Myszkowskie zabytki

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2296
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Myszkowskie zabytki

Post autor: Irel »

Myszków nie jest miastem historycznym. Jego rodowód jest dość krotki, co nie znaczy, że dzielnice tworzące obecne miasto nie mają ciekawej historii. Zainteresowanych tematem odsyłam do krótkiego tekstu zamieszczonego na https://jura.travel.pl/myszkow lub namawiam do skorzystania z innych źródeł.
W Myszkowie nie ma zbyt wielu zabytków, zaś nawet te, które świadczą o przeszłości miasta nie są zbyt wiekowe. Korzystając z zachowanych śladów historycznej przeszłości Myszkowa, spróbuję pokazać jak wielkie i mniejsze wydarzenia wpływały na losy mojego miasta.
Może przedstawione tutaj materialne ślady przeszłości Myszkowa zainspirują kogoś do zebrania stosownych materiałów i do opublikowania historii swojej „małej ojczyzny”
Ad rem.

Sanktuarium pw. Wniebowzięcia NMP w Myszkowie - Mrzygłodzie
Kościół ufundowany i wybudowany został przez ówczesnego dziedzica, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego w XVII w. Jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych oraz do rejestru zabytków archeologicznych; dawniej drewniany pw. Wszystkich Świętych. Obecnie istniejący wzniesiony został w latach 1653 - 1662. Przy prezbiterium są dwie oryginalne ambony w kształcie globów, które dźwigają na swych barkach postacie mitologicznego Atlasa czy Herkulesa.

Kościół
Obrazek

Wnętrze świątyni.
Obrazek

Chór i organy
Obrazek

Sceny Męki Pańskiej przy Sanktuarium pw. Wniebowzięcia NMP w Mrzygłodzie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kapliczka w Myszkowie – Będuszu, wzniesiona pod koniec XVII w. upamiętnijaca zwycięską bitwę miejscowej szlachty ze Szwedami.
W roku 1656 Stefan Czarniecki – Hetman Polny – dowódca wojsk polskich w tym czasie, maszerując przez Będusz ufundował na skarpie drogi Siewierz – Myszków pamiątkową kapliczkę. Drewniana kapliczka dotrwała do roku 1916, kiedy to w 260 rocznicę przemarszu wojsk została przebudowana przez Pana Bauerertza i stoi po dzień dzisiejszy w tym samym miejscu. Fakt przemarszu wojsk Hetmana, przez Będusz został upamiętniony, poza istniejącą kapliczką, także nazwą ulicy Hetmana Stefana Czarnieckiego.
Obrazek

Obelisk z tablicą upamiętniającą miejsce powstania pierwszego na tych ziemiach wielkiego pieca. Obelisk znajduje się w Michałowie, najmniejszej dzielnicy Myszkowa, przy ulicy Wiśniowej. Wielki piec wybudował w roku 1837, na jednym z folwarków, dzierżawca dóbr należących do braci Bauerertz. Jako opał stosowano węgiel drzewny z licznych pobliskich mielerzy. Urządzenie miało sporą wydajność - rocznie pozyskiwano z niego około 12 tysięcy cetnarów surowego żelaza. Wielki piec w Michałowie był częścią Odlewni Stali i Żelaza "Michałów" braci Bauerertz. Po pożarze w roku 1870 właściciele przenieśli fabrykę metalurgiczną do Myszkowa.
Obrazek

Kaplica pw. Narodzenia NMP w Myszkowie – Mijaczowie zbudowana na przełomie XVII i XVIII w.
Kaplica z obrazem Matki Boskiej Mijaczowskiej mieściła się w jednej z komnat dawnego pałacu, którego dziedzicem był Joachim Borowski. W 1907 roku właściciel dóbr mijaczowskich, Bauerertz, wyraził zgodę, by kaplica służyła mieszkańcom Myszkowa, a Msze Święte odprawiane były codziennie. Od 1911 roku do 8.IX.1924 r., tj. do czasu rozpoczęcia sprawowania liturgii w budowanym kościele, kaplica w Mijaczowie pełniła funkcję kościoła parafialnego w nowopowstającej parafii św. Stanisława.
Obrazek

