MotoTraska_Do_Broku_na_obiad_2

Fotorelacje z podróży po Mazowieckim
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Posty: 576
Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

MotoTraska_Do_Broku_na_obiad_2

Post autor: Ciok »

#Pruszków, Warszawa, Kamieńczyk, Loretto, Brzuza, Brok

MotoTraska_Do_Broku_na_obiad_2

Obrazek
mapka trasy z OpenStreetMap

Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli tutaj.
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png) a także zobaczyć szczegóły: gdzie, co i jak, z jaką prędkością . Bardzo pomocne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie. Można szybko odnaleźć lokalizację opisywanej "atrakcji" :)
Polecam bo warto się zapoznać.

Obrazek
Plac parkingowy pod "4fanbike".
Startujemy z placu motocyklowego pod "4fanbike". Dojazd jak najszybciej, S8-ką do Wyszkowa a potem już lokalnie.
Zależy nam na zwiedzeniu lub raczej zobaczeniu Kamieńczyka.


Kamieńczyk - cel mojej wyprawy
Do XVIII w. nosił nazwę Kamieniec Mazowiecki. Pozostałością tej nazwy są określenia geograficzne np. Puszcza Kamieniecka. W XIX w. głównym zajęciem mieszkańców stało się rolnictwo, flisactwo (latem) i szewstwo (zimą). W czasie II wojny światowej wieś została spalona.
Obecnie wieś ma charakter wsi letniskowej, znajdują się tu gospodarstwa agroturystyczne, domy letniskowe, a ponadto galerie i prywatne muzeum etnograficzne p. Henryka Słowikowskiego.
Lechosław Herz „Puszcza Kamieniecka i Biała” , Rewasz, 2005
Okazało się że Kamieńczyk ma nam sporo do zaoferowania dlatego wrócimy tu jeszcze na bardzie szczegółowe zwiedzanie.
A i jeszcze ważna informacja. W koło znajdują się szlaki rowerowe, konne i piesze. Urok i turystyka na maksa


Obrazek
Kamieńczyk . Krzyż / Kapliczka przydrożna na roztaju dróg do Kamieńczyka
"Prymasowi tysiąclecia Księdzu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu dla upamiętnienia jego szlaku na ziemi ojców"
Na cmentarzu parafialnym pomnik ku czci poległych w II wojnie światowej i grób dziadków Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego

Obrazek
Kamieńczyk - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Parafia w Kamieńczyku powstała w XIII w., dokumenty potwierdzają istnienie tu pierwszego kościoła już w 1240 r., ponownie erygowanego w 1480 r. Przed 1597 r. istniały tu trzy drewniane kościoły. Kamień węgielny pod obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poświęcony został 16 sierpnia 1896 r., budowę zaprojektowanego przez Józefa Piusa Dziekońskiego ukończono w 1900 r. a w 1903 r. kościół konsekrował biskup Wincenty Chościak Popiel

Obrazek
Kamieńczyk. Kościół.
W neogotyckim, murowanym z cegły, jednonawowym kościele znajdują się cztery ołtarze. W głównym umieszczona została figura Serca Pana Jezusa. Najstarszym zabytkiem ruchomym znajdującym się we wnętrzu kościoła jest tabernakulum z dawnego rokokowego ołtarza z II połowy XVIII w.
Opinie - Ktoś kto lubi zapach starego kościoła to musi odwiedzić
Nabożeństwo jakiś takie....
Wesołe pieśni są wolno śpiewane,, rozciągane,,
Na 11 w niedzielę jest lepiej
Bo śpiewa zespół
Ale polecam fajny klimat

Więcej ciekawych informacji tutaj

Obrazek
Kamieńczyk - Drewniana Dzwonnica
Obecnie można zobaczyć drewnianą dzwonnicę z 1885 roku,

Obrazek
Kamieńczyk - Muzeum
Prywatne muzeum etnograficzne p. Henryka Słowikowskiego.
Warto posłuchać i odwiedzić pełne sekretów i ciekawostek Muzeum Etnograficzno-Historyczne i zobaczyć kolekcję siodeł ułańskich, stare motocykle, dawne narzędzia rolnicze czy jak wyglądała dawna flisacka osada. Kawał historii .

