Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Fotorelacje z podróży po Wielkopolsce
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Irel »

Poprzednia część relacji viewtopic.php?f=59&t=4061

Po opuszczeniu gościnnych Kujaw nadeszła pora aby podążyć do leżącego w Wielkopolsce królewskiego miasta Gniezna, pierwszej stolicy Polski i pierwszej metropolii kościelnej w Polsce. Opuściła nas piękna, słoneczna pogoda, którą mieliśmy w Kruszwicy. W drodze do Gniezna towarzyszyły nam bure, deszczowe chmury a samo Gniezno przywitało nas ulewą. Musieliśmy zatem zrezygnować ze zwiedzania miasta do chwili, aż ulewa ustanie, co też się stało po około 2 godzinach siedzenia w kamperze i słuchania odgłosów deszczu. Zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przy ul. Kostrzewskiego 3 (GPS 52.53405 17,58238), który usytuowany jest naprzeciw Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest to dogodne miejsce do zaparkowania samochodu dla osób chcących zwiedzić muzeum, jak również dla tych, którzy chcą udać się do gnieźnieńskiej katedry czy Starówki. My postanowiliśmy w pierwszej kolejności zwiedzić katedrę i Starówkę. Droga do katedry prowadzi przez park wzdłuż brzegu jeziora Jelonek.

W drodze do gnieźnieńskiej katedry spotykamy legendarnego założyciela Gniezna – Lecha, którego posąg autorstwa Jarosława Boguckiego stanął nad brzegiem jeziora Jelonek w 2018r.

Obrazek

Idąc brzegiem jeziora, cały czas widzimy odbijającą się w jego toni Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Majestatyczna budowla posadowiona na Wzgórzu Lecha góruje nad całym miastem,

Obrazek

Obrazek

Nie mam zdjęć z wnętrza kościoła, gdyż robienie zdjęć w bazylice jest niedozwolone, ale zainteresowanym mogę polecić film opowiadający o tym zabytku

Ponieważ znowu zaczynało się zanosić na deszcz, a nie chcieliśmy zmoknąć, po zwiedzeniu katedry poszliśmy na gnieźnieńska Starówkę. A oto i ona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z powodu zagrożenia covidem nie skorzystaliśmy z usług licznych gnieźnieńskich knajpek, cukierni i lodziarni. Wróciliśmy zatem na parking, do naszego mobilnego domu. Żona nie będąc zainteresowaną ekspozycją Muzeum Początków Państwa Polskiego, udała się do kampera, a ja poszedłem zwiedzać muzeum. Powiem szczerze, że mnie również nie za bardzo interesują prehistoryczne opowieści i eksponaty, ale skoro dotarłem do Gniezna, z kronikarskiego obowiązku postanowiłem muzeum odwiedzić.

Wejście główne do gmachu muzeum

Obrazek

Zbiory muzealne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Średniowieczny, skrzynkowy relikwiarz św. Korduli

Obrazek

Sala w której opisane sa dzieje średniowiecznego rycerstwa polskiego

Obrazek

Obrazy ze scenami ilustrującymi ważne wydarzenia z dziejów Polski

Obrazek

Obrazek

Ceramika barokowa

Obrazek

Ceramika renesansowa

Obrazek

Obrazek

Późne średniowiecze- ceramika gotycka

Obrazek

Kopia Drzwi Gnieźnieńskich z Katedry pw. Wniebowzięcia NMP

Obrazek

Kopia Drzwi Płockich z katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku, obecnie znajdujących się w soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji.

Obrazek

Na wprost portal z tympanonem z wizerunkiem Chrystusa na majestacie z dawnego kościoła opackiego Świętej Trójcy w Strzelnie. Na ścianie tympanon fundacyjny z para fundatorów i Chrystusem na tronie z kościoła św. Prokopa w Strzelnie oraz tympanon portalu z wizerunkiem Madonny i dwoma aniołami po bokach z kolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie pod Łęczycą.

Obrazek

Zbiory druków ulotnych, gazet, książek i innych dokumentów dotyczących Powstania Wielkopolskiego i okresu tuż po Wielkiej Wojnie.

Obrazek

To co tutaj pokazałem jest niewielkim ułamkiem tego co zostało zgromadzone w muzeum. Żeby dokładnie zapoznać się z całością zbiorów trzeba naprawdę dużo czasu.

