Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.5)

Fotorelacje z podróży po Warmi i Mazurach
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 1910
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim (cz.5)

Post autor: Irel » 19 sty 2017, 20:40

Tutaj poprzednia część relacji - cz. 4

Dzień 5 -27 lipiec 2016 trasa –Szymbark- Rożental -Góra Dylewska ( wycieczka rowerowa po Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich) –Ostróda ––Gietrzwałd https://goo.gl/maps/7hMXQmzVrj62
Po śniadaniu pożegnaliśmy gościnny Szymbark, aby przez Rożental i Ostródę dojechać do Gietrzwałdu, zahaczając po drodze o Wzgórza Dylewskie.
Po krótkim postoju w Rożentalu (gmin Iława) obejrzeliśmy jeden z najbardziej malowniczych kościołów na terenie gminy, jakim jest drewniany, barokowy zabytkowy kościół p.w. św. Wawrzyńca, zbudowany w 1761 roku.

Kościół w Rożentalu

Obrazek

Obrazek

Wnętrze kościoła z widokiem na ołtarz główny.

Obrazek

Następnym etapem naszej podróży była Góra Dylewska i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Po zaparkowaniu kampera w Wysokiej Wsi, u podnóża Góry Dylewskiej, wsiedliśmy na rowery, aby w wysokości rowerowego siodełka podziwiać „piękne okoliczności przyrody” na trasie rowerowej: Góra Dylewska- Dylewo- Pląchawy- Góra Dylewska. Od razu informuję, że trasa jest trudna, bo część trasy to drogi gruntowe o złej nawierzchni, a zdarzają się też odcinki całkowicie zarośnięte krzaczorami tak, że odnalezienie właściwej drogi jest bardzo trudne.
Wzgórza Dylewskie to, pozostawione przez lodowiec, morenowe wzniesienia, z których najwyższym jest Dylewska Góra o wys. 312 m n.p.m., górująca ponad 100 m nad otoczeniem.

Szczyt Góry Dylewskiej

Obrazek

Wieża widokowa

Obrazek

Krajobraz Wzgórz Dylewskich

Obrazek

Obrazek

Lapidarium przy ścieżce dydaktycznej Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazki z wycieczki rowerowej po parku krajobrazowym

Obrazek

Obrazek

Obrazek

„Kamień Ludwika” – atrakcja turystyczna na trasie rowerowej

Obrazek

Obrazek

Po powrocie do kampera i zamocowaniu rowerów pojechaliśmy do Ostródy, następnego przystanku naszej podróży. W Ostródzie zostawiliśmy kampera na parkingu pod Lidlem i udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Jako, że pogoda była wyśmienita, postanowiliśmy zabawić w Ostródzie nieco dłużej, aby „zaliczyć” jak najwięcej turystycznych trakcji tego miasta leżącego na terenie historycznej Pomezanii określanym od XVI wieku, jako Prusy Górne niem. Oberland
Zwiedzanie zaczęliśmy od XIV wiecznego kościoła p.w. św. Dominika Savio, aby „zaliczyć” jak najwięcej atrakcji miasta, i po zakończeniu wędrówki powrócić na parking.

Kościół p.w. św. Dominika Savio zbudowany został w stylu romańskim, jako kościół misyjny, płacący świętopietrze, a więc uniezależniony od Krzyżaków. Przed reformacją obiekt był kościołem katolickim, następnie stał się miejscem kultu religijnego ewangelików. W latach 1836–1848 odprawiał tu nabożeństwa w języku polskim pastor Gustaw Gizewiusz. Budynek całkowicie spalony w 1945 roku przez armię sowiecką, od 1981 odbudowywany i udostępniony wiernym.