Obrazek

Wnętrze kaplicy
Obrazek

Pozostałości zespołu dworskiego z początku XX w w Myszkowie - Będuszu
Murowany spichlerz, z sześcioboczną wieżą przykrytą strzelistym daszkiem ze sterczynką.
Obrazek

Obrazek

Dworskie czworaki zbudowane z kamienia, przykryte czterospadowymi dachami.
Obrazek

„Pałac fabrykanta” wzniesiony w 1895 r.
Dawna rezydencja rodziny Schmelzerów, właścicieli Towarzystwa Akcyjnego Bawełnianej Manufaktury „August Schmelzer. Budynek stanowi przykład budownictwa willowego związanego ze śląskimi przemysłowcami, którzy w II poł. XIX i na początku XX w. często stawiali dla siebie okazałe, czasami wręcz monumentalne posiadłości. W budynku tym mieści się obecnie restauracja, kawiarnia oraz winiarnia.
Obrazek

Pochodzące z końca XIX w zabytkowe hale fabryczne dawnego Wartexu, sukcesora Towarzystwa Akcyjnego Bawełnianej Manufaktury „August Schmelzer. . Obecnie, wyremontowane służą firmie, Sokpol do celów m magazynowych.
Obrazek

Pomnik Powstańców z 1863 r w Myszkowie – Mrzygłodzie poświęcony bitwie powstańców styczniowych dowodzonych przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego z wojskami rosyjskimi w dniu 28 lutego 1863 r. Cały opis bitwy i okoliczności, jakie ją poprzedzały można znaleźć na stronie biblioteka.szkolna.mrzyglod.info/aktualnosci/15-mrzygod-powstanie-styczniowe
Obrazek

Obrazek

Neogotycki kościół parafialny p.w. Św. Stanisława B.M. z początku XX w w Myszkowie
Kościół postawiono w miejscu, gdzie wcześniej kopano rudę żelaza, lub też kamień na budowę stacji kolejowej. Budowa fundamentów rozpoczęła się w 1907 roku i trwała dość długo, bo natrafiała na szyby, które trzeba było sklepić.
W latach Wielkiej Wojny z 1914 roku przerwano budowę kościoła z powodu braku funduszy.
W 1924 roku z dobroczynnych ofiar zostały zakupione w Warszawie trzy dzwony. W roku 1926 robotnicy Towarzystwa Aukcyjnego Steinhagen Wehr i Spółka ofiarowali tygodniowy zarobek na kupno nowych organów do kościoła. Zarząd Towarzystwa, widząc ofiarność swych robotników, postanowił, aby organy były darem robotników i ich firmy. Po zamontowaniu 20-to głosowych organów z Wytwórni Organów Krakowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, kościół w Myszkowie otrzymał charakter świątyni
W 1935 roku wybudowano wielki ołtarz alabastrowy, jeden z największych tego typu ołtarzy w Polsce. 21 września 1935 roku w myszkowskiej świątyni odbył się ingres biskupa Teodora Kubiny.
Obrazek

Obrazek

Ołtarz główny
Obrazek

Chór z organami
Obrazek

Zespół dworca kolejowego z XIX wieku
Budynek dworca wg projektu Enrico Marconiego, pochodzi z roku 1883 i powstał w związku z budową Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Wybudowanie tej właśnie linii kolejowej można uznać za główny atut dawnego i teraźniejszego przemysłowego rozwoju miasta. Budynek poddany zabiegom konserwatorskim w roku 2010, uzyskał obecny wygląd w roku 2014.
Obrazek

