Do Strugi - Poszukiwania Złotej Jesieni cz.1

Fotorelacje z podróży po Mazowieckim
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2019 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Ciok
Karawanier
Posty: 439
Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Do Strugi - Poszukiwania Złotej Jesieni cz.1

Post autor: Ciok » 11 lis 2018, 21:02

Mazowsze. Do Strugi - Poszukiwania Złotej Jesieni cz.1
Jak Ciok z Daeville 700, Złotej Jesieni na Mazowszu szukali. Relacja w dwóch aktach.

Wybraliśmy się z rana, na poszukiwania ładnych jesiennych plenerów foto, dla Hondy Daeaville 700. Super pogoda idealna na robienie zdjęć.
Jakie zdjęcia i gdzie zrobione, znajdują się w opisie trasy.

Jesień

Ostatnie blaski słońca,
ostatnie spojrzenie lata,
bo nadchodzi jesień
jesień ,złota, bogata.

Liście z drzew pospadały,
mienią się w różne kolory,
kasztany z drzew poupadały
i dywan lepią z nich nowy.

Szkoda kwiatów,co więdną,
szkoda zapachu ich woni,
w ogródkach robi się szaro
bo nadszedł czas jesieni.
Autor Waleria

Obrazek
Mapa trasy przejazdu.
Więcej informacji i ślad - tutaj


Startujemy z znanej w Pruszkowie stacji "CPN - na starym Pruszkowie"
Przed drogą tankujemy i sprawdzamy cienienie w wentylach.

Obrazek
Widok na stację benzynową, miejsce Startu

Obrazek
Nie mogłem się oprzeć i cyknołem fotkę mojej "kobyle" przed wyjazdem. :zawstydzony:


Pierwsze miejsce "foto" i zarazem krótka przerwa na kawkę z termosu.

Obrazek

Obrazek
Niech kto gada co chce ale Deavillka jest zwyczajnie ładna.

Położona w centrum Puszczy Kampinoskiej dolinka Roztoki jest wyjątkowo uroczym miejscem.
Z Warszawy najdogodniej dojechać motocyklem lub puszką, ulicą Górczewską, przez miejscowości Stare Babice i Leszno - 36 km. Na miejscu jest parking samochodowy i urządzone miejsce wypoczynku. Dla wytrwałych jest ścieżka dydaktyczna która początkowo prowadzi przez bór sosnowy porastający wydmy, by następnie dojść do dolinki. Odgałęzienia od ścieżki zaprowadzą nas do miejsca występowania bobrów oraz do punktu widokowego, z którego będziemy mogli podziwiać malowniczy pejzaż łąk wsi Kępiaste i Łubiec oraz znajdujący się po drugiej stronie Kanału Zaborowskiego obszar ochrony ścisłej "Roztoka". Na jego terenie od blisko 50 lat przyroda rządzi się sama. Warto obejrzeć zabytkowe dęby.

Obrazek


Więcej informacji o tym miejscu

Po drodze do Granicy fajne miejsce na fotkę.

Obrazek

Piękne bo pogoda super, zieleń i górka.

Granica.
Duży, nowoczesny parking z toaletami. Gotowy przyjmować autokary. W sezonie Bar. Obok jest jeszcze parking naturalny czyli ogrodzona łąka.

Obrazek

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy prowadzi działalność edukacyjną z zakresu ekologii skierowaną do różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych, na którą składają się zajęcia tematyczne, warsztaty i szkolenia. A także zajęcia i warsztaty wspierają nauczanie szkolne.
Na terenie ośrodka znajdują się:
- skansen budownictwa puszczańskiego: Zagroda Widymajera
- wystawa "Przyroda na skraju Puszczy", izba edukacyjna, wystawy czasowe; Zagrody Wiejckiej
- wystawa historyczna "Ballada Kampinoska", zbiory etnograficzne; Zagroda Połcia
- Chata Kampinoska prowadzona przez Stowarzyszenie "Towarzystwo Kampinoskie";
- ścieżka dydaktyczna "Skrajem Puszczy" z wieżą widokową,
- Aleja Trzeciego Tysiąclecia,
- wystawa plenerowa "Polskie parki narodowe"
- trasa questa "Tropem króla łosia",
- ścieżka rekreacyjna,
- polana wypoczynkowa,
- parking.

Brać i wybierać, co kto chce i co mu odpowiada.
Więcej informacji o miejscu

Obok parkingu Dom Pracy Twórczej Granica

Obrazek

Atrakcyjny, indywidualnie dopasowany program dla grup szkolnych i przedszkolnych. Zapraszają na warsztaty i odkrywanie uroków Puszczy Kampinoskiej. Oferta całoroczna, zajęcia tematyczne. Jest strona na fejsie, ale nie bawiłem się w przedruki.

