Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach

Fotorelacje z podróży do miejsc kultu religijnego
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2269
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach

Post autor: Irel »

Podczas swojej rowerowej wycieczki do zamku w Smoleniu, odwiedziłem Skarżyce, dzielnicę Zawiercia, ze znajdującym się w tym miejscu Kościołem Trójcy Przenajświętszej, Sanktuarium Matki Bożej Skarżyskiej. Ponieważ historia kościoła jest dość ciekawa, podam parę informacji, które być może zainteresują czytelników i zachęcą do odwiedzenia świątyni.
Skarżyce od niepamiętnych czasów należały do parafii kromołowskiej. Przy wieży obronnej w Skarżycach istniała kaplica, w której kapelanem był zakonnik mstowski ojciec Bartłomiej. Właściciel Skarżyc Wojciech Giebułtowski herbu "Lis", postanowił wybudować kościół dla katolików ku czci Trójcy Przenajświętszej. Kościół ufundowany został w 1583r przez Dziedzica Skarżyc Mikołaja Brzeskiego. W budowie kościoła wykorzystano istniejącą w Skarżycach od XII w. wieżę obronną i przy niej kaplicę z XIV w. Rozbudowany kościół konsekrowano w 1598 r. Sekretarz królewski Wojciech Giebułtowski -właściciel Skarżyc, w 1610 r. rozbudował kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej (od południa dobudował trzy kaplice). Nową parafię w Skarżycach p.w.Tójcy Przenajświętszej erygował ks. bp. Krakowski Piotr Tylicki 10 czerwca 1616 r. wydzielając ją z parafii p.w. św. Mikołaja w Kromołowie. Bardzo charakterystyczne i wymowne są trzy okrągłe kaplice (od południa) symbolizujące, że Bóg jest jeden w trzech Osobach równych w istocie i Majestacie. Obrazuje to również plan sytuacyjny kościoła. Więcej informacji i zdjęć na stronach http://www.karawanier.pl/viewtopic.php?f=218&t=1864 i http://www.skarzycemiro.republika.pl/hi ... sciola.htm

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach, Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej
Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Dorota
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 25 cze 2015, 19:23
Imieniny:

Re: Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach

Post autor: Dorota »

Bardzo interesujący Kościół.
I historia ciekawa. :ok:
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3977
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach

Post autor: Sławcio »

Perełka architektury sakralnej. :ok:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „SZLAKIEM WIARY - relacje”