Wycieczka do Sobkowa

Fotorelacje z podróży po Świętokrzyskim
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Irel »

Ubiegłej soboty przebywałem w okolicach Jędrzejowa, a konkretnie w założonej w roku 1153 miejscowości Raków, dawnej wsi duchownej, będącej niegdyś własnością opactwa cystersów jędrzejowskich. Korzystając z okazji wybrałem się na rowerze do Sobkowa, znajdującego się 10 km od Rakowa. Sobków znany jest z rycerskiego zamku znajdującego się w tej miejscowości. Fortalicja sobkowska, wzniesiona została na lewym brzegu rzeki Nidy, w latach 1560–1570 przez Stanisława Sobka. Całość otoczona jest murami w kształcie nieregularnego prostokąta z basztami na narożach. W obrębie murów znajduje się obszerny majdan, pośrodku którego ulokowany był pierwotny zamek Sobkowskich. Do murów przylegają zabudowania gospodarcze (obecnie mieści się w nich restauracja, pokoje gościnne, sale bankietowe i ekspozycje powozów i przedmiotów historycznych). Pierwotny zamek zastąpiony został przez wczesnoklasycystyczny pałac Szaniawskich. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zachowała się zwrócona w stronę rzeki fasada główna, z czterema jońskimi kolumnami.
To nie była moja pierwsza wizyta w Sobkowie. Po raz pierwszy byłem Sobkowie w roku 2013 podczas objazdu województwa świętokrzyskiego. Dla zainteresowanych odwiedzeniem tych stron dedykuję opisy atrakcji zawarte w relacji Kamperem i kajakiem po świętokrzyskim viewtopic.php?f=59&t=668 Najciekawsza jest jednak konsekwencja właścicieli sobkowskiego zamku w sekowaniu telewizji TVN. Zaraz po przejściu bramy głównej rzuca się w oczy tablica z napisem „Zakaz wstępu telewizji TVN”. Była tam w roku 2013 i jest do tej pory.

Obrazek

Słoneczna pogoda sprzyjała rowerowej wycieczce, z której dokumentację fotograficzną przedstawiam poniżej.

W drodze do Sobkowa. Panorama okolic wsi Mokrsko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabudowania zamku Sobków

Obrazek

Obrazek

Ekspozycja zabytkowych powozów

Obrazek

Obrazek

Ruiny pałacu Szaniawskich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogród w stylu francuskim

Obrazek

Obrazek

Pięknie kwitnący kasztanowiec

Obrazek

Powrót do Rakowa

Obrazek

I to już koniec wycieczki do Sobkowa.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3977
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Sławcio »

Powoli, aczkolwiek wiosnę widać na twych zdjęciach. :ok: :D :sloneczko:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Morusek
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 14 cze 2014, 16:08

Re: Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Morusek »

Irel! a da się tam dojechać motocyklem?
"Dobry motocyklista to nie ten, który lśni w pięknej skórze, nie ten, który odkręca gaz do końca a ten, który zna wartość swojego życia"
Awatar użytkownika
Henryk
Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: 30 mar 2014, 20:26
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Henryk »

Brak mi w tamtych okolicach jakieś agroturystyki. Takiej sprawdzonej i polecane przez lokalesa. Mam chęć się wybrać gdzieś bez stonki ale gdzie się zatrzymać żeby nie utopić.
Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Irel »

Morusek pisze: 02 cze 2019, 16:21 Irel! a da się tam dojechać motocyklem?
Oczywiście, że da się dojechać motocyklem. To przecież jest świętokrzyskie, a nie karpackie bezdroża.
Henryk pisze: 02 cze 2019, 21:18 Brak mi w tamtych okolicach jakieś agroturystyki. Takiej sprawdzonej i polecane przez lokalesa. Mam chęć się wybrać gdzieś bez stonki ale gdzie się zatrzymać żeby nie utopić.
Myślę, że gdy dobrze poszukasz, to na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dal siebie. Więcej optymizmu.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świętokrzyskie”