Mototraska. Droga Kaszubska. Trasa z Chmielna

Fotorelacje z podróży po Polsce
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2020 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Imieniny: 0- 0- 0

Mototraska. Droga Kaszubska. Trasa z Chmielna

Post autor: Ciok » 26 sie 2021, 21:14

MotoTraska. Droga Kaszubska. Kaszëbskô Droga. Trasa z Chmielna.
/Chmielno, Garcz, Łapalice, Kartuzy, Ręboszewo, Złota Góra, Ostrzyce, Szymbark, Wdzydze, Kościerzyna, Gołubie, Sznurki,/

Niestety z powodu braku urlopu nie będę mógł być na jesiennym zlocie. Ponieważ zrobiło mi się przykro z tego powodu, postanowiłem się odrobinę podnieść na duchu i korzystając z chwili wolnego, "zrobiłem Drogę Kaszubską". Niestety autem, nad czym ubolewam. Ale lepiej być niż nie być. Z mojego wyjazdu powstała relacja i chciałbym się nią z wami podzielić, bo a nuż komuś się przyda.

.
Obrazek
.
Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli tutaj.
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png) a także zobaczyć szczegóły: gdzie co i jak, z jaką prędkością. Bardzo pomocne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie.
Polecam. Warto się zapoznać, aby wiedzieć, gdzie konkretnie w terenie to jest, lub zaplanować własną trasę.

Moja trasa zaczyna się z podwórka Zajazdu (lub agroturystyki a raczej hotelu) "U Chłopa" w Chmielnie. W koło sporo campingów i miejsc, gdzie można stanąć kamperem czy przyczepą. Mapę proponowanej trasy zamieściłem u góry postu.

Parę słów o "Drodze Kaszubskiej".
Została wybudowana w latach 1965-1967 na terenie województwa pomorskiego. Malownicza trasa turystyczna przebiega przez najpiękniejsze zakątki Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Droga, wijąc się między lasami i jeziorami: Białym, Raduńskim, Kłodno, Brodno, Ostrzyckie, roztacza wspaniałe, niezapomniane widoki. Początek drogi zaczyna się w miejscowości Garcz na skrzyżowaniu z drogą nr 211 (Kartuzy - Sierakowice), dalej przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną, Ostrzycę i Wieżycę, a kończy na skrzyżowaniu z drogą nr 20 (Kościerzyna - Żukowo) i liczy około 20 km."
Ja troszeczkę pomotałem, bo 20 km to troszkę mało dla twardzieli i zrobiłem z tego 130km. Ale całe 20 km "Drogi" się przejeżdża.
Parę zdjęć i opisów.
Obrazek
"U Chłopa". Start i koniec trasy. Czysto i schludnie. Spory parking.

Obrazek
"U Chłopa". Start i koniec trasy
Mi osobiście Ośrodek się podoba. Spore zaplecze i duża stołówka. W pokojach nie byłem Obrazek

Obrazek
Chmielno. Park kamienny. Fajna wystawa kamieni na świerzym powietrzu

Obrazek
Chmielno. Panorama na jezioro.Ławeczka i podziwianie widoków jak pogoda dopisze

Obrazek
Chmielno. Punkt widokowy. Warto się wdrapać, bo panorama świetna, ale wrócić trzeba po śladach, albo zjechać polną drogą w dół zbocza. Tak w tamtych okolicach bywa.

Obrazek
Krzyż przydrożny i piękna panorama. Warto podjechać kawałek od trasy. Jak ładna pogoda to fajnie popatrzeć na Kaszuby

Obrazek
Krzyż przydrożny i piękna panorama

Obrazek Kicha. Jak ktoś chce to może jechać dalej i zobaczyć nowe ruiny w Łapalicach. Może podjechać, zostawić motocykl lub kampera na płatnym parkingu i z buta lecieć trzy km, żeby zobaczyć nowe ruiny. Obrazek Policja tylko czeka za winklem na leniuchów, żeby wlepiać mandaty (motocyklistom także) za wjazd . Ja zrezygnowałem.

Obrazek
Kartuzy. Bardzo polecam.
Kolegiata w Kartuzach. Poczytajcie i zaplanujcie popas. Warto. http://kolegiatakartuzy.pl/?page_id=57
Jedno z miejsc, w których warto się zatrzymać i pozwiedzać. Mają naprawdę wyjątkowe zabytki.
- Ja ominąłem Kartuzy i pojechałem dalej, ale jak kogoś interesują ciekawe miejsca to w Kartuzach je znajdzie. Tu info:http://www.kartuzy.pl/aktualnosc/turyst ... ie-kartuzy

Obrazek
ZA miastem na wzgórzu.... Ławeczka Asesora
Aleksander Kostuch Punkt widokowy – Ławka Asesora z widokiem na jezioro Karczemne w Kartuzach i panoramę miasta. Plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna i fajne schody- coś dla ekstremalnych rowerzystów w stylu downhill. W dole promenada biegnąca wzdłuż brzegu jeziora Karczemnego. Nazwa pochodzi od asesora sądowego Karla Pernina.

