Rowerkiem przez Jurę - Włodowice, Skarżyce i Morsk

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2021 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Rowerkiem przez Jurę - Włodowice, Skarżyce i Morsk

Post autor: Irel » 18 wrz 2014, 22:46

Tutaj trzecia część relacji

Korzystając z pięknej słonecznej pogody wybrałem się swoim welocypedem do Włodowic, Skarżyc i Morska, zahaczając w drodze powrotnej o Pdlesice. Wszystkie te miejscowości leżą na wschodzie i południowym wschodzie od Myszkowa. Trasa długości około 50 km jest średnio trudna. Prowadzi częściowo pod drogach utwardzonych ( asfalt i szuter) oraz po szlakach gruntowych ( ubita ziemia i luźny piasek).
Trasa na mapie wygląda tak
http://goo.gl/maps/qMZ6S
Różnica w kilometrażu faktycznym i wskazywanym przez mapę wynika z faktu, że niektórych odwiedzanych przeze mnie miejsc nie uwzględniłem na mapie.
Podziwiając okolicę z wysokości rowerowego siodełka, dojechałem do wsi Włodowice, siedziby gminy.
Wieś Włodowice ma bardzo długą i bogata historię. Pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1220 roku, kiedy to Włodowice częściowo były własnością książęcą, częściowo zaś w posiadaniu klasztoru mstowskiego.
Więcej http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odowice_(gmina)
Najbardziej okazałą budowlą miejscowości jest kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, Apostoła zbudowany w stylu baroku polskiego Położenie kamienia węgielnego nastąpiło 17 kwietnia 1701 roku, a zakończenie budowy w roku1703. Świątynię konsekrował sufragan krakowski, 16 września 1708 r.
Link do wirtualnego spaceru http://www.vtour.pl/wirtualny-spacer/29 ... icach.html
Kościół we Włodowicach
Obrazek

Obrazek
Dalej droga poprowadziła mnie do Skarżyc. Kiedyś Skarżyce były oddzielną wsią. Obecnie są dzielnicą miasta Zawiercia. Ciekawostką jest fakt, że Skarżyce podobnie jak dawne wsie, a obecnie dzielnice miasta: Łośnice, Pomrożyce, Żerkowice i Karlin, z woli mieszkańców zarządzane są przez Rady Sołeckie.
W miejscowości warto zobaczyć kościół Trójcy Przenajświętszej i sanktuarium NMP Skarżyskiej oraz ostaniec skalny zwany „Okiennikiem wielkim”
Kościół ufundowany został w 1583r przez Dziedzica Skarżyc Mikołaja Brzeskiego. W budowie kościoła wykorzystano istniejącą w Skarżycach od XII w. wieżę obronną i przy niej kaplicę z XIV w. Rozbudowany kościół konsekrowano w 1598 r.
Więcej www.skarzycemiro.republika.pl/index.html
Niestety kościół był zamknięty i mogłem obejrzeć go tylko z zewnątrz. Proponuję zatem wirtualne zwiedzanie tej zabytkowej świątyni http://www.vtour.pl/wirtualny-spacer/30 ... ycach.html
Kościół w Skarżycach
Obrazek

Obrazek

Okiennik Wielki – zwany również Dużym lub Skarżyckim, to grupa skał wapiennych położona około pół kilometra od Skarżyc. W przeszłości był uważany przez ludność za dzieło diabła, dlatego też pobliskie wsie Żerkowice oraz Skarżyce nie chciały, aby był włączony w ich obszar. Dlatego administracyjnie został przyłączony do Piaseczna. Okiennik Wielki jest wyniosłą i piękną skałą, a na pewno charakterystyczną na Jurze. Skała posiada charakterystyczne „okno” – otwór skalny o wymiarach 7 x 5 metrów.. W najwyższym miejscu ten kompleks skalny ma 50 metrów wysokości. Poniżej tzw. okna znajduje się wejście do jaskini w Okienniku Wielkim, ma ona ok 9 m długości.
Okiennik Wielki
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze Skarżyc pomknąłem do wsi Morsko, gdzie znajdują się ruiny zamku Bąkowiec.
Przyjmuje się że powstał w XIV wieku, a za fundatorów można uznać króla Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka. Możliwe, że pierwotną strażnicę Kazimierza Wielkiego później rozbudowano. Pewne jest, że Opolczyk dzierżył Morsko od roku 1370 do 1390.
Więcej www.zamki.res.pl/morsko.htm
Zamek Bąkowiec
Obrazek
Z pod ruin zamku, ścieżką rowerową przebiegającą przez piękny las bukowy, pojechałem do Podlesic, nad którymi króluje Góra Zborów www.polskieszlaki.pl/gora-zborow.htm
Obrazek
Krótki rzut oka na Górę Zborów, jedna fotka i droga powrotna do bazy, aby zdążyć przed zmrokiem.
Obrazek
Tutaj kończę swoja opowieść, ale tylko na jakiś czas. Gdy wyszperam coś interesującego, postaram się o tym właśnie tutaj opowiedzieć. 516

Tutaj dalsza część relacji
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”