Kościół w Kroczycach

Fotorelacje z podróży do miejsc kultu religijnego
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2020 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Kościół w Kroczycach

Post autor: Irel » 03 wrz 2015, 21:39

Wielokrotnie przejeżdżając samochodem przez jurajską miejscowość Kroczyce, zwracałem uwagę na wybudowany z białego, jurajskiego kamienia, dwuwieżowy kościół stojący tuż przy skrzyżowaniu drogi 78 z drogą 792. Nie miałem wtedy czasu, aby na chwilę zatrzymać się i go obejrzeć dokładniej. Dzisiaj jednak, podczas rowerowej wycieczki postanowiłem zaglądnąć do tej świątyni p.w. Św. Jacka i Św. Marii Magdaleny.
W miejscu obecnego kościoła murowanego stal kiedyś kościół drewniany ufundowany w roku 1427 przez rycerza Piotra Firleja, w podzięce za szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem. Świątynię dedykowano św. Marii Magdalenie, której wizerunek przywędrował aż z Rzymu w 1616 r. W kaplicy z cudownym obrazem mieszczą się relikwiarze: św. Marii Magdaleny, Drzewa Krzyża Świętego, św. Emerencjanny i św. Felicji. W 1818 r kościół gruntownie przebudowano, zastępując drewniane ściany ścianami murowanymi, poszerzono jego wnętrze i dobudowano dwie frontowe wieże oraz dzwonnicę.
W kościele znajduje się ciekawy ołtarz – wzorowany na grocie w Lourdes. Grota wykonana jest z kalcytu (węglanu wapnia), wydobywanego kiedyś na tych terenach przez miejscową ludność. Kalcyt sprzedawany był do huty szkła w Zawierciu i używany, jako topnik przy produkcji szkła. Jest to jedyny taki ołtarz znajdujący się na terenie naszego kraju. Na placu przykościelnym rosną pomnikowe lipy. Niektóre z nich liczą sobie ponad 500 lat.

Fasada kościoła w Kroczycach
Obrazek

Wnętrze świątyni i widok na ołtarz główny
Obrazek

Pomnikowa lipa na przykościelnym placu
Obrazek

Obrazek

Wracając do domu, stałem się mimowolnym świadkiem ludzkiej bezmyślności. Ktoś wywołał pożar lasu tuż przy ścieżce rowerowej. Na szczęście, gdy nadjechałem strażacy kończyli gaszenie. Poniżej dokumentacja fotograficzna obrazująca ten skrajny debilizm.

Obrazek

Obrazek

Szkoda, że taka miła wycieczka zakończyła się takim niemiłym akcentem.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Bożydar
Forumowicz
Imieniny: 0- 0- 0

Re: Kościół w Kroczycach

Post autor: Bożydar » 04 wrz 2015, 08:10

Ołtarz faktycznie bardzo piękny. :ok: Szkoda że nie masz "bliższego" zdjęcia. ;)
Pozdrawiam Bożydar

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Post autor: Irel » 04 wrz 2015, 09:36

Bożydar pisze:Ołtarz faktycznie bardzo piękny. :ok: Szkoda że nie masz "bliższego" zdjęcia. ;)
Nic straconego. Mówisz i masz. Zapraszam zatem na wirtualny spacer po tym obiekcie i jego najbliższym otoczeniu. Przyjemnego "zwiedzania".
http://www.vtour.pl/wirtualny-spacer/29 ... ycach.html 516
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Genio
Forumowicz
Imieniny:

Post autor: Genio » 04 wrz 2015, 11:17

Obejrzałem. Robi wrażenie ten ołtarz.
Przyłączam się do akcji:
karawaningowiec dla wtajemniczonych -karamba :hahaha1:

ODPOWIEDZ

Wróć do „SZLAKIEM WIARY - relacje”