Obrazek
Kamieńczyk - Drewniana Zabudowa
Charakterystyczna drewniana zabudowa. Bardzo ładna

Obrazek
Kamieńczyk - Drewniana Zabudowa

Obrazek
Kamieńczyk - Rzeźba Flisaka
Rynek.
Rzeźba Flisaka.
W centrum wsi zachowany został układ dawnego rynku, obecnie znajduje się tu skwer z odsłoniętym w 2002 r. pomnikiem flisaka, upamiętniającym ważną w przeszłości działalność miejscowej ludności. Z Kamieńczyka wywodziło się wielu flisaków i retmanów flisackich. Autorką pomnika jest Elżbieta Pietras.
Na Rynku jak widać na zdjęciach są wiatki i sporo cienia. Ja skorzystałem i zjadłem sobie tu drugie śniadanie. W okolicy jest jeszcze Restauracja i Bar.

Obrazek
Kamieńczyk - Plansza informacyjna

Obrazek
Kamieńczyk - Plansza informacyjna
Prom na zdjęciach.
...a po promie został ino ślad ....
Tak kiedyś wyglądała przeprawa promowa ale ktoś spieprzył sprawę i promu nie ma

Obrazek
Kamieńczyk - Plansza informacyjna

Obrazek
Kamieńczyk - Oryginalny zawód

Obrazek
Kamieńczyk - Drewniana Zabudowa

Obrazek
Kamieńczyk - Plansza informacyjna
Dla miłośników rowerów i rowerowych wędrówek. Tutaj

Obrazek
Kamieńczyk - Miejscówka nad rzeką
gdybym miał więcej czasu to bym poplażował.

Obrazek
Kamieńczyk - Zjazd na prom
W dole rzeka płynie a po promie został ino ślad ....

Obrazek
Kamieńczyk - Plansza informacyjna


Polskie Loretto - Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

Obrazek
Polskie Loretto - Plansza informacyjna


Obrazek
Polskie Loretto - Plansza informacyjna

Obrazek
Polskie Loretto - Plansza informacyjna

Obrazek
Polskie Loretto - Sanktuarium
Początki sanktuarium maryjnego w Loretto sięgają 1928 r.
Na początku w Loretto była skromna kapliczka w lesie, którą następnie przeniesiono do murowanego budynku.

Obrazek
Polskie Loretto - Sanktuarium
Duchowo odnosi się do słynnego sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto nad morzem Adriatyckim. Polskie Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
to Loretto pisane prze dwa „t”.
Usytuowana wśród lasów nad rzeką Liwiec, przy szlaku komunikacyjnym między Wyszkowem a Łochowem, miejscowość ta należy do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Obrazek
Polskie Loretto - Kapliczka przydrożna

Obrazek
Polskie Loretto - Sanktuarium
„Święty Dom w Loreto jest „ikoną”, która wyobraża nie abstrakcyjną prawdę, ale wydarzenie, misterium: wcielenie Słowa. Po przekroczeniu progu umiłowanej kapliczki zawsze z głębokim wzruszeniem czytamy słowa umieszczone nad ołtarzem: Hic verbum caro factum est – Tu Słowo stało się ciałem."
Za stroną wwwloretto.pl/loretto/

Obrazek
Polskie Loretto - Leśna droga Krzyżowa
Tak szczerze pisząc to odkryłem przez przypadek. (Patrz na mapę traseo.)
Nigdzie takiej Drogi nie widziałem ani o Takowej nie słyszałem.

Obrazek
Polskie Loretto - Leśna droga Krzyżowa
Nie wierzyłem własnym oczom.
"Wśród leśnej ciszy wije się skromna i subtelnie wtopiona w krajobraz Droga Krzyżowa. Prowadzi ona aż do cmentarza sióstr loretanek. To przede wszystkich miejsce modlitwy pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium w grupach."
Obrazek
Polskie Loretto - Leśna droga Krzyżowa
Odwiedzających zapraszamy do przebycia Drogi Krzyżowej w wyznaczonych terminach lub prosimy kierować indywidualne zapytanie do sióstr.
Obrazek
Polskie Loretto - Leśna droga Krzyżowa
Nie sądzę żeby ktoś zwrócił uwagę jeśli chcielibyśmy się pomodlić. W celach turystycznych warto zadzwonić do Sióstr.
Telefon znajdziecie w stopce

Nadliwie - zabytkowa Kapliczka
Mój "konik". Specjalnie nadłożyłem drogi.

