Wycieczka do Sobkowa

Fotorelacje z podróży po Świętokrzyskim
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Irel » 16 maja 2019, 01:05

Ubiegłej soboty przebywałem w okolicach Jędrzejowa, a konkretnie w założonej w roku 1153 miejscowości Raków, dawnej wsi duchownej, będącej niegdyś własnością opactwa cystersów jędrzejowskich. Korzystając z okazji wybrałem się na rowerze do Sobkowa, znajdującego się 10 km od Rakowa. Sobków znany jest z rycerskiego zamku znajdującego się w tej miejscowości. Fortalicja sobkowska, wzniesiona została na lewym brzegu rzeki Nidy, w latach 1560–1570 przez Stanisława Sobka. Całość otoczona jest murami w kształcie nieregularnego prostokąta z basztami na narożach. W obrębie murów znajduje się obszerny majdan, pośrodku którego ulokowany był pierwotny zamek Sobkowskich. Do murów przylegają zabudowania gospodarcze (obecnie mieści się w nich restauracja, pokoje gościnne, sale bankietowe i ekspozycje powozów i przedmiotów historycznych). Pierwotny zamek zastąpiony został przez wczesnoklasycystyczny pałac Szaniawskich. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zachowała się zwrócona w stronę rzeki fasada główna, z czterema jońskimi kolumnami.
To nie była moja pierwsza wizyta w Sobkowie. Po raz pierwszy byłem Sobkowie w roku 2013 podczas objazdu województwa świętokrzyskiego. Dla zainteresowanych odwiedzeniem tych stron dedykuję opisy atrakcji zawarte w relacji Kamperem i kajakiem po świętokrzyskim viewtopic.php?f=59&t=668 Najciekawsza jest jednak konsekwencja właścicieli sobkowskiego zamku w sekowaniu telewizji TVN. Zaraz po przejściu bramy głównej rzuca się w oczy tablica z napisem „Zakaz wstępu telewizji TVN”. Była tam w roku 2013 i jest do tej pory.

Obrazek

Słoneczna pogoda sprzyjała rowerowej wycieczce, z której dokumentację fotograficzną przedstawiam poniżej.

W drodze do Sobkowa. Panorama okolic wsi Mokrsko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabudowania zamku Sobków

Obrazek

Obrazek

Ekspozycja zabytkowych powozów

Obrazek

Obrazek

Ruiny pałacu Szaniawskich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogród w stylu francuskim

Obrazek

Obrazek

Pięknie kwitnący kasztanowiec

Obrazek

Powrót do Rakowa

Obrazek

I to już koniec wycieczki do Sobkowa.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Wycieczka do Sobkowa

Post autor: Sławcio » 16 maja 2019, 09:58

Powoli, aczkolwiek wiosnę widać na twych zdjęciach. :ok: :D :sloneczko:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka. Mam za to inną Devilną Hondę. :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świętokrzyskie”