Budynek Prokuratury Rejonowej - pierwsza siedziba władz Wiejskiej Gminy Myszków Jest to piętrowa budowla z lat 20. XX w. z ciekawymi, nie tynkowanymi przyporami z wapienia. Nad wejściem znajdują się tablice upamiętniające nadanie praw miejskich Myszkowowi i jego herb. Obiekt po kapitalnym remoncie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica koronacji obrazu NMP Mrzygłodzkiej
Starania o koronację cudownego obrazu NMP Mrzygłodzkiej rozpoczęto w latach 90 ubiegłego wieku. Zwieńczeniem tych starań stała się bulla papieża Jana Pawła II z 24. października 1994 r. zezwalająca na koronację Różańcowej Pani Mrzygłodzkiej. Uroczystość koronacji odbyła się 25. sierpnia 1996 r. na tzw. błoniach mrzygłodzkich w pobliżu ulicy Gruchla. Na pamiątkę koronacji obrazu jedna z ulic w Mrzygłodzie została nazwana Koronacyjną. Pozostał również ołtarz polowy na błoniach pełniący obecnie rolę kaplicy.
Obrazek

Na zakończenie wypada pokazać jeszcze jeden z ważnych symboli mojego miasta, który umieszczono w herbie Myszkowa w postaci niebieskiej wstęgi. Symbolem tym jest rzeka Warta, jedna z najdłuższych polskich rzek, tutaj jeszcze bardzo mała.
Obrazek

Koniec.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
mazowszanka
Karawanier
Posty: 1502
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:28
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: mazowszanka »

Pięknie tam macie. Może kiedyś się tam udamy.
Magda M.


Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Cuba »

Że Warta z Myszkowa to nie wiedziałem... :zawstydzony: ;)
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2296
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Irel »

Chciałbym polecić ciekawy artykuł opublikowany na portalu jura.travel.pl opisujący początki przemysłu w Myszkowie. Artykuł nie dotyczy "sensu stricto" zabytków samego miasta, ale jest świadectwem jego materialnej przeszłości uwiecznionej drukiem. Znaleziona w bibliotece Narodowej w Warszawie, relacja ze zwiedzania myszkowskich fabryk, opublikowana w warszawskiej „Niwie” w roku 1897, pokazuje jak żyli ówcześni mieszkańcy, wtedy jeszcze wsi, Myszków. Zachęcam do lektury, bo tekst jest naprawdę ciekawy. :ok:
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 823
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Agnieszka »

Przeczytałam i podoba mi się bardzo.
Przeszłość nieuchronni się od nas oddala.
Trzeba dbać o zabytki aby nasze wnuki i prawnuki mogły zobaczyć jak kiedyś ich dziadowie żyli.
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
annados
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2023, 17:47
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: annados »

Witam, jest w Myszkowie sporo zabytków związanych z techniką. W zasadzie termin " zabytki ", można różnie interpretować. Wracając do zabytków technicznych, to polecam wieże ciśnień w Myszkowie. Ich stan wygląda znakomicie. W Polsce jest moda na nabywanie wież ciśnień za niskie kwoty. Świetny pomysł na biznes, ponieważ wieża ciśnień może być restauracją i swoim oryginalnym wyglądem, przyciągnie mnóstwo klientów. W Myszkowie, wieże ciśnień mieszczą się na terenie starych fabryk i są wybudowane z czerwonej cegły i żelbetu. Mogą również służyć jako punkt widokowy, z panoramą na Myszków i okolice.
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3974
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Sławcio »

W Pruszkowie w wierzy ciśnień jest Boruta MC
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Demolka
Forumowicz
Posty: 491
Rejestracja: 28 paź 2014, 10:06
Imieniny:

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Demolka »

Kuszą mnie te zabytki. Muszę kiedyś odwiedzić.
Przyłączam się do akcji:
Jeszcze nie wiem :niewiem:
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

Re: Myszkowskie zabytki

Post autor: Stanisław »

Jakoś mi się ten temat pominął.
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”