Obrazek
Kapliczka Cudu nad Wisłą
Wykonaną z piaskowca kapliczkę słupową o pięknym kształcie, ustawiono w okresie międzywojennym w tzw. Letnisku Nadliwie. Dziś szukać jej należy na granicy wsi Strachów. Inskrypcja na cokole mówi wszystko: „KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI/CVD NADWISŁĄ/ NA PAMIĄTKĘ ODPARCIA BOLSZEWIKÓW POD RADZYMINEM/ 15 SIERPNIA 1920 R.”

Cokół wykonano w fabryce jednego z mieszkańców Letniska a umieszczoną w niewielkiej przeszklonej wnęce podobiznę Matki Boskiej Częstochowskiej namalowała znana polska pisarka, malarka i rzeźbiarka Maria Józefa Gerson-Dąbrowska (1869 - 1942) – córka malarza Wojciecha Gersona i żona pisarza Ignacego Dąbrowskiego.

Kapliczce udało się przetrwać lata II wojny ale w obawie o jej dalsze istnienie, w czasach tzw. „władzy ludowej” tekst o odparciu bolszewików na wszelki wypadek skrzętnie zasłaniano bujną roślinnością. Na stulecie Letniska Nadliwie (2004) została starannie odrestaurowana. Inskrypcja jest już widoczna w całej okazałości a pod kapliczką odbywają się uroczystości związane z rocznicami „Cudu nad Wisłą”.

Obrazek
Kapliczka Cudu nad Wisłą
Oznaczona jest wyraźną niebieską tabliczką: „Drogi Jakubowe. Kapliczka Cudu nad Wisłą”.

Gwizdały - muzeum gwizdka

Obrazek
Gwizdały - Muzeum Gwizdka
W Zespole Szkół znajduje się Muzeum Gwizdka. Jego zbiory pochodzą od warszawskiego lekarza, Witolda Tchórzewskiego, który w kwietniu 1999 roku złożył dyrekcji szkoły propozycję przekazania gwizdków, które leżały w jego piwnicy. Propozycja została przyjęta i obecnie w muzeum można oglądać gwizdki milicyjne, blaszane, drewniane, odpustowe koguciki z gliny i te zwyczajne od czajników. Zbiór ciągle się powiększa, gdyż ludzie donoszą kolejne eksponaty.

Brzuza - moja kolebka rodowa

Obrazek
Brzuza
Miejscowość odznaczająca się pięknymi walorami turystycznymi.Znajduje się w dorzeczu dwóch rzek Liwca i Bugu

Obrazek
Brzuza
Brzuza – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Łochów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Wieś znajduje się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza

Obrazek
Brzuza
Chwilę podumałem na ziemi praojców i pojechałem dalej - ale wrócę tu jeszcze.

Brok - głodnego nakarmić i napoić (33 stopnie w cieniu o tej godzinie)

Obrazek


KONIEC

Wracamy trasą - "Motocyklowe powroty z obiadku w Broku"

W relacji wykorzystałem " Wikipedię"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwizda%C5%82y
http://loretto.pl/
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/583-ptt ... kamienczyk
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/281-ptt ... aryi-panny
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... wisla.html
oraz przydrożne banery informacyjne.


Ślad zapisujemy w Traseo
Nawigujemy na Calimoto
Podglądamy (POI) na Google Map
Własność większości zdjęć - © ciokantoni@gmail.com - Linkowanie zdjęć dozwolone za podaniem foto.mazowsze.pl /nie dotyczy forum
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2271
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: MotoTraska_Do_Broku_na_obiad_2

Post autor: Irel »

Dziękuję za umieszczenia tej relacji na naszym forum :witaj 1: . Może relacje zamieszczane przez kolegę zmobilizują mnie do dokończenia relacji z objazdu Galicji, bo pisanie jakoś ostatnio mi nie idzie :mur: :mur:
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Gabor
Forumowicz
Posty: 320
Rejestracja: 03 mar 2014, 18:59
Lokalizacja: Wygląd i Nickt potrafią zmylić.

Re: MotoTraska_Do_Broku_na_obiad_2

Post autor: Gabor »

Niezła relacja. Pojadę z przyczepą. Jest gdzie stanąć?
Potrzebny jest czyjś uśmiech, aby samemu też się uśmiechnąć. Grzegorz z Małżonką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mazowieckie”