PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Fotorelacje z podróży do miejsc kultu religijnego
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Stanisław »

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem ;) od Jędrzejowa na trasie do Pińczowa.
W parafii Piotrkowice w okresie Polski Ludowej pełnił funkcje proboszcza ks. Leonard Świderski działacz ruchu księży patriotów, publicysta, autor książek.

Ponieważ interesy skierowały mnie do Pińczowa postanowiłem "po drodze" odwiedzić w/w miejsce które mnie zawsze ciekawiło, dzięki osobie księdza Leonarda Świderskiego . Autora poczytnych antyklerykalnych książek np: "Oglądały oczy moje", kobieciarza i lowelasa a na koniec współpracownika UB. Postać która kwalifikuje się jako bohater do niezłego filmu sensacyjnego z wątkiem kobiecym.
Ale szczególne zgorszenie powodowały kobiety, które często odwiedzały jego mieszkanie.
Te wizyty były usprawiedliwione, bo Świderski był opiekunem Akcji Katolickiej kobiet. Dzięki temu zyskał sporo kontaktów w świecie lokalnej polityki i rozgłos wśród mieszkańców Płocka. Przyszło mu to dość łatwo, bo panie za nim szalały. Tłumnie przychodziły na odprawiane przez niego msze. Mówiono, że jest najprzystojniejszym mężczyzną w mieście. On sam nie starał się ukrywać zainteresowania płcią piękną. Kokietował nawet telefonistki z centrali.
Na początku lat 80. Świderski przeniósł się do Cieplic. Zamieszkał w małym domku niedaleko parku. Dawni sąsiedzi wspominają go bardzo dobrze. Przyjmował sporo gości. Z relacji wynika, że były nimi niemal wyłącznie kobiety. – To był wspaniały człowiek – wspomina pani Bronisława. – Nigdy nic złego nie powiedział na nikogo, nie miał do ludzi żadnej urazy. – Często z nim chodziłam na spacery – dodaje pani Teresa. – Tłumaczył mi, że niebo to mamy na ziemi i wszystko zależy od tego, jak je sobie sami stworzymy.
- więcej o wyczynach księdza można poczytać tutaj :zawstydzony:


Obrazek
.
Warto obejrzeć także zabytkowy kościół Św. Piotra i Pawła App.

Obrazek
.
O Świątyni warto poczytać tutaj
Kronika parafialna przedstawia nam opisy cennych obrazów „Z zabytków przeszłości kościół ma dwa obrazy wartościowe, a mianowicie: obraz św. Piotra – w wielkim ołtarzu, i św. Tekli w bocznym drewnianym ołtarzu, którego sama struktura wskazuje na późniejsze zbudowanie”, tj. – jak informuje dalej – XVI wiek. Obraz namalowany jest na płótnie. „U dołu obrazu tj. u stóp świętej zostało wykrojone przez złodziei część obrazu, a obecnie na tem miejscu namalowano lwa” – napisał autor. Tekla przystrojona jest w metalową posrebrzaną sukienkę. Wspomnienie św. Tekli, obok głównego odpustu 29 czerwca ku czci św. Piotra i Pawła, jest ważnym odpustem zachowanym w tradycji pokoleń. – Przy obrazie znajdują się wota czcicieli, poświadczające np. uzdrowienia z chorób oczu. Parafianie oddają cześć Tekli przez ucałowanie jej relikwii, przechowywanych w kościele – informuje ks. proboszcz Leszek Kowalczyk, który pracuje w parafii od 2010 r.

W ogóle to fajne urokliwe i spokojne miejsce.


Rys historyczny:
Piotrkowic w gminie Wodzisław (liczba mieszkańców: 1 144), ciężko szuka się na mapie, za to ten, kto je odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś i kościół drewniany istniały tu już w 1325 roku. Piotrkowice miały wielu właścicieli. Duże zasługi dla kościoła i okolicy miał zacny ród Linowskich.

Zabytkowy kościół na wzgórzu, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym wybudowana została w l. 1677-1682 z fundacji ks. Franciszka Macieja Mularskiego. Świątynia jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r. W barokowym ołtarzu głównym – Obraz św. Piotra Apostoła, w bocznym – otaczany dużym kultem obraz św. Tekli w metalowej zdobionej sukience. Pięknie przedstawia się także ołtarz z zabytkowym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu wotów. Stacje drogi krzyżowej stanowi czternaście obrazów olejnych. Sklepienia zdobią dekoracje stiukowe, pomiędzy nimi herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami. Ściany pokrywają współczesne freski. Chór muzyczny drewniany wsparty na kolumnach, zdobiony snycerskimi elementami.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca

W kościele jest tablica pamiątkowa poświęcona Stanisławowi Linowskiemu studentowi prawa i agronomii, drużynowemu ZHP, ochotnikowi 201 P. Szwoleżerów zm. w bitwie pod Płońskiem w 1920 r.