Obrazek

Nawa główna z widokiem na ołtarz

Obrazek

Zabytkowa kamienna chrzcielnica

Obrazek

Fontanna Trzech Cesarzy- Uroczyste odsłonięcie fontanny nastąpiło 19 sierpnia 1907 roku. Została ona poświęcona trzem cesarzom pruskim: Wilhelmowi I (1797-1888), Fryderykowi III (1831-1888) i Wilhelmowi III (1859-1941). Wszyscy oni panowali w 1888 roku, dając temu okresowi nazwę „Roku Trzech Cesarzy”. Pierwotnie fontanna miała kształt granitowego obelisku ozdobionego kamiennymi, stylizowanymi rybami oraz brązowymi plakietkami z portretami trzech cesarzy Prus. Na początku 1945 roku usunięto z fontanny wizerunki cesarzy, a w latach 60-tych XX wieku również charakterystyczną iglicę. W jej miejsce ustawiono betonową rzeźbę trzech wirujących w tańcu syren. W dniu 1 maja 2004 roku, w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, przywrócono pierwotny wygląd fontanny. Przemianowano ją wówczas na Pomnik Jedności Europejskiej.

Obrazek

W ostródzkim zamku krzyżackim (z lat 1349-1370, przebudowanym w XVIII w.) można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum. Z ostródzkiego zamku Europą rządził cesarz Napoleon Bonaparte, który zatrzymał się tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r.

Dawny zamek krzyżacki ( obecnie muzeum)

Obrazek

Obrazek

Dziedziniec zamkowy

Obrazek

Ekspozycja muzealna usytuowana w pomieszczeniach zamkowych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

800-metrowy wyciąg dla narciarzy wodnych na jeziorze Drwęckim

Obrazek

Obrazek

Ostródzkie molo. Pod względem powierzchni to molo jest największym tego typu obiektem śródlądowym w Polsce.

Obrazek

Obrazek

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Wybudowana w 1857 neogotycka świątynia katolicka z 54 metrową wieżą. W ewangelickiej Ostródzie katolicy zaczęli się osiedlać dopiero na początku IXX w. Do tego czasu w mieście tym nie było katolickich świątyń i pierwszą taka budowlą był właśnie ten kościół.

Obrazek


Rzeźbiony w drewnie, polichromowany i pozłocony ołtarz główny, wykonany na początku XX wieku (być może w Monachium). W środku nad tabernakulum stoi figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, a po bokach płaskorzeźby scen: Narodzenia Chrystusa (po lewej) i Ukrzyżowania Chrystusa (po prawej).

Obrazek

Obrazek

Kościół ewangelicki wybudowany w 1909 r. Po II wojnie światowej świątynia ewangelicka oraz plebania zostały zajęte przez Metodystów. Dopiero w 2011 r. parafia otrzymała budynek Obecnie parafia stara się odbudować działalność wspólnoty, która ma 500-letnią tradycję. Za niewielką opłata można wejść na szczyt wierzy kościelnej, aby podziwiać piękne panoramy. Niestety nie mogliśmy tego zobaczyć, bo przyszliśmy zbyt późno i kościół już był zamknięty.

Obrazek

Cerkiew Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie – cerkiew greckokatolicka, wybudowana od podstaw w latach 2001-2006.

Obrazek

Po powrocie na parking, zjedliśmy zasłużony posiłek i po wzmocnieniu nadwątlonych zwiedzaniem sił, udaliśmy się do Gietrzwałdu, w którym znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Gietrzwałd zasłynął w roku 1877, kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Objawienie nazwano objawieniem w Gietrzwałdzie. Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. Od czasu objawienia, do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów (łącznie nawet około miliona rocznie).
Ponieważ było już dość późno, postanowiliśmy spędzić noc na parkingu przy posterunku Policji (GPS 53.746775, 20.236703) aby w dniu następnym odwiedzić to słynne sanktuarium.