Obrazek
Panorama na Kartuzy. Piękna

Obrazek
Ja autem spietrałem.Obrazek
Wiatrak w Ręboszewie
Dla odważnych wjazd pod wiatrak. Z opisu: W kawiarni można degustować zimne i gorące napoje, osłodzone świeżymi wypiekami domowej roboty oraz podziwiać piękno tutejszego krajobrazu. Klientom w szczególności polecamy pyszne samorobne ciasto, kawę w różnej postaci od mrożonej po gorące Espresso, piwo, napoje, lody oraz smaczne desery owocowe

Obrazek
Pomnik Bohaterów Ruchu Oporu Pomorza Gdańskiego
Jest to pomnik poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryfowi Pomorskiemu" oraz innym organizacjom konspiracyjnym walczącym z okupantem niemieckim podczas drugiej wojny światowej o odzyskanie całego Pomorza i niepodległość Polski. Obok punkt widokowy na Jezioro. Jest gdzie zaparkować i można się przejść.

Obrazek
"Musisz tu być" Punkt widokowy z super panoramą
Troszkę trudny wjazd, ale dacie radę. Widoki wynagrodzą trud podjazdu. W czasie niepogody trzeba uważać, bo glina pod kołami.

Obrazek
Tutaj obrokowałem
Warto się rozejrzeć, bo w koło sporo smażalni i garkuchni. Ja wybrałem "obiad na wagę" Dało radę i mocno tanio.

Obrazek
"Droga Kaszubska"

Obrazek
"Droga Kaszubska"

Obrazek
Ja z powodu napiętego grafika i wstrętoschodów odpuściłem tą atrakcję. Ale dla młodszych i bardziej sprawnych polecam zaplanować i wdrapać się na wieżę. Panorama na maxa
U podnóża Wieżycy znajduje się duży, (płatny w sezonie) parking. Dotarcie do wieży widokowej z najbliższego parkingu zajmuje około 15-20 minut. Wiedzie ona skrajem rezerwatu przyrody, który chroni las bukowy.
(328,6 m n.p.m) to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Na szczycie góry od 1997 roku wznosi się 35 – metrowa, metalowa wieża widokowa, (182 stopnie). Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. U podnóża Wieżycy znajduje się jedna z placówek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Odległość od Koszałkowa 4 km. Czynna codziennie. Czas zwiedzania do 1 godz. Tel. 58 684 69 39

Obrazek
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich
Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Obrazek
Wdzydze Kiszewskie
Miejscowość turystyczna, Jest gdzie zjeść i wypić kawkę. Jeżeli nie zwiedzacie Muzeum, to powoli można jechać dalej. Spory ruch pieszych i rowerzystów. Trzeba uważać.

Obrazek Tutaj bez zdjęcia, ale parę słów komentarza.
Na mapie postawiłem znacznik. Jeśli będziecie mieli czas i ochotę, to możecie przejechać przez Starówkę Kościewską. Możecie także odwiedzić któryś z zabytków czy muzeum w Kościerzynie. Naprawdę warto. Jest Muzeum Kolejnictwa, dla niektórych stały punkt zwiedzania.
Zabytki Kościerzyny - https://www.miastokoscierzyna.pl/asp/za ... nej,204,,1

Obrazek
Gołubie. Punkt widokowy
Mieliśmy jechać inaczej ale to google znowu nas wyje888 słało na zadupie. Ale ładnie tam było