W miejscowości działała Towarzystwo Miłośników Piotrkowic, założone w latach 30-tych XX wieku, reaktywowane w 1996 r. Dzięki Towarzystwu m.in. odnowiono krzyż nad rzeką Mozgawą i tzw. krzyż choleryczny znajdujący się w lesie. Upamiętnia on ofiary grypy hiszpanki. Odrestaurowano także tablicę pamiątkową w kościele poświęconą pamięci piotrkowiczan poległych w walkach o wolną Ojczyznę w latach 1918-1920.

Nieopodal kościoła stoi zabytkowa figura Matki Bożej z 1869 r.

Więcej zdjęć jak mi się uda ogarnąć internetowe pokazywanie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Stanisław »

Przykro mi ale nie zdążyłem na czas :( :dobani:
A tak chciałem popróbować.
Te pierożki i nalewki :ok:
Może za rok?

Obrazek

Jakby ktoś chciał trafić to tu
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Posty: 382
Rejestracja: 05 kwie 2015, 08:36
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Gąbin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Bożydar »

Ja tam się nie wybieram. Troszkę zadupie jak dla mnie. Chyba, że przejazdem i przy okazji tego kiermaszu :cwaniak:
Pozdrawiam Bożydar
Kontestator
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 22 mar 2015, 20:16
Imieniny:

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Kontestator »

Nie smuć się na zapas. Pierożki i nalewki będą pewnie za rok. :ok:
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Auror »

Nie chce mi się przypominać ale i na naszym forum są tematy o złodziejach, kobieciarzach, pedofilach i innych mętach w sutannach.
Obok nich są ludzie szlachetni i oddani Bogu.
Największy problem jak odróżnić tego dobrego!.
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
Awatar użytkownika
Pingwin
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: 21 kwie 2014, 17:00
Lokalizacja: Borki

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Pingwin »

Dziękuję że Ci się chciało zwrócić naszą uwagę na taką kontrowersyjną postać w Naszym Kościele.
Nie wiedziałem ( na fali odnowy historycznej - On także był niezłomny ale w drugą stronę niż obecna dobra kasta), że w ogóle był taki fajny "swój" ksiądz. ;)
No cóż?! chłop zawsze lgnie do kobity jak zdrowy, a jak chory to do dzieci lub innego kleryka. :dobani:
Przygoda nie jest definiowana przez miejsce lub czas, ale postawę.
Pozdrawiam . Mirek
Awatar użytkownika
Henryk
Forumowicz
Posty: 262
Rejestracja: 30 mar 2014, 20:26
Imieniny: 0- 0- 0

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Henryk »

Nic dodać nic ująć. ;)

Bardzo dziękuję za relację. :podziw:
Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Stanisław »

Kontestator pisze: 20 sie 2018, 16:25 Nie smuć się na zapas. Pierożki i nalewki będą pewnie za rok. :ok:
Jak dożyję to może będę się cieszył. :D :haha:
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Awatar użytkownika
Ludwik
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 28 kwie 2016, 09:28
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Dzierzążnia

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Ludwik »

Czy jest tam jakaś Gospoda i miejsce do zanocowania?
Ludwik wita Was 516
- jestem gorszego sortu (dla jednych)
- jestem polak skundlony (dla drugich)
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Stanisław »

Byłem "na szybko" to i nie napiszę na 100% bo potem będę się wstydzić jak się okaże, że nie ma.
Przepraszam. :podziw:
Jest na pewno sklep i wulkanizacja. :ok:
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Awatar użytkownika
Cuba
Forumowicz
Posty: 488
Rejestracja: 07 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Międzyborów
Kontakt:

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Cuba »

Dziękuję za relację. Jak będę w pobliżu to odwiedzę.
Kuba Pozdrawiam :)
Honda Varadero 125 V - Małe serce w dużym motocyklu
Dupy nie urywa ale pojeździć można na "B" :cool:
Awatar użytkownika
Orzeszek
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 22 maja 2015, 08:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Rudera - bo ruda
Kontakt:

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Orzeszek »

Dzięki za relacyjkę.
Nie widzę fotek :(
Będą?
"Ubogi to ten, co ma i z nikim się nie dzieli."
Awatar użytkownika
Stanisław
Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: 05 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Płochocin

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Stanisław »

Mam problem ze zdjęciami. Może ktoś pomoże? :(
Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Posty: 825
Rejestracja: 05 gru 2012, 08:16
Lokalizacja: Silesia

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Agnieszka »

Napisz do Cuby lub Irela to pomogą. :ok:
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P
Awatar użytkownika
Kajtek
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 27 wrz 2014, 07:42
Imieniny:

PIOTRKOWICE rzut moherem - beretem :) od Jędrzejowa

Post autor: Kajtek »

Bardzo urocze miejsce. Rozległy park i dużo terenów zielonych.
A ten kościół to to stojąca historia Polski. Widać że zadbane więc ktoś się interesuje. :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „SZLAKIEM WIARY - relacje”