Jelenia Góra, Cieplice i okolice- Chojnik (część 4 relacji)

Fotorelacje z podróży po Dolnym Śląsku
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2019 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2089
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Jelenia Góra, Cieplice i okolice- Chojnik (część 4 relacji)

Post autor: Irel » 20 lis 2014, 21:10

Tutaj poprzednia część relacji - cz. 3


Teraz przedstawię Sobieszów, jeszcze jedną dzielnicę Jeleniej Góry, która jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z uwagi na swoją atrakcję turystyczną, czyli zamek Chojnik.
Zamek Chojnik wzniesiony został około 1355 roku, za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia.
Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek w 1392 roku późniejszemu protoplaście potężnego śląskiego rodu - Gotsche Schoffowi. Zamek pozostał z krótką przerwą w rękach Schaffgotschów do końca swojego istnienia. Podczas wojen husyckich Schaffgotschowie, mając oparcie w tej niedostępnej twierdzy, łupili podążających szlakiem handlowym kupców oraz okoliczną ludność.
Zamek ChojnikZamek nigdy nie posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach,. Wojna trzydziestoletnia spowodowała, że zamek umocniono od strony najłatwiejszego dostępu fortyfikacjami i dodatkową bramą wjazdową. Kiedy w 1634 roku ścięto Jana Ulryka von Schaffgotscha, zamek został skonfiskowany przez cesarza, jednak w 1649 roku zwrócono go poprzednim właścicielom. 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna i nie podjęto się już jej odbudowy. Opuszczona warownia popadła w ruinę. W roku 1882 utworzono tu odwiedzane chętnie przez turystów-kuracjuszy schronisko, które funkcjonuje do dziś
Legenda głosi, że mieszkała tu księżniczka Kunegunda, córka właściciela zamku. Jej kaprysem było, żeby kandydat na męża, objechał konno w pełnej zbroi zamkowe mury. Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni śmiałkowie ginęli spadając w przepaść. Pewnego razu przybył na zamek rycerz z Krakowa, który dokonał tego karkołomnego wyczynu, kiedy jednak oczarowana księżniczka ofiarowała mu swoją rękę - odrzucił jej starania i odjechał. Poniżona i niechciana panna rzuciła się w przepaść z murów, z których spadali śmiałkowie wysyłani przez nią na śmierć. Do dziś podobno można zobaczyć ducha jednego z rycerzy, który konno objeżdża zamkowe mury w księżycowe noce. Źródło: Sobieszowski Portal Regionalny „Sobieszów.pl”
Na szczyt wzniesienia, na którym posadowiono zamek wiodą dwa szlaki piesze. Łatwiejszy szlak czerwony, o niewielkim nachyleniu i wyremontowanej w ostatnim czasie nawierzchni z kamienia łamanego i czarny, trudniejszy przez Zbójeckie Skały. Wymaga on nieco większych umiejętności, niż szlak czerwony, którym mogą chodzić nawet małe dzieci. Wzgórze Chojnik jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego i wstęp tam jest płatny. Dodatkową opłatę należy wnieść na górze, gdy chce się zwiedzić sam zamek.. Teraz zapraszam do wspólnego zwiedzania i z góry przepraszam, za jakość zdjęć. W czasie mojej tam bytności była dość duża mgła i to cud, że dało się cokolwiek uwiecznić na fotografiach..
Wejście na Chojnik-początek szlaku czerwonego
Obrazek

Widoki ze szlaku czerwonego
Obrazek

Wejście na czarny szlak
Obrazek

Zbójnickie skały- granity karkonoskie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skalny grzyb przy ścieżce wiodącej na szczyt
Obrazek

Brama wejściowa do zamku Chojnik
Obrazek

Obrazek

Dziedziniec dolnego zamku
Obrazek

Obrazek

Wejście na dziedziniec
Obrazek

Loch głodowy
Obrazek

Pręgierz
Obrazek

Dziedziniec
Obrazek

Wejście na górny zamek
Obrazek

Portal i okno byłej kaplicy
Obrazek

Dziedziniec górnego zamku
Obrazek

Bluszcz rosnący na murach
Obrazek

Obrazek

Galeria prowadząca na stołp ( wieżę zamkową)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki z galerii
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z „kamperowego” punku widzenia, bardzo dobrą lokalizacją i bazą do odwiedzenia wszystkich dotychczas opisywanych miejsc są właśnie Cieplice. Kilka lat temu będąc przejazdem na Dolnym Śląsku korzystałem z cieplickiego kempingu „Słoneczna polana” ul. Rataja 9 GPS 50.865485, 15.663522 mapa https://goo.gl/maps/E7LIJ Tuż przy tym kempingu znajdują się przystanki komunikacja miejskiej skąd odjeżdżają autobusy do centrum Jeleniej Góry, Jagniątkowa i Sobieszowa. Naprzeciwko zaś są trzy duże sieciowe sklepy spożywcze. Do uzdrowiska można dojść w kilkanaście minut pieszo.

W następnej części postaram się przedstawić inne ciekawe miejsca w Kotlinie Jeleniogórskiej i nie tylko.

Tutaj dalsza część relacji - cz. 5
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

Re: Jelenia Góra, Cieplice i okolice, część 4

Post autor: Stanisław » 21 lis 2014, 17:51

Piękna relacja.
Nie trzeba jechać żeby zobaczyć. :ok:
Cudze chwalicie, swego nie znacie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dolny Śląsk”