Kajakiem do Brodnicy

Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Irel »

Będąc przejazdem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, skorzystałem z pobytu na polu namiotowym w osadzie Ryte Błota w gminie Zbiczno,
nad północnowschodnim brzegiem jeziora Zbiczno więcej informacji..
Miejsce to jest doskonałą bazą wypadową dla kajakarzy chcących z perspektywy wody podziwiać bujną przyrodę pojezierza Chełmińsko-Dobrzańskiego.
Na miejscu zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, w której również można się zaopatrzyć w niezbędne mapy kajakowych szlaków wodnych.. Z powodu krótkiego, zaledwie trzydniowego pobytu w tym miejscu, skorzystałem wraz z żoną Elżbietą z dwu tras kajakowych, rozpoczynających się właśnie na przystani w Rytych Błotach. Obydwie trasy kajakowe widoczne sa na załączonej poniżej mapie.

Obrazek

Pierwsza trasa jest dość łatwa i dostępna dla początkujących kajakarzy. Prowadzi kanałem pod drogą do jeziorka Karaś, skąd następnym kanałem można się przedostać na jezioro Ciche. Powrót do punktu startu tą sama drogą.
Ciche jest jeziorem o umiarkowanej głębokości i niewielkim urozmaiceniu dna, które ma bardzo czystą wodę. Po Karasiu i Cichym można bez obawy wywrotki pływać z dziećmi.
Całkowity czas spływu wynosi około 3 godzin.
Druga trasa, przebiegająca poprzez jezioro Zbiczno, jezioro Skrzynka, jezioro Bachotek i rzeką Drwęcę do Brodnicy, jest trudniejsza.
Wymaga od kajakarzy większych umiejętności i dość dobrej kondycji. Wynika to z faktu, że ponad połowę trasy pokonuje się jeziorami, gdzie, aby się przemieszczać trzeba dość mocno pracować wiosłami, szczególnie przy przeciwnym wietrze. Całkowity czas spływu wynosi około 6-7 godzin. Z Brodnicy samochód firmy wypożyczającej kajaki odwozi uczestników spływu na miejsce startu.
Podczas spływania Drwęcą zaskoczony byłem dzikością tej rzeki. Na pokonywanym przez nas odcinku płynie się przez zupełne odludzie, a wysokie, porośnięte dziką roślinnością brzegi uniemożliwiają wyjście na ląd. Dodatkowym utrudnieniem jest szybki nurt i zagradzające rzekę zwalone drzewa. Przeszkody i utrudnienia występujące na rzece najlepiej pokonywać płynąc w większej grupie, gdy można liczyć na pomoc innych. Ja płynąłem tylko z żoną i na jednej z przeszkód ( zwalone w poprzek rzeki drzewo zagradzające nurt), miałem spore trudności, aby ją pokonać. Mimo wszystko polecam ten rodzaj wypoczynku i późniejszą satysfakcję, że pokonało się trudności.

Kanał prowadzący z jeziora Zbiczno do jeziora Karaś
Obrazek

Obrazek
Jezioro Karaś
Obrazek
Jezioro Zbiczno
Obrazek

Obrazek
Kanał jeziora Skrzynka
Obrazek

Obrazek
Jezioro Bachotek
Obrazek
Przenoska przy tamie Brodzkiej
Obrazek
Wpływamy do Brodnicy
Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3971
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Sławcio »

Spływ, że mucha nie siada. :ok:
Małżonka, że jej się chce tak ci towarzyszyć. ;)
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Królik
Forumowicz
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:09
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Polałąki

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Królik »

Super klimaty i fajna relacja :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maik
Forumowicz
Posty: 592
Rejestracja: 25 mar 2014, 20:43
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Jaktorów

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: maik »

Ja będę (dożyje ) emerytury to też sobie popłynę.
"Mazowsze jest piękne" - Adam
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 825
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Agnieszka »

Dziękuję, za przewodnik.
Mam relację Irel-a.
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
Awatar użytkownika
Jacek
Karawanier
Posty: 833
Rejestracja: 03 gru 2012, 21:32
Lokalizacja: Mam tak samo jak Ty
Kontakt:

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Jacek »

Naprawdę dobra relacja.
Pisałem wcześniej, że nie potrzeba przewodnika.
Najciekawsze jest za widnokręgiem
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3971
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kajakiem do Brodnicy

Post autor: Sławcio »

Mam ochotę odwiedzić okolice Brodnicy. Lubię kawę Woseba :ok:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kujawsko-Pomorskie”