Karawaningowe podróże-Podlasie cz.2

Fotorelacje z podróży po Podlasiu
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 1956
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Karawaningowe podróże-Podlasie cz.2

Post autor: Irel » 08 lis 2014, 13:51

Poprzedni wątek http://karawanier.pl/viewtopic.php?f=59&t=1828

Dolina Biebrzy i Twierdza Osowiec
Na trasie Białystok - Ełk, kilka kilometrów za Mońkami znajduje się była rosyjska twierdza Osowiec .
Została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku jako typowa twierdza zaporowa. składająca się z 4 fortów: fort 1 (Centralny),fort 2 (Zarzeczny), fort 3 (Szwedzki) oraz fort 4 (Nowy).
Twierdza nigdy nie została zdobyta.
W przededniu wybuchu I wojny załoga Twierdzy Osowiec liczyła 8200 oficerów i żołnierzy.
Jej ogólnym zadaniem była obrona przed ewentualnym atakiem wojsk niemieckich z Prus Wschodnich. Stąd na niej spoczął główny ciężar blokowania całej doliny Biebrzy, jak też zabezpieczenia linii kolejowej do Grajewa, ze szczególnym uwzględnieniem mostu kolejowego w Osowcu.
W latach 1914-1915 wojska niemieckie (8 Armii) nacierające z Prus, przeprowadziły trzy szturmy na warownię. Wszystkie spełzły na niczym, nawet ten, w którym użyto gazów bojowych (chloru) i zginęło około 2000 żołnierzy rosyjskich.
Załoga ewakuowała się dopiero w dniach 18 - 23 VIII 1915 roku, ze względu na niekorzystną dla Rosjan sytuacją strategiczną na froncie. Mimo to, jako jedna z nielicznych zdała doskonale egzamin. Jej obrona przeszła do historii.
A nawet została porównana z działaniami wojennymi w 1916 roku pod Verdun we Francji.
Więcej informacji można uzyskać między innymi:
www.wrotapodlasia.pl/pl/region/podlaska ... sowiec.htm i
www.atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turyst ... sowiec.htm
Twierdzę można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, gdyż na jej terenie znajduje się jednostka Wojska Polskiego.
Cały teren zlewiska rzeki Biebrza znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W miejscowości Osowiec-Twierdza nad samą Biebrzą znajduje się duże pole biwakowe o nazwie „Bóbr”. Jest to właśnie trawiaste i zadrzewione pole namiotowe a nie camping. Z małym budynkiem sanitarnym i natryskami. Natryski są płatne. Można podłączyć się do 220V. Niestety nie mam żadnych fotografii z Osowca
Kilka dni przebywałem także w w miejscowości Dolistowo w gospodarstwie agroturystycznym Pana Jana Witkowskiego.
Dolistowo jest małą wsią z dwoma sklepami ( może jest więcej, ale ja natknąłem się tylko na te dwa), szkołą i Urzędem Gminy.
Pole namiotowe usytuowane jest na pokrytym strzyżoną trawą podwórku z tyłu budynku mieszkalnego, w centrum miejscowości. Na campingu można się podłączyć do 220V, skorzystać z WC i wiaty kuchennej z kuchenką gazową i lodówką. Jest również prysznic, ale uwaga jest to prysznic ekologiczny!. Przekładając na polski, całe urządzenie to znajdujący się na dachu sanitariatu, pomalowany na czarno zbiornik, w którym woda nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych. Jeżeli nie ma słońca, to nie ma i ciepłego prysznica.
Z Dolistowa wzdłuż Biebrzy rowerem można dojechać do pierwszej śluzy Kanału Augustowskiego. Poza tym w każdym praktycznie domu można wypożyczyć kajaki do spływu rzeką lub skorzystać z lokalnej atrakcji spływu tratwą.
Podobno najbardziej atrakcyjnym okresem jest wiosna i jesień, kiedy przylatują lub odlatują ptaki gnieżdżące się na mokradłach biebrzańskich. Jednak wtedy, jak zapewniał nas gospodarz jest bardzo dużo turystów, szczególnie z zachodniej Europy.
Widok na Biebrzę
Obrazek

Panorama mokradeł biebrzańskich
Obrazek

Śluza Kanału Augustowskiego
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pole biwakowe w Dolistowie
Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podlasie”