Czatachowa - Pustelnia Ducha świętego

Fotorelacje z podróży do miejsc kultu religijnego
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2018 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Czatachowa - Pustelnia Ducha świętego

Post autor: Irel » 31 paź 2014, 20:42

W Czatachowej bywam dość często zarówno latem jak i zimą, bo przebiegają tamtędy i krzyżują się przy Pustelni Ducha Świętego dwie popularne ścieżki rowerowe, wykorzystywane zimą jako narciarskie trasy biegowe. Z uwagi na mały stopień trudności tych tras, może po nich biegać czy człapać każdy, kto jest w stanie ustać na nartach. Pamiętam jak w latach 80 ubiegłego wieku pustelnia ta powstawała. Na Szczycie wzniesienia posadowiono najpierw drewniany, a później murowany kościołek. Kościół murowany został zbudowany w taki sposób, aby wcześniejszy drewniany znalazł się w jego środku. Ówczesne kiepskie drogi dojazdowe, powodowały, że było to naprawdę odosobnione miejsce. Teraz w niedziele i święta kościelne przy pustelni przewalają się tłumy pątników i turystów.
W mojej subiektywnej ocenie pustelnia zatraciła swój pierwotny charakter miejsca zadumy i refleksji. Dlatego lubię tam bywać w dniach powszednich i takich, w których pogoda nie sprzyja spacerom czy wycieczkom. Wtedy gdy nie ma tam ludzi, wydaje mi się że jest tak jak dawniej. Rozpisałem się za bardzo . Myślę, że założenie tematu opisującego odwiedzane miejsca kultu i obiekty sakralne może być interesujące. Oto kilka zdjęć z miejsca o którym piszę.
Pustelnia Ducha świętego
Obrazek

Obrazek

Usytuowane przy ścieżce rowerowej skromne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej, oglądających je skłaniają do zadumy i refleksji.
Szczególny nastrój tego miejsce najlepiej przeżywać odwiedzając je w czasie śnieżnej zimy. Srebrzący się śnieg i wszechogarniająca cisza to najlepiej odpowiadające mi klimaty.
Poniżej trasa biegowa z Przewodziszowic do Cztachowej wzdłuż której umieszczono sceny Męki Pańskiej.
Obrazek
Jedna ze stacji Męki Pańskiej przy drodze do Pustelni Ducha Świętego
Obrazek
Bardzo lubię też rozstaje polnych dróg ze znajdującym się tam krzyżem. Zaczyna się tu droga z Leśniowa do pustelni w Czatachowej. Oddalony od siedzib ludzkich i zanurzony w śnieżnym krajobrazie symbol Męki Pańskiej, skłania do spokoju i zadumy.
Obrazek
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
prof-os
Forumowicz

Re: Czatachowa - Pustelnia Ducha świętego

Post autor: prof-os » 03 lis 2014, 15:31

Jestem przekonany, że wątek obiektów sakralnych to jest to. Będzie ich mnóstwo ale na pewno warte zobaczenia.

Awatar użytkownika
Ministro
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: Ministro » 05 lis 2014, 09:34

Przepraszam moderację za nieporządek.
Był taki wątek z takim miejscem gdzie można pojechać i troszkę pomedytować przy okazji na rekolekcje.
Może ktoś przypomnieć gdzie to było?

Gwiazda Zaradna
Forumowicz

Post autor: Gwiazda Zaradna » 11 gru 2018, 22:01

Piękna zimą, piękna latem, a u nas teraz taka chlapa.

Awatar użytkownika
Victus
Forumowicz

Post autor: Victus » 15 gru 2018, 21:41

Ireczku, ten śnieg to teraz tam taki leży ?
Pytam bo to jak zawsze czarno a tam te widoki podobają mi się bardzo.
:spanie1:

Awatar użytkownika
Agnieszka
Karawanier
Kontakt:

Post autor: Agnieszka » 16 gru 2018, 15:37

Wczoraj było biało.
Nie obchodzę urodzin.
Przestało mnie interesować "czy gefizyk ma buty"
Nie ma? to za 500+ niech sobie kupi. Mi nie dali. :P

Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Kontakt:

Post autor: Irel » 16 gru 2018, 17:08

Victus pisze:
15 gru 2018, 21:41
Ireczku, ten śnieg to teraz tam taki leży ?
Pytam bo to jak zawsze czarno a tam te widoki podobają mi się bardzo.
Zdjęcia są stare, ale po wczorajszych opadach śniegu to miejsce wygląda tak jak na zdjęciach.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości

Awatar użytkownika
Marek LU
Forumowicz

Post autor: Marek LU » 18 gru 2018, 09:19

Muszę wybrać się do Czatachowej ponownie. Ostatni raz byłem w 2009 roku. Odwiedziłem O. Stefana. Porozmawialiśmy jak dawniej. W końcu to mój kolega z młodzieńczych lat. Zrealizował swe młodzieńcze marzenia i założył tę pustelnię. Od kilku lat nie mają dobrej prasy i zrozumienia u przełożonych.
https://natemat.pl/205465,pustelnik-xxi ... -pretensje

Obrazek

PS. Niecały rok po ostatniej wizycie, kupiłem bardzo tanio po sąsiedzku samochód kempingowy. Przypadek? W czasie tamtego spotkania poruszaliśmy temat dalekich wypraw i kosztów z tym związanych.
Moich wpisów proszę nie traktować poważnie, wywodzę się i jestem z najgorszego sortu Polaków

Obrazek

Awatar użytkownika
500-ka
Forumowicz
Imieniny:

Post autor: 500-ka » 18 gru 2018, 11:05

Ciekawe. 35as :ok:

Awatar użytkownika
Palikoty
Forumowicz
Imieniny: 17 kwie 1965

Post autor: Palikoty » 12 sty 2019, 21:24

Ale się ciebie temacie naszukaliśmy. Na fejsie takie fajne zdjęcia, a tu taki zaskok, nie w Jurze ale w szlakiem..
Paulina i Ambroży

ODPOWIEDZ

Wróć do „SZLAKIEM WIARY - relacje”