Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.14)

Fotorelacje z podróży po Warmi i Mazurach
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2014 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.14)

Post autor: Irel » 23 mar 2017, 19:36

Tutaj poprzednia część relacji - cz. 13

Dzień 13 -04 sierpień 2016 trasa –Olecko – Orzysz https://goo.gl/maps/snNiCRGZbsR2

Po wielu dniach intensywnego zwiedzania, postanowiliśmy nieco zwolnić tempo. Pojechaliśmy, zatem do Orzysza, aby powywczasować się nieco nad jeziorem o tej samej nazwie. Orzysz jest spolszczoną nazwą niemiecką tej miejscowości, która do roku 1946 nosiła nazwę Aris
Orzysz kojarzy się wielu mężczyznom w moim wieku ówcześnie służących w wojsku, ze stacjonującym tam garnizonem wojskowym, a szczególnie ze stacjonującym w Orzyszu oddziałem dyscyplinarnym, czyli karną kompanią. Słynny wierszyk, „gdy przeżyjesz ( tutaj nazwa garnizonu, w którym się służyło) Orzysz, to na wojsku h… położysz” dotyczył właśnie karnej kompanii w Orzyszu. Wojsko stacjonuje w Orzyszu bez przerwy od roku 1753. aż do teraz. W 1890 w okolicach miasta powstaje poligon wojskowy. Powstanie i rozbudowa poligonu oraz związane z tym inwestycje wojskowe (budowa dużych koszar) przyczyniają się do rozwoju handlu i usług a tym samym do rozwoju miasta.
Po przyjeździe do miasteczka zrobiliśmy niezbędne zakupy i trochę się po nim poszwędaliśmy. W miasteczku znajduje się kilka ciekawych obiektów.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1913 roku

Obrazek

Obrazek

Wnętrze świątyni. Na belkowym stropie umieszczone zostały malowidła przedstawiające anioły, sceny z życia Jezusa oraz symbole Chrześcijańskie.

Obrazek

Przewodniki polecają też odwiedzenie kościoła, pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z roku 1530, który podczas naszej bytności był zamknięty na głucho oraz Cmentarz Wojskowy i wojenny z okresu I wojny światowej, którego nie odwiedziliśmy z braku czasu.

Ulica Ełcka, główna arteria miasta. Po lewej stronie, w głębi kadru widoczna wieża kościoła, pw. Matki Boskiej Szkaplerznej

Obrazek

Chciałem jeszcze zobaczyć niewielkie miejscowe muzeum wojskowości, ale też było zamknięte. Zrobiłem, więc jedynie zdjęcie czołgu T-34 i poszedłem do kampera, aby pojechać nad jezioro Orzysz

Obrazek

Kampera zaparkowałem na wybrukowanym, spokojnym parkingu tuż przy miejskiej plaży, GPS 53.804693, 21.967962

Widoczki jeziora z miejskiej plaży

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na parkingu spotkałem takiego oto pięknego, odrestaurowanego w najdrobniejszym szczególe zabytkowego Forda Transita. Tym zabytkiem podróżuje starsze małżeństwo z województwa opolskiego, które przystosowało ten pojazd do użytkowania kempingowego.

Obrazek

Obrazek

Korzystając z pięknej słonecznej pogody, oraz tego, że na plaży znajdowała się wypożyczalnia kajaków, postanowiliśmy urządzić sobie spływ rzeką Orzyszą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wycieczce kajakowej i zjedzeniu kolacji, posiedzieliśmy jeszcze trochę nad jeziorem oglądając cudowny zachód słońca. Takim to pieknym akcentem zakończyliśmy nasz ciekawy dzień.

Ciąg dalszy nastąpi.

Tutaj dalsza część relacji - cz. 15
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Jacek
Karawanier
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Jacek » 23 mar 2017, 22:35

:D karawaning to naprawdę fajna sprawa.
Najciekawsze jest za widnokręgiem

Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Sławcio » 27 mar 2017, 09:13

Obrazek
Przecudnej urody ten kamper. :ok:

Dzięki za relację. Powolutku szykuję się na taki spływ tą rzeczką. Kiedyś trzeba zacząć. :ok:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka. Mam za to inną Debilną Hondę. :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warmia i Mazury”