Ciąg dalszy nastąpi ( ma nadzieję)

Tutaj dalsza część relacji - cz. 6
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Franciszek
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2014, 07:26
Lokalizacja: Franciszków

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Franciszek » 20 sty 2017, 11:51

Irel.
Bardzo dziękuję, że podejmujesz trud dokończenia relacji pomimo, jak piszesz w innym temacie, kłopotów osobistych.
Jestem entuzjastą Twoich relacji. Rzadko kogoś chwalę, ale tym razem postanowiłem napisać parę pochwalnych słów.
Kiedyś wyczytałem, że osobom czytającym Twoje relacje nie podoba się że są z dokładne i z rysem historycznym (dokładnym opisem).
Zaznaczam, że tych osób ani ich forum już nie niema w sieci.
A ja bardzo cenię dobre opisy. :ok:
Nie mam 500 lat życia przed sobą żebym mógł, lub żeby mi się chciało pojechać i oglądać to co Ty. Dlatego czytam i podróżuje nie ruszając tyłka sprzed ekranu. W chorobie też fajnie się oderwać od rzeczywistości.
Dlatego zupełnie nie rozumiem młodych ludzi, którzy jadą np nad polskie morze "zobaczyć, pozwiedzać i odpoczywać", a jak pytam co zwiedzałeś?
- to odpowiada "deptak w Sopocie" :chytry: :hahaha1:
Ale oni są młodzi i wydaje im się że mają mnóstwo czasu. Jak błędne to myślenie obrazuje sprawa Krymu. Kto był to jego zysk. :ok:
Trzymam kciuki za ciąg dalszy relacji i za pozytywne zakończenie Twoich spraw.
Wszak zależy mi na autorze. :D :zdrowko:

Co to jest lapidarium? Może warto wstawić w tekst definicję.
"Prawda obroni się sama, potrzeba tylko czasu"

Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3571
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Sławcio » 20 sty 2017, 17:16

Świetna relacja. Brawo. :hurra:
Jest co poczytać. :ok:
:zdrowko:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka. Mam za to inną Devilną Hondę. :D

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 1910
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Irel » 21 sty 2017, 10:10

Franciszek pisze:Co to jest lapidarium? Może warto wstawić w tekst definicję.
Pokazuję i objaśniam ( korzystając oczywiście w informacji zawartych w Wikipedii):
"Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) – miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli. Pierwsze publiczne lapidarium założone w latach 1738–1749 przez Scypiona Maffeiego znajduje się w „Museo Lapidario Maffeiano” w Weronie.
Ekspozycja może znajdować się na wolnym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniu (muzeum, galeria, park, dziedziniec). Pierwsze lapidaria powstały w okresie renesansu, a upowszechniły się w XIX wieku". 516
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Remius
Forumowicz
Posty: 667
Rejestracja: 26 wrz 2015, 18:10
Lokalizacja: Bielice gm. Wyszogród

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Remius » 21 sty 2017, 10:13

:D :ok:
Dzięki za relację. Teraz już wszystko jasne. :ok:
Roman K.

Antek
Forumowicz
Posty: 211
Rejestracja: 25 lis 2014, 22:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Sikórz

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Antek » 21 sty 2017, 11:17

Niezależnie od opcji rządowej, Irela relacje są perfekcyjnie przewodnikowe. ;)
I chwała mu za to. :hurra:
Pozdrawiam.
Antoni popularnie zwany Antkiem.

Tymoteusz
Forumowicz
Posty: 7
Rejestracja: 22 sie 2015, 08:49
Imieniny:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Tymoteusz » 21 sty 2017, 11:41

Świetna relacja. :ok:
Więcej poproszę. :podziw:

Leon
Forumowicz
Posty: 7
Rejestracja: 11 kwie 2015, 06:56
Imieniny:

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Leon » 21 sty 2017, 13:07

Troszkę jestem na forum, ale dopiero teraz przeczytałem. :ok:
Do wiosny ogarnę resztę relacji. :D :zdrowko:

Gerwazy
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 26 kwie 2013, 08:21
Lokalizacja: Gzów

Re: Kajakiem, kamperem i rowerem po woj. warmińsko- mazurskim

Post autor: Gerwazy » 22 sty 2017, 15:17

:podziw: Dziękuję za relację. :hurra:
Mamy jeszcze ze 3 miesiące na czytanie a potem znowu na szlaki. :ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warmia i Mazury”