Następnym etapem naszej podróży był Jarocin, niegdysiejsza stolica polskiego rocka, od lat 70 XX w słynna z organizowanych tu festiwali muzyki młodzieżowej –Wielkopolskich Rytmów Młodych (1970–1979) i Festiwalu Muzyków Rockowych (1980–1994). Naszym jarocińskim miejscem postoju stal się niewielki parking (GPS 51.97224 17.50502) znajdujący się niedaleko Pomnika Glana. Zwiedzanie zatem zaczęliśmy od tej atrakcji.
Instalacja wielkiego glana, czyli kultowego buta, odsłonięta została 15 lipca 2011r. Dzieło ma ponad dwa metry wysokości. Glany zdobyły popularność w latach 70. i 80. w Wielkiej Brytanii i związane były z muzyką punkrockową. W Polsce także noszono wówczas takie obuwie, które „zdobywano” głównie w wojskowych magazynach albo przywożono z Rumunii.

Obrazek

Mural Wilhelma Sasnala z 2018 r. poświęcony pamięci Roberta Brylewskiego, wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów, lidera i współzałożyciela zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz grającego reggae Izraela.

Obrazek

W Jarocinie znajdują się też inne murale poświęcone muzyce i muzykom rockowym np. mural z postacią sześćdziesięcioletniej kobiety z gitarą elektryczną autorstwa Damiana KWIATKA Kwiatkowskiego i Małgorzaty Porażewskiej.

Obrazek

Spichlerz Polskiego Rocka (ul. Poznańska 2) - multimedialne muzeum prezentujące historię polskiej muzyki rockowej. Muzeum obejrzałem jedynie z zewnątrz, bo było nieczynne.

Obrazek

Obrazek

Idąc śladem murali trafiliśmy na remontowany rynek pośrodku którego stoi ratusz z lat 1799–1804 w którym aktualnie mieści się w nim Muzeum regionalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na północno-wschodnim narożniku rynku znajduje się kościół parafialny św. Marcina z początku XVII w. Świątynię zdobi wieża z 1838 r. w kształcie obelisku.

Obrazek

Na koniec odwiedziliśmy ponad 30 hektarowy park krajobrazowy z połowy XIX w. ze znajdującym się w nim neogotyckim pałacu Radolińskich z tego samego okresu.

Obrazek

Obrazek

Po zakończeniu zwiedzania postanowiliśmy nieco odpocząć, przed czekającymi nas przeżyciami. Postanowiliśmy więc, że na dzisiaj kończymy zwiedzanie i szukamy miejsca na nocleg. Udało się znaleźć cichą i spokojną miejscówkę w wiosce Stara Kaźmierka.

Obrazek

Część III relacji viewtopic.php?f=59&t=4064
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Gabor
Forumowicz
Posty: 319
Rejestracja: 03 mar 2014, 18:59
Lokalizacja: Wygląd i Nickt potrafią zmylić.

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Gabor »

Załapałem się na świerzynkę. :hurra:
Potrzebny jest czyjś uśmiech, aby samemu też się uśmiechnąć. Grzegorz z Małżonką.
Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Bożydar »

Fajna relacja. Obejrzałem i mi się podoba.
Pozdrawiam Bożydar
Awatar użytkownika
Malineczka
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 18 mar 2013, 09:28
Imieniny: 14- 5- 0
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Malineczka »

Dzięki Irku. :hurra:
"Caravaning jest jak świeży powiew wiatru który sprawia, że znów jesteś młody"
Bonifacy i Genowefa.
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3976
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Sławcio »

Wysoko stawiasz poprzeczkę. Bardzo miło się czyta.
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Posty: 576
Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Ciok »

Chylę czoła przed Waszmością. :podziw:
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Awatar użytkownika
Bercik
Forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:33
Lokalizacja: Silesia

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Bercik »

:hurra:
Dzięki
516
Awatar użytkownika
Lejka
Forumowicz
Posty: 178
Rejestracja: 21 mar 2014, 13:12
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mistrzewice

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Lejka »

Jak czytam czasami te gównorelacje na FB to potrafię docenić, że tu piszesz.
Lejka pozdrawia
Awatar użytkownika
Janek i Monika
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 16 sty 2019, 11:27
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Wielkopolska kamperem cześć II - Gniezno, Jarocin

Post autor: Janek i Monika »

Obrazek

Piękne zdjęcie
Wielu najgorszych czynów na świecie dokonują ludzie,
którzy wierzą, szczerze wierzą, że robią to, co najlepsze;
zwłaszcza kiedy w sprawę wmieszany jest jakiś bóg.
T Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wielkopolska”