Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.9)

Fotorelacje z podróży po Warmi i Mazurach
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.9)

Post autor: Irel » 11 lut 2017, 17:59

Tutaj poprzednia część relacji - cz. 8

Dzień 8 -30 lipiec 2016 trasa –Kadyny – Frombork – Kadyny https://goo.gl/maps/bVXQ2tcBjU42 Wycieczka rowerowa Wschodnim Szlakiem Rowerowym „Green Velo”

Tego dnia pojechaliśmy na „lajtową” wycieczkę rowerową szlakiem „Green Velo” z Kadyn do Fromborka. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do wyruszenia po nowe wrażenia i widoki, którymi teraz podzielę się z czytającymi tę relację.

W drodze do Fromborka

Obrazek

Obrazek

Tutaj mała uwaga. Odcinek „Green Velo” pomiędzy miejscowością Przylesie i Narusa, to jest totalna rowerowa porażka. Ktoś w pośpiechu ( prawdopodobnie, aby nie przepadły fundusze unijne) utwardził prowizorycznie idącą w głębokim wąwozie, piaszczystą drogę leśną. Podczas naszej tam bytności, woda z głębokich rowów poprowadzonych wzdłuż ż tej nieszczęsnej drogi rozmyła ją, pozostawiając tylko mały, utwardzony pasek wzdłuż jej osi. Ponieważ „wytrawnym globtroterom” takie drobiazgi nie mogą w żaden sposób przeszkodzić w kontynuowaniu podróży, po pokonaniu wszystkich przeszkód dojechaliśmy wreszcie do Fromborka.
Kiedy w 1275 roku Prusowie spalili katedrę w Braniewie ówczesny biskup warmiński Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską do Fromborka. Na wzgórzu zbudowano katedrę, a nad brzegiem Zalewu Wiślanego miasto. Były to administracyjnie niezależne od siebie organizmy. Połączono je w jedno miasto dopiero w 1926 roku. We Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym od 1510 do 1543 roku. Właśnie tutaj Mikołaj Kopernik opracował dzieło "De Revolutionibus", które odmieniło dotychczasowe pojęcia o wszechświecie. W maju 2010 roku szczątki Kopernika uroczyście pochowano w murach katedry.

Katedra we Fromborku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zwiedzeniu zabytków wzgórza katedralnego pojechaliśmy do centrum miasteczka. Małżonka udała się na zakupy, a ja postanowiłem pogawędzić przy fontannie miejskiej z Mikołajem Kopernikiem.

Obrazek

Jeszcze tylko rzuciliśmy okiem na fromborski port i udaliśmy się w drogę powrotną.

Obrazek

Ponieważ zniesmaczyłem się szlakiem „Green Velo” postanowiliśmy wracać nieco inna trasą, która kiedyś była podstawowym szlakiem rowerowym prowadzącym wzdłuż Zalewu Wiślanego. Niestety trasa ta pełna dziur i kałuż, znajduje się w ubolewania godnym stanie. Ma jednak jeden atut, prowadzi obok „Świętego Kamienia”. Kierując się napisami „Święty Kamień” wykonanymi ręcznie na prymitywnych drogowskazach, zagłębiliśmy się stary bukowy las. Niestety zaczęła się zmieniać pogoda. Bardzo się zachmurzyło, zaczął kropić deszcz, a rozświetlające niebo błyskawice zapowiadały potężną burzę. Przyśpieszyliśmy, bez wielkiej nadziei, że w lesie uda nam się znaleźć jakieś schronienie, aż tu nagle wśród drzew ukazało nam się gospodarstwo. Mili gospodarze pozwolili nam schronić się pod wiatą, a był na to już najwyższy czas, bo w tym momencie zaczął się prawdziwy potop. Po burzy kontynuowaliśmy naszą wycieczkę i wreszcie dojechaliśmy do „Świętego Kamienia”.

Obrazek

Obrazek

To była już ostatnia atrakcja naszej trasy rowerowej. Po powrocie do kampera zjedliśmy kolację i oddaliśmy się słodkiemu lenistwu, aby odpocząć przed jutrzejszą podrożą.

Ciąg dalszy nastapi.

Tutaj dalsza część relacji - cz. 10
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Cuba » 11 lut 2017, 19:47

Jechałem tym pociągiem do Fromborka. Mega jazda.
Relacja OK. :ok:
:zdrowko:
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:

Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Sławcio » 12 lut 2017, 11:05

Miałem także okazję odbyć podróż tym szlakiem kolejowym.
Potwierdzam, że wrażeń było co niemiara. Szkoda, że zlikwidowali. :(
Ale tak wygląda cywilizacja. Szkoda że nie ustawili drezyn do wycieczek nad zalewem. :(
Świetna relacja. :ok:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka. Mam za to inną Devilną Hondę. :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warmia i Mazury”