Dalej w stronę Muzeum Puszczy Kampinoskiej - Kapliczka Leśników

Obrazek

Przy zespole drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego znajduje się ufundowana przez tutejszych leśników kapliczka. Przypominająca mały kościółek z sygnaturką, była wotum wdzięczności za odzyskaną w 1918 r. niepodległość. We wnętrzu murowanego, bielonego obiektu znajduje się ołtarzyk oraz miniaturowe obrazki przedstawiające stacje drogi krzyżowej. Przy kapliczce organizowane są okolicznościowe nabożeństwa.

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia Skansenu i Muzeum.

Ruszamy dalej do Pasikoni.
Aleja Lipowa im. Fryderyka Chopina to piękny, trzykilometrowy odcinek drogi wiodący z Łazy do Zawad.
W alei Chopina znajduje się 765 lip drobnolistnych, 11 jesionów wyniosłych i jeden dąb szypułkowy. Przyjrzyjmy się tym drzewom: lipy osiągają do 30 metrów wysokości, posiadają regularną koronę i gładką korę. Drzewa rosnące w alei są dzisiaj pomnikami przyrody i sprawiają, że zwykła droga przez pola staje się niezwykła. Kiedyś jeździły nią powozy i karoce, mijały czasem ludzi modlących się przy przydrożnej kapliczce św. Rocha w Pasikoniach.

Obrazek

Wykonana z piaskowca figura św. Rocha, patrona strzegącego ludzi i bydło od zarazy (można się wybrać na modły zamiast na szczepienie - dla fanatyków), pochodzi z drugiej połowy XIX w. Według ustnych przekazów, na które powołują się autorzy tablicy zamieszczonej przy kapliczce, ufundował ją dziedzic dóbr Łazy, Władysław Bromirski, który później (prawdopodobnie od zarazy) zmarł w wieku zaledwie 34 lat . Aleja kończy się (albo rozpoczyna) na rozstaju dróg w Zawadach, gdzie stoi figura Matki Bożej, postawiona w 1930 r. Jazda tą aleją motocyklem lub rowerem, szczególnie gdy drzewa w pełni rozwiną liście, to niezapomniane przeżycie – jak przejazd przez wspaniały, zielony tunel.
Na podstawie; Lechosław Herz, „Puszcza Kampinoska. Przewodnik”, Pruszków 2002

Obrazek

Obrazek

Parafia w Zawadach została wydzielona z parafii Kampinos już w 1377 r. Każdy z kolejnych tutaj kościołów powstawał na miejscu poprzedniego. Obecny kościół pw. św. Doroty zbudowany został według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego w latach 1889-1905. Jest to neogotycki kościół jednonawowy z bocznymi kaplicami. Postawiony został dzięki wybitnej pomocy właścicielki dóbr Łazy, Ludwiki Karnkowskiej. Za kościołem znajduje się grobowiec Władysława Bromirskiego, fundatora figury św. Rocha stojącej w zabytkowej alei lipowej w Pasikoniach.
Na kościelnym cmentarzu, w trzech sąsiadujących ze sobą grobach, znajdowała się w okresie okupacji tajna drukarnia Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej dostarczona tu z Niepokalanowa przez ojca Maksymiliana Kolbe. Drukowano tu między innymi Biuletyn Informacyjny Komendy Głównej AK. Tablica została umieszczona z inicjatywy jednego z uczestników tych działań, więźnia Pawiaka i obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, Mieczysława Zawadzkiego.

Ruszamy dalej.
Teraz szybki przelot przez Kawęczyn (Zielone Budki) do Starego Mikołajewa.

Obrazek

Obrazek
We wsi znajduje się kościół parafialny pw. Świętych Męczenników Jana i Pawła wybudowany w stylu klasycystycznym z domieszką baroku.

Obrazek

to jest ciekawe: Dane o parafii
Kronika parafii: od 1820 r.
Chrzty: od 1815 r.
Małżeństwa: od 1815 r.
Zgony: od 1815 r.

Obrazek
Deavilka jest super
posting.php?mode=edit&f=282&p=66321
Uroczą śródpolną, mazowiecką drogą (dwustuletnia aleja kasztanowo-jesionowa), w szpalerze starych liściastych drzew w jesiennych złotych kubraczkach, pomykam do Strugi.

Obrazek

Te aleje przez pola, wysadzane drzewami, ciągnące się czasami przez parę kilometrów w linii prostej są chyba znakiem szczególnym Mazowsza. Troszkę jeździłem po Polsce ale takich śródpolnych dróg nigdzie nie spotkałem.

