Zamek Smoleń

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Zamek Smoleń

Post autor: Irel » 06 kwie 2016, 09:15

Wszystkim lubiącym tajemnicze zamki znajdujące się na szlaku Orlich Gniazd, polecam urokliwe ruiny zamku rycerskiego w Smoleniu. W tej wsi, na terenie rezerwatu przyrody „Smoleń” znajdują się ruiny gotyckiego zamku Pileckich z XIV w. Zamek został zniszczony w XVII w. przez Szwedów. Współcześnie zachowały się mury obronne zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz wieża zamku górnego. Ze znajdujących się dolnych zamkach domów zachowały się wyłącznie elementy przyziemia.
Mocno zrujnowany, ale posiadający swój urok zamek stoi na wysokim stożkowatym wzniesieniu porośniętym lasem. W wieży zamku górnego, do którego można się dostać schodami zawieszonymi na murach, znajduje się taras widokowy na całą okolicę. Podobno przy dobrej pogodzie widać z niej nawet zamek w Ogrodzieńcu. Wieża posiada 16 m wysokości i 6 m średnicy. Grubość murów wynosi ponad 2 m. Zamek dolny pełnił funkcje gospodarcze, mieszkalne dla załogi zamku i składu broni. Mury go otaczające posiadały blanki i były wzmocnione przyporami. W zamku znajduje się także głęboka na 200 m, jak utrzymują legendy, studnia. Inne legendy mówią, iż pod całą warownią znajduje się sieć korytarzy, które pobudzały wyobraźnie poszukiwaczy skarbów i przyczyniły się do dewastacji zabytku.. Od 1954 r. zamek i okolica stanowią rezerwat krajobrazowy "Smoleń". Aktualnie po zakończonych pracach zabezpieczających mury, zamek udostępniony został zwiedzającym.
Pierwszym poświadczonym w dokumentach właścicielem Smolenia był Jan z Pilczy, kasztelan radomski. Postawił on w połowie XIV w. zamek z kamienia łamanego, który był siedzibą jego możnego rodu – Toporczyków. Zmienili oni później swoje nazwisko na Pileccy.
Do zamku w Smoleniu można wygodnie dojechać samochodem, który zaparkujemy na bezpłatnym parkingu usytuowanym u podnóża zamku.
Ja zamek w Smoleniu odwiedziłem w ramach moich rowerowych wycieczek po Jurze. Całkowita długość pokonanej przeze mnie trasy, dość wyczerpującej z powodu długich podjazdów, wyniosła 70 km Uważam, jednak, że było warto było się nieco pomęczyć, aby zobaczyć to miejsce.

Przekrój pionowy przejechanej trasy
Obrazek

Czerwony szlak pieszy prowadzący do zamku Smoleń
Obrazek

Zamek Smoleń widziany z drogi dojazdowej
Obrazek

Mury zamkowe oglądane od strony parkingu
Obrazek

W drodze do zamku dolnego
Obrazek

Furta prowadząca na dziedziniec zamku dolnego
Obrazek

Dziedziniec zamku dolnego
Obrazek

Wieża obronna zamku górnego- aktualnie punkt widokowy
Obrazek

Mury zamku dolnego
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewniane schody wiodące na zamek górny i do wieży obronnej
Obrazek

Widoki ze schodów na zamek dolny
Obrazek

Obrazek

Panoramy oglądane z tarasu widokowego na wieży
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skały Zegarowe oglądane w zbliżeniu z tarasu widokowego.
Zegarowe Skały są grupą skał wapiennych, położona pomiędzy wsiami Smoleń a Złożeniec. Najwyższa ze skał – Grodzisko Pańskie – ma wysokość ok. 480 m n.p.m. W obrębie tych skał znajdują się jaskinie: Jaskinia Zegarowa (Zegar), Jaskinia Jasna oraz Jaskinia na Biśniku.
Obrazek

Aby dojechać do Smolenia musiałem odwiedzić Pilicę, w której zrobiłem parę fotek zamieszczonych poniżej.

Pilica oglądana z jednego ze wzgórz otaczających miasto
Obrazek

Odrestaurowany Pilicki rynek z górującym nad nim budynkiem ratusza.
Obrazek

Kamienice stojące przy rynku
Obrazek

Obrazek

Takie widoki też mogłem oglądać podczas mojej wycieczki.
Zabytkowa studnia wiejska w miejscowości Giebło.
Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Dorota
Forumowicz
Imieniny:

Re: Zamek Smoleń

Post autor: Dorota » 06 kwie 2016, 21:51

Jak zawsze świetna relacja :ok: :hurra:
Fotki :ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”