Obrazek
Gołubie. Panorama
Warto popatrzeć jak jest ładna pogoda

Obrazek
Piękna stara kapliczka
Można pominąć, ale warto zobaczyć

Obrazek
Zamkowisko
Z Google. Aleksander Kostuch (Szwajcaria Kaszubska) Lokalny przewodnik Grodzisko i jezioro Zamkowisko w Ziemi Pirsna. To tu zidentyfikowano największe grodzisko w okolicach. Grodzisko mierzyło 64 kroki szerokości i 100 kroków długości. Dojazd do grodu zazwyczaj był jeden. Przy wjazdach do grodu był most zwodzony . Budowle wewnątrz grodu były różne, od chaotycznej, przez prostokątną do zabudowy rzędowej. Wszystko zależało od kwalifikacji i zdolności budowlanych szczepu. Budowle wewnątrz grodu były budowane zespołowo , a rzadko pojedynczo. Były stosunkowo małe o rozmiarach 4 x 5 m i wysokości 2 m z drewna tzw. okrąglaków lub drewna ciosanego. Zabudowania były lekko wgłębione w ziemię. Takie budowle również były budowane po za grodem tzw. podgrodzie. Wewnątrz grodu jak i po za nim znajdowała się spiżarnia, wgłębienie na śmieci oraz miejsce na ognisko, które służyło do przygotowywania pożywienia oraz do celów grzewczych. Studnia z wodą znajdowała się poza wałem grodu. Było zamieszkane przez różne plemiona od tysięcy lat, jeszcze przed Chrystusem. Na terenie leśnictwa Uniradze, zidentyfikowano 605 kurhanów. Od Stężycy do Przewozu, na odcinku około 6km zidentyfikowano około 3000 kurhanów.

Obrazek
Zamkowisko
Idealne na popas. Są ławeczki i stoły. Raczej "zadbane". Zresztą sporo tu amatorów na przerwę. Polecam

Obrazek
Sznurki. Widok na jezioro
Jak ktoś lubi to warto popatrzeć

Obrazek
Widok na jezioro. Jak ktoś lubi krajobrazy

Obrazek Tutaj bez zdjęcia, ale parę słów komentarza.
Jeżeli pojedziecie w lewo na tym rozjeździe to wrócicie do Ośrodka , ale jak skręcicie w prawo to dojedziecie do Góry Tamowej. Niestety nie miałem czasu i zboczyłem z trasy dlatego tą atrakcję musicie sami odkryć. Na pewno warto spróbować.

Obrazek
Góra Tamowa
Z opisów: Góra Tamowa wysokość 223m. Piękne widoki na 3 jeziora. Widoki jak z pocztówki, na tarasie jest stół z ławeczkami i 2 lornety do obserwowania widoków
ObrazekTrzeba kombinować z dojazdem, bo nie wiem, czy zrobili już drogę. Na pewno warto spojrzeć na mapę i poszukać przejazdu. Zawsze można wrócić po śladach i na skrzyżowaniu pojechać w lewo (jak z powrotem to prawo).

Obrazek Po zejściu z Góry Tamowej i powrocie do Chmielna na znawców lokalnych przysmaków czeka Restauracja "Chëcz u Kaszëbë". " Z Google" - Ogólne wrażenia dobre. Ludzi dużo, dlatego trzeba czekać na miejsce. Pasta z wędzonego pstrąga bardzo dobra. Rzucanki ok, chociaż z dużą ilością tłuszczu. Żeberka w kapuście na słodko bez szału - trochę twarde (może w kwaśnej kapuście byłoby smaczniej)"

Obrazek
Jesteście przed Ośrodkiem. Z tego co miła pani mi mówiła, to można sobie obiadek zamówić w Ośrodku.

W relacji wykorzystałem " Wikipedię" "Polska Niezwykła"
oraz portale informacyjne i przydrożne banery.

Ślad zapisuję w Traseo
Nawiguję na Calimoto/Here/Google Map/Kurviger.de
Podglądam (POI) na Google Map/Karawanier.pl/Polskaniezwykla.pl/OpenStreetMap
Własność większości zdjęć - © ciokantoni@gmail.com - Linkowanie zdjęć dozwolone za podaniem OldTraveler.eu /nie dotyczy forum

Po przemyśleniach i konsultacji z małżowinką proponuję trzy wersje tej trasy. Bardzo możliwe że komuś przypadnie jakieś muzeum czy atrakcja i braknie czasu na przejechanie całego szlaku.
Pierwsza dla mocno zmęczonych i chorych. Żartuję. Może padać albo insza przypadłość.
W koło Jeziora Kłodno + Góra Tamowa

Obrazek

Druga dla bardziej żywych.

Obrazek

Można skrócić całą trasę jak ktoś ma dość w Kościerzynie

Obrazek
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Re: Mototraska. Droga Kaszubska. Trasa z Chmielna

Post autor: Irel » 27 sie 2021, 18:03

Piękna traska i ładne zdjęcia 21as 8441
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Imieniny: 0- 0- 0

Post autor: Ciok » 27 sie 2021, 21:43

Dziękuje. Jeszcze muszę trochę podszlifować.
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Awatar użytkownika
Malineczka
Forumowicz
Imieniny: 14- 5- 0
Kontakt:

Post autor: Malineczka » 30 sie 2021, 16:39

Cioku. Pięknie. :hurra:
"Caravaning jest jak świeży powiew wiatru który sprawia, że znów jesteś młody"
Bonifacy i Genowefa.

Awatar użytkownika