Meczet w Kruszynianach ufundowany został przez Samuela Murzę Krzeczowskiego, któremu jako dowód wdzięczności za uratowanie go w bitwie z Turkami pod Parkanami w 1683 roku, król Jan II Sobieski nadał Kruszyniany i mianował przywódcą wszystkich miejscowych Tatarów, Architekturą meczet nawiązuje do katolickiego kościoła. Nie mógł być zbudowany inaczej, gdyż miejscowi rzemieślnicy, którzy nigdy nie widzieli prawdziwego meczetu, oparli się na wiedzy, którą czerpali z budowy cerkwi i kościołów. Najbardziej istotną cechą różniącą meczet od innych podobnych, sakralnych budowli Podlasia, jest zielony kolor elewacji, ulubiona barwa Proroka Mahometa.
Wnętrze meczetu podzielone jest na część męską, gdzie znajduje się mihrab (wnęka wskazująca kierunek Mekki), minbar (stąd imam głosi kazania) oraz przestronny balkon, na którym przebywa młodzież. W drugiej wydzielonej części przebywają kobiety i jedynie przez niewielkie okna zasłonięte firanką mogą spoglądać na część męską. Do części męskiej i przeznaczonej dla kobiet prowadzą osobne wejścia. Oddzielnie modlących się mężczyzn i młodzieńców od kobiet wynika z tradycji muzułmańskiej. Prorok uznał, że jednoczesna obecność w tym samym miejscu mężczyzn i kobiet, rozpraszałaby tych pierwszych modlitwie.
Tak w ogóle to polecam Podlasie. Byłem tam kilka razy i zawsze chętnie w te strony wracam.
Meczet w Kruszynianach –wejście dla mężczyzn
Wnętrze meczetu-minbar (zielone podwyższenie skąd imam głosi kazania), z tyłu po lewej stronie minbaru znajduje się mihrab (wnęka wskazująca kierunek Mekki). Należy oczywiście pamiętać, aby przed wejściem do meczetu zdjąć buty. Po meczecie oprowadza widoczny na zdjęciu przewodnik Pan Dżemil Gembicki, potomek Tatarów polskich.
Meczet w Kruszynianach-wejście dla kobiet