Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Czasami są poruszane, na Naszym Forum tematy ważne, które trzeba specjalnie podkreślić i pokazać.
Regulamin forum
O "Ważnych Tematach" decyduje Administracja Forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3972
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post autor: Sławcio »

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obrazek


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe obchodzone 1 marca, upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zostało ustanowione sześć lat temu. Termin obchodów święta nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", ostatnich koordynatorach "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją" – Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu, i Józefie Rzepce.

Obchody rozpoczną się dziś o godz. 10 uroczystym Apelem Pamięci na dziedzińcu przed Muzeum Wojska Polskiego. W uroczystościach weźmie udział m.in. Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, a także kombatanci, żołnierze, harcerze, członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych. Potem uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty i wieńce.

W godz. 16.00-16.50 zaplanowane jest zgromadzenie publiczne przed Aresztem Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 na Mokotowie.

Natomiast o godz. 18 rozpoczną się centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na pl. Piłsudskiego. Będzie im przewodził Andrzej Duda, prezydent RP. Natomiast o godz. 20 sprzed pomnika Romana Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą przed Areszt Śledczy przy Rakowieckiej 37.

Warto dodać, że w niedzielę, 6 marca, odbędzie się Warszawska Masa Krytyczna poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rowerzyści ruszą o godz. 11 z pl. Zamkowego i zakończą przy Pomniku ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956.
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Kontestator
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 22 mar 2015, 20:16
Imieniny:

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post autor: Kontestator »

Dzieci „wyklętych”.

To bardzo smutna historia i ta przez "h" i ta przez "H".

Dzieci „wyklętych”. Potomkiem bohatera nie można być na własnych zasadach.

Obrazek
© source: NIEZAREJESTROWANY
Stowarzyszenie Dzieci Żołnierzy Wyklętych wybrało w ubiegłym tygodniu nowe władze. Podczas wyborów doszło do walk frakcji niepodległościowej z podstkomunistyczną. Pytanie skąad postkomuniści wśród wyklętych, choć brzmi groteskowo nie jest do końca bezzasadne, raczej bardzo smutne. Tak jak dzieciństwo „wyklętych”.
Dla zainteresowanych http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/his ... li=BBr5MK7

A mi tych ludzi "wyklętych" po prostu zwyczajnie szkoda. :( :(
Mam wrażenie, że oddawali życie za frajer.
Dzieci „wyklętych” - muszą jakoś sobie z tym "spadkiem" radzić. :(
Ziemowit
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 06 lis 2015, 07:12
Lokalizacja: Koziegłowy

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post autor: Ziemowit »

Fakt smutne i żenujące ale taką mamy naszą historię i już nikt tego nie zmieni, nawet oszołom J.K.
Ziemowit
Awatar użytkownika
Auror
Forumowicz
Posty: 461
Rejestracja: 30 lis 2014, 18:24
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Brochów
Kontakt:

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post autor: Auror »

Fajny (dokument) o wielkim żołnierzu wyklentym.
26 stycznia w kinie Forum premiera filmu „Siaroża”. To opowieść o skomplikowanych losach Sergiusza Niczyporuka. Część jego krewnych wymordował "Bury".
Sergiusz Niczyporuk z rodziną prowadzi pensjonat agroturystyczny we wsi Budy w Puszczy Białowieskiej. To kilka drewnianych domów z pokojami gościnnymi, ruska bania, karczma osocznika, eksponaty etnograficzne, wszystko ogrodzone tradycyjnym podlaskim płotem z żywej wierzby – „tynem”. Największą dumą gospodarzy jest wyremontowana chata z 1887 roku, z oryginalnym wystrojem z epoki. Wcześniejsze etapy życia Sergiusza nie były tak sielskie. Urodził się we wsi Zaleszany, spacyfikowanej w 1946 r. przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury”. Zginęło wtedy siedemnastu mieszkańców, w tym duża część jego rodziny. W młodości uległ propagandzie „władzy ludowej” – stał się ideowym komunistą. Przemiana ideologiczna nastąpiła w połowie lat 70. Nasz bohater uświadamia sobie, że komunizm to „kłamstwa i obłuda”, wyrzuca legitymację partyjną i… rozpoczyna naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1981 r. zostaje przewodniczącym koła Solidarności Rolników Indywidualnych w Dubiczach Cerkiewnych. Jedynej gminie zamieszkałej przez ludność prawosławną, w której powstał ten związek. Zostaje prywatnym przedsiębiorcą, ponad trzydzieści lