Przeglad instalacji gazowej

Wyjeżdżasz? Zaplanowałeś swój wyjazd? podziel się. To pomoże innym przy wyjeździe w te same okolice.
Regulamin forum
Kopiowanie, linkowanie, powielanie w całości i w części, bez zgody Administratora Forum -ZABRONIONE
Nie dotyczy użytkowników forum, do celów prywatnych.
Karol1
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2016, 13:33
Imieniny:

Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Karol1 »

Dzisiaj znajomy gazownik zrobił mi przegląd instalaji gazowej miernikiem pod ciśnieniem i jest ok wyjechałem zadowolony a teraz tak dumą nad tym ze nie miał nalepki na auto czy jest ona konieczna 26as
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 488
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Cuba »

Masz kwity to powinno wystarczyć.
Ale nie jestem pewien czy nie lepiej załatwić sobie naklejkę. Nie trzeba będzie się okazywać na każdym kempingu.
Tak myślę.
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Irel »

Karol1 pisze:Dzisiaj znajomy gazownik zrobił mi przegląd instalaji gazowej miernikiem pod ciśnieniem i jest ok wyjechałem zadowolony a teraz tak dumą nad tym ze nie miał nalepki na auto czy jest ona konieczna
W Niemczech wymagane jest potwierdzenie wykonania przeglądu instalacji gazowej zgodnie z certyfikatem DVFG. Podobnego certyfikatu mogą tez żądać wymagające linie promowe itp...
Generalnie w Europie Zachodniej od posiadaczy pojazdów caravaningowych wymaga się okazania świadectwa kontroli szczelności instalacji gazowej i posiadanie okrągłej, złotej naklejki G 607 z datą następnego przeglądu. Powstała norma europejska EN 1949, zgodnie z którą kontrolę szczelności i prawidłowości działania instalacji na gaz płynny przeprowadzać należy co 2 lata. Określa ona również rodzaj używanych części składowych, materiały i czas eksploatacji poszczególnych elementów. Zgodnie z nią nadawane są kwalifikacje i uprawnienia Niemieckiego Zrzeszenia Branży Gazowej i Wodnej (Deutsche Vereinigung des Gas- und Wasserfaches e.V; DFGW) oraz Niemieckiego Związku Gazownictwa (Deutscher Verband Flüssiggas e.V. DVFG) do przyznawania takich świadectw i naklejek.
Jak to wygląda w praktyce przedstawiam poniżej:
Europa
- Wiele państw europejskich wydaje specjalny dokument dotyczący instalacji gazowej, dostosowany do europejskich i krajowych przepisów. W Polsce nie ma obowiązku wyrabiania takich certyfikatów, ani nie ma urzędu, który je wydaje. Dlatego też Polacy wyjeżdżający za granicę pojazdem kempingowym są narażeni na nieprzyjemne niespodzianki, takie jak zakaz wstępu na wiele kempingów, podziemnych parkingów czy na prom jeśli nie mają aktualnej nalepki G 607.
Polska
- Certyfikowane przeglądy instalacji gazowych przeprowadza firma Elcamp z Krakowa, która sprostała wymogom stawianym przez DVFG, a szef serwisu, Paweł Gmytryk, został oficjalnie zakwalifikowany jako rzeczoznawca uprawniony do przeprowadzania kontroli szczelności i prawidłowości działania instalacji na gaz płynny w pojazdach kempingowych według instrukcji roboczej G 607 obowiązującej w Niemczech oraz normy europejskiej EN 1949. Koszt przeglądu wynosi 100 zł netto i gwarantuje nam otrzymanie świadectwa kontroli i naklejki. Ponadto, oprócz oficjalnego świadectwa w języku niemieckim, użytkownik otrzyma również jego tłumaczenie na język polski, dzięki czemu będzie mieć jasność, na czym polegała kontrola. Jeżeli okazałoby się, że w instalacji należy coś wymienić lub naprawić, można to zrobić na miejscu lub umówić się na termin naprawy.
Firmy nie mające certyfikatu DVFG oraz osoby nieuprawnione wystawiające świadectwa kontroli na oryginalnych drukach DVFG popełniają czyn karalny, który może stanowić podstawę do przedstawienia im zarzutu posługiwania się fałszywymi dokumentami. Tak więc takie świadectwo i naklejka są nielegalne.
Uprawnienia DVFG
Uprawnieni do wydawania świadectw kontroli szczelności i sprawności instalacji DVFG są jedynie rzeczoznawcy przeszkoleni i zakwalifikowani przez DVFG. Związek ten przyznaje im indywidualny numer identyfikacyjny nierozłączne związany z firmą (odpowiednie wyposażenie i warunki warsztatu, w którym dokonuje się przeglądu). Oznacza to, że rzeczoznawca ponosi odpowiedzialność cywilną, a nawet karną jeśli popełni błąd. Poza tym, rzeczoznawca taki ma obowiązek, pod rygorem uchylenia mu praw do przeprowadzania kontroli, uczestniczenia w szkoleniach uzupełniających, aktualizowania wiedzy i dostosowywania się do najnowszego stanu techniki. Dlatego, przeprowadzając kontrolę szczelności w warsztacie uznanym przez DVFG, mamy gwarancję, że kontrola została przeprowadzona rzetelnie, a certyfikat jest legalny.
W Polsce
Jeśli przeglądu instalacji dokonuje specjalista bez tych uprawnień i popełni błąd odpowiedzialność za szkody ponosi właściciel instalacji, a walka o ewentualne odszkodowanie może być znacznie utrudniona. To właściciel ma obowiązek dopilnować, by kontrola była przeprowadzona terminowo i rzetelnie.
źródło karawaningowiec
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3971
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Sławcio »

Dzięki Irel.
Twój post jest bardzo merytoryczny i na czasie. :ok: :zdrowko:
Sezon się zbliża. ;)
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Karol1
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2016, 13:33
Imieniny:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Karol1 »

Sprawdziłem wiec w polsce musimy narobić setki kilometrów by takie badanie przeprowadzić szkoda ze nie zadbano w naszym kraju by nasze firmy zakładające skaplikowane systemy instalacji LPG w pojazdach mogły również badać nasze kampery lub przyczepy pod względem szczelności aparatury gazowej a w związku z tym przeprowadzić procedury by taki polski certyfikat obowiązywał w innych krajach mamy przecież 21 wiek.Badanie takie w moim rejonie wykonam w Pozaniu lub na Pomorzu w Mostach robiąc przejażdżkę nad morze jeżeli inst jest sprawna nie pokryta rdza sprawdza szczelność pod ciśnieniem i wymienia zawór z wężem bo należy wykonać ta czynność co dwa lata
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Marek LU »

Nie spotkałem się z utrudnieniami na kampingach, promach i innych miejscach. Promy posiadają mechaniczną wentylację, podziemne garaże również, jeśli nie to jest specjalna informacja dla użytkowników pojazdów z gazem. Nalepki nie mam. Papierka takowego również. Zatrzymywałem się w różnych miejscach. Nikt nigdy mnie nie zapytał o stan instalacji gazowej w samochodzie. Nie widziałem też żadnych tablic informacyjnych ani ostrzegawczych. Za to widziałem tablice zabraniające nocowania ponad 3 godziny albo spożywania alkoholu na parkingu. O instalacjach gazowych i ich okresowej kontroli słyszę pierwszy raz. Co ma robić turysta, który ma butlę gazową na motocyklu, rowerze albo w plecaku? Też poddać instalację kontroli szczelności?
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Irel »

Marek LU pisze:Nalepki nie mam. Papierka takowego również. Zatrzymywałem się w różnych miejscach. Nikt nigdy mnie nie zapytał o stan instalacji gazowej w samochodzie.
To, że nikt Cię nie pytał czy posiadasz certyfikat sprawności instalacji gazowej w kamperze czy nie, wcale nie oznacza, że przepisy o których napisałem nie obowiązują. Przy odrobinie mniejszym szczęściu może się okazać, że brak "papierka" narazi nas na kłopoty, gdy jakiś nadgorliwy "pan władza" przepisy te zacznie egzekwować.
Marek LU pisze:Co ma robić turysta, który ma butlę gazową na motocyklu, rowerze albo w plecaku? Też poddać instalację kontroli szczelności?
Butla gazowa z zamontowanym palnikiem nie jest tożsama z instalacją gazową. Taka butla ma tylko jeden odbiornik gazu, a wszystko to nie jest w żaden sposób zabudowane. Jedyna nieszczelność może wystąpić w miejscu połączenia butli gazowej z palnikiem ( odbiornikiem gazu). Poza tym takiego zestawu używamy na otwartym powietrzu, a nie w małym zamkniętym pomieszczeniu jakim jest kamper lub przyczepa. W przypadku kampera, gdy odbiorników jest wiele, w każdym z tych miejsc może wystąpić niekontrolowany wyciek gazu co w małych zamkniętych pomieszczeniach jest już niebezpieczne.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Karol1
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2016, 13:33
Imieniny:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Karol1 »

Gazownik powiedział ze jak ktoś nie umie przewidywać do czego może doprowadzić swoim lekkomyslnym postępowaniem jest w stanie wysadzić wszystko .Kolega uważa że jeżeli są drozne kratki wentylacyjne przy drzwiach najczęściej nie ma możliwości by gaz propan butan osiągnął stezenie wybuchowe a tym bardziej aby uniósł się do wysokości by zatruć śpiącego ,butle powinny znajdować się w takim miejscu ze wyciek gazu z uszkodzonego węża powinien wycieka na wolne powietrze w podłodze muszą znajdować się otwory których nie wolno zakrywać .uważam jednak ze instalacje należy sprawdzać dla swojego bezpieczeństwa a certyfikat za uiszczenia opłaty należy się jak psu buda nie pojmuje jednak dlaczego mamy tylko parę punktów kontroli uprawnionych do wydania takiego certyfikatu .
Karol1
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2016, 13:33
Imieniny:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Karol1 »

Jadac za niemieckimi autami trujemy się cały czas ha ha i guten papier haben
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Marek LU »

Irel pisze: Koszt przeglądu wynosi 100 zł netto i gwarantuje nam otrzymanie świadectwa kontroli i naklejki.
Co można zbadać za 100 zł netto? Podejrzewam jakieś nieporozumienie.
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
Karol1
Forumowicz
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2016, 13:33
Imieniny:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Karol1 »

Sprawdza czy nie ma rdzy na przewodach wymienia reduktor sprawdza dysze lodowki kuchenki pieca co i wody zawory odcinające koszt minimum 150 jak pojedziesz na przegląd zniżki mogą być na złota jak do sprawdzenia dużo klientów będzie jak jest coś nie tak nikt pieczątki nie przyklei bez usunięcia usterek a wtedy koszt rośnie wyczytałem ze godz pracy 80 zł
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Marek LU »

W tym linku można znaleźć wszelkie informacje nt prób szczelności instalacji gazowej
http://www.instsani.pl/probgaz.htm

Nasze normy opierają się na niemieckich normach i wiem jak przeprowadza się próby szczelności. Inne działania niż przewidziane w przepisach to zwykłe naciąganie klientów.
Jedna godzina, jeden człowiek, trąci to amatorszczyzną i prowizorką.
Może w przypadku pojazdów kempingowych są łagodniejsze wymagania? Wtedy wszystko OK.
Jeszcze jeden link
http://poradnikprojektanta.pl/protokol- ... acji-gazu/
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Irel »

Karol1 pisze:Gazownik powiedział ze jak ktoś nie umie przewidywać do czego może doprowadzić swoim lekkomyslnym postępowaniem jest w stanie wysadzić wszystko .Kolega uważa że jeżeli są drożne kratki wentylacyjne przy drzwiach najczęściej nie ma możliwości by gaz propan butan osiągnął stężenie wybuchowe....
"Polak potrafi" szczególnie gdy jest zimno. Widywałem już przyczepy i kampery "zadekowane na głucho" w których użytkownicy beztrosko używali palników gazowych. Co prawda w tym przypadku nie istnieje zagrożenia zatrucia gazem, a raczej dwutlenkiem węgla, ale dla potencjalnego denata nie ma to zbyt wielkiego znaczenia. Tak więc bez względu na to czy certyfikat się posiada czy nie,podstawą musi być rozsądnie używanie i utrzymywanie w sprawności wszelkich używanych przez nas urządzeń gazowych.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Robert M
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 31 gru 2013, 10:35
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Robert M »

Irel pisze:
Karol1 pisze:Gazownik powiedział ze jak ktoś nie umie przewidywać do czego może doprowadzić swoim lekkomyslnym postępowaniem jest w stanie wysadzić wszystko .Kolega uważa że jeżeli są drożne kratki wentylacyjne przy drzwiach najczęściej nie ma możliwości by gaz propan butan osiągnął stężenie wybuchowe....
"Polak potrafi" szczególnie gdy jest zimno. Widywałem już przyczepy i kampery "zadekowane na głucho" w których użytkownicy beztrosko używali palników gazowych. Co prawda w tym przypadku nie istnieje zagrożenia zatrucia gazem, a raczej dwutlenkiem węgla, ale dla potencjalnego denata nie ma to zbyt wielkiego znaczenia. Tak więc bez względu na to czy certyfikat się posiada czy nie,podstawą musi być rozsądnie używanie i utrzymywanie w sprawności wszelkich używanych przez nas urządzeń gazowych.
Bardzo rozsądne podejście. Chyba na naszym forum także było omawiany przypadek zatrucia się śmiertelnego w przyczepie. Dwoje ludzi zmarło. :dobani:
Przyłączam się do akcji:
"Nie warto zajmować się jakimś pierdem.
Wcześniej czy później przestaje śmierdzieć"
Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz
Posty: 1484
Rejestracja: 12 paź 2014, 00:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeglad instalacji gazowej

Post autor: Marek LU »

Nie ma paniki, produktem spalania gazu kempingowego jest tylko woda i dwutlenek węgla, to samo co wylatuje z kuchenki do gotowania. W internecie przesadzają, jak w każdym innym temacie gdzie wymagana jest odrobina wysiłku umysłowego. Zwykła próba szczelności instalacji wykonana przez fachowca a nie przez internetowego szarlatana w zupełności wystarczy. Ciśnienie gazu w instalacji kempingowej (domowej też) to tylko kilkadziesiąt milibarów, pompką do roweru można to sprawdzić. Mając oczywiście manometr o właściwym zakresie i czasomierz czyli zegarek.
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Planowanie wypraw karawaningowych”