktor” obok zaprzyjaźnionych załóg „Karawaniera”, aby dobrze było widać nasze zielone flagi i naklejki. Właściwie to tylko my wyeksponowaliśmy barwy narodowe –biało czerwona flaga i forumowe- zielone flagi, koszulki i polary. Od razu było widać, „co my za nacja”. Po ustawieniu kamperka i zjedzeniu małego, „co nieco”, poszliśmy nad Poprad, aby na scenie ustawionej na Łopacie Polskiej uczestniczyć w przeglądzie amatorskich zespołów i solistów zgłoszonych do konkursu „Zaczaruj z dźwiękiem”. Łopata rzeki Poprad jest ciekawostką geograficzną, bo jest to jedyne miejsce gdzie Polska ze Słowacją graniczy od północy.
Po konkursie odbyły się koncerty krakowskiej kapeli „Yeskiezsiurmen”. Trzeba przyznać, że chłopcy bardzo fajnie grali. Był jeszcze jeden występ, ale z powodu zmęczenia podrożą, postanowiliśmy go odpuścić. Poniżej parę fotek z miejsca podstoju kamperów i z miejsca, w którym odbywały się konkursy.
Miejsce postoju przyczep i kamperow
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widok z tarasu sanatorium "Wiktor" na rzekę Poprad
Obrazek
Elżbieta nad brzegiem Popradu
Obrazek
Widok z Łopaty Polskiej na Popad. W perspektywie sanatorium "Wiktor" przed którym staliśmy.
Obrazek
Występ kapeli „Yeskiezsiurmen”
Obrazek
W następnym dniu moja żona i ja,, korzystając z pięknej słonecznej pogody, poszliśmy na górską wycieczkę na szczyt Pusta Wielka (1060 mnpm).
:hurra:
Z Żegiestowa, spod zabytkowej cerkwi ( obecnie kościół katolicki) na szczyt Pustej wędrowaliśmy szlakiem czarnym, a wracaliśmy szlakiem żółtym, robiąc pętlę. Na szlaku trzeba uważać na oznaczenia, bo trasa jest kręta i czasem łatwo nie zauważyć, kiedy szlak zmienił bieg.. Wejście na szczyt z początku szlaku trwa około 3 godzin, powrót około 2 godz. 40 min., więc jest to jedna z tych dłuższych tras Beskidu Sądeckiego. Trasa w dół jest bardzo stroma i biegnie cały czas przez las. Aby dojść do szlaku z miejsca, w którym staliśmy kamperem musieliśmy przejść jeszcze około 4 km. O ile wędrówka w tamta stronę nie stanowiła problemu, o tyle powrót po pokonaniu prawie 20km i różnicy wzniesień 631 m był już lekkim wyzwaniem. Fotki z górskiej wędrówki.
Żegiestów Wieś-w drodze na szlak
Obrazek
Żegiestów Wieś-zabytkowa cerkiew
Obrazek

Obrazek
W drodze na szczyt Pustej Wielkiej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wieczorkiem znowu uczestnictwo w koncertach i benefisie poety Adma Ziemianina, znanego, jako autora tekstów do piosenek śpiewanych przede wszystkim przez: Stare Dobre Małżeństwo i Krzysztofa Myszkowskiego, Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, i Wolną Grupę Bukowina. Niestety przyjemność uczestniczenia w koncercie zepsuła pogoda. Ochłodziło się i zaczął padać deszcz. Po godzinie moknięcia, z żalem opuściliśmy koncert.


W sobotę rano zrobiliśmy mały spacer do uzdrowiska w Żegiestowie. Kilka dawnych budynków sanatoryjnych jest remontowanych przez nowego właściciela, ale niektóre są bardzo zrujnowane. Szczególnie przygnębiające wrażenie sprawia Dom Zdrojowy, wybudowany w latach 1926-27 według projektu prof. Adolfa Szyszko-Bohusza.. Olbrzymi budynek wraz z zapleczem, ujęciem wody zdrojowej i pijalnią jest zapuszczoną ruiną, o którą toczą boje dawni właściciele. Żegiestów nie jest zdrojem, jaki pamiętam sprzed 40 laty. Nie można tu nawet napić się leczniczej wody, bo jej ogólnodostępne źródło znajdujące się przed Domem Zdrojowym zostało zakręcone ( robotnicy pracujący na sąsiedniej budowie myli się w nim).
Obrazek
Ponieważ zrobiło się bardzo zimno, postanowiliśmy wrócić do domu, zawadzając po drodze o Krynicę. Przespacerowaliśmy się po krynickim deptaku i zrobili fotkę przy pomniku malarza prymitywisty Nikifora Krynickiego ( drugi jego pomnik znajduje się we Lwowie).
Obrazek
Temperatura około 4º C nie zachęcała do dalszych spacerów, więc pożegnaliśmy Beskid Sądecki i udaliśmy się w nasze rodzinne, jurajskie okolice. I to już koniec mojej przydługawej opowieści. :witaj 1:

Korzystając z okazji, w imieniu własnym i uczestników spotkania chciałbym podziękować organizatorom spotkania, a szczególnie Panu Krzysztofowi,za zaproszenie nas na tę wspaniałą imprezę.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Lejka
Forumowicz
Posty: 178
Rejestracja: 21 mar 2014, 13:12
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mistrzewice

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Lejka »

W tym roku Żagiestowa nie było? Tak pytam bo mieliśmy się wybrać.
Lejka pozdrawia
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Irel »

Lejka pisze:W tym roku Żagiestowa nie było? Tak pytam bo mieliśmy się wybrać.
Nie wybierałem się w tym roku do Żegiestowa, ale festiwal w tym roku odbędzie się 29 sierpnia. Dokładnie rozpocznie się dzisiaj o godzinie 18.00. Program imprezy zamieszczony jest między innymi na stronie www.muszyna.pl/pl/33119/0/Kalendarz_imp ... &miesiac=8 A tak w ogóle to polecam odwiedzanie Beskidu Sądeckiego. Piękne górskie szlaki i krajobrazy, interesująca historia regionu oraz wiele ciekawych imprez, organizowanych przez lokalnych animatorów kultury, na pewno nie pozwolą na nudę.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Gabor
Forumowicz
Posty: 319
Rejestracja: 03 mar 2014, 18:59
Lokalizacja: Wygląd i Nickt potrafią zmylić.

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Gabor »

Miałem także zaliczyć Żagiestów w tym roku, ale pogoda zagnała mnie nad polskie morze.
Warto zaplanować.
Potrzebny jest czyjś uśmiech, aby samemu też się uśmiechnąć. Grzegorz z Małżonką.
Awatar użytkownika
Lejka
Forumowicz
Posty: 178
Rejestracja: 21 mar 2014, 13:12
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mistrzewice

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Lejka »

Termin troszkę :dobani: .Dzieciaki do szkoły. Może jesienią? :D :ok:
Lejka pozdrawia
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3976
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Sławcio »

Widzę, że Ela reprezentuje Kompas.
Czyżby była sympatyczką tego klubu? :D
Dodam, że mazowszanka też często się ubiera na niebiesko. ;)
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
mazowszanka
Karawanier
Posty: 1504
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:28
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: mazowszanka »

Ale ja służbowo.
Magda M.


Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Żagiestów 2014 - relacja

Post autor: Irel »

Ela chodzi w kompasowym polo ze względów czysto praktycznych. Ta koszulka jest bardzo wygodna, a moja małżonka w pierwszej kolejności stawia na wygodę, a dopiero w następnej bierze pod uwagę inne względy :D
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
ODPOWIEDZ

Wróć do „POLSKA - relacje”