Strugi

Obrazek
Ładna na tym złotożółtym tle

Obrazek

Pisałem wyżej o mazowieckich traktach śródpolnych. Tutaj w Strugach mamy krzyżówkę/skrzyżowanie, do Mikołajewa i do Kawęczyna. Strugi są przykładem dobrze zachowanego układu kompozycyjnego alei dojazdowych zasadzonych w XIX wieku łączących pobliskie majątki dworskie tj.:

Obrazek

Pałac został wybudowany po poł. XIX w. dla finansisty i magnata kolejowego Leopolda Kronenberga.
W roki 1912 architekci Zdzisław Kalinowski i Czesław Przybylski przeprowadzili gruntowny remont rezydencji, uprościli oni przy tym wystrój elewacji. Główną zmianą była jednak budowa Pawilonu Japońskiego umieszczonego przy boku pałacu. Pawilon opracowany z motywów i ornamentów sztuki japońskiej mieścił zintegrowane z resztą pałacu pomieszczenia na zbiór kolekcji osobliwości japońskich. W roku 1919 cała kolekcja trafiła z inicjatywy jej właściciela do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu umieszczono mieszkania pracowników miejscowego PGR-u ( nie musieli płacić to po co dbać?). Pałac w wyniku nowej funkcji został doszczętnie zdewastowany.
Więcej informacji o Pałacu

Obrazek

Strugi zostały opisane przez Henryka Sienkiewicza w 'Potopie'. To właśnie w tym niepospolitym pałacu Andrzej Kmicic wysłuchał od Oleńki Łuszczewskiej przepowiedni Św. Brygidy. Bohater bronił również dziedzica Łuszczewskiego, który gospodarował majątkiem na przełomie XVIII i XIX wieku.
Pisarz często bywał w miejscowym majątku oraz w sąsiadujących Bielicach, może z tego powodu zdecydował się zapisać Strugi w swoim ponadczasowym utworze.
Jego zewnętrzną wyjątkowość stanowią od strony frontowej: brama 'Torri', symbolizująca w Japonii 'Tędy droga do Świątyni' oraz stylowy krużganek zapraszający do środka pawilonu. Zobaczyć możemy malutkie i finezyjne japońskie ogródki oraz zewnętrzne, kręcone schody ujęte w kratkowane, przezroczyste ścianki. Dodatkowym elementem zdobniczym ścian są charakterystyczne płaskorzeźby, jak ta przedstawiająca smoka, ale także wyszukane witraże z motywami japońskimi.

Obrazek

Zabudowania dworskie - prawdopodobnie karczma (nigdzie nie znalazłem informacji, ale znajdę).

W Strugach można spędzić troszkę czasu. Jak komuś się chce to może wysupłać troszkę grosza dla dozorcy i sobie zobaczyć dokładniej. Obiekt jest monitorowany i dozorowany. Park pomimo, że zaniedbany warto zobaczyć. Można znaleźć relikty i znaki minionych czasów. Temat Strugi przewijał się będzie w moich relacjach bo często tu zaglądam, z jakiegoś staropolskiego sentymentu.
Polecam odwiedzić.

Ruszam do Bud Zosinych "podumać" na Cmentarzu żołnierzy AK z Grupy Kampinos. I skorzystam z ładnego pleneru.

Budy Zosine

Obrazek

Obrazek

Pomimo ładnej pogody, cmentarz i historia ostatniej bitwy Grupy AK Kampinos przygnębiają mnie.
Wracam do domu.

Pruszków
W drodze powrotnej dostałem telefon od zaprzyjaźnionego salonu/komisu moto "Moto Motion" że przyjechała nowa klacz i czy bym nie zechciał obejrzeć (wiadomo, że i kupić ale z kiesą krucho. Obrok i kowal dla Deavilki kosztują swoje).

Obrazek

Takie żółte cudo. :serce: :super:

Obrazek

Pogadaliśmy, oglądnęliśmy i pora kończyć wycieczkę na parkingu przy stacji PKP w Piastowie.

Obrazek
Pięknie rozkopana stacja PKP w Piastowie.

CDN.

KONIEC

Ślad zapisujemy w Traseo
Nawigujemy na Calimoto
Podglądamy (POI) na Google Map
Własność zdjęć - © ciokantoni@gmail.com - Linkowanie zdjęć dozwolone za podaniem foto.mazowsze.pl /nie dotyczy forum
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

Re: Do Strugi - Poszukiwania Złotej Jesieni cz.1

Post autor: Bożydar » 14 lis 2018, 20:13

Podoba mi się bardzo. Styl zupełnie inny niż Irela.
Ale to dobrze, bo dwóch piszących identyczne relacje to trochę dużo.
A i widzę, że o Mazowszu.
Popieram.
Pozdrawiam Bożydar

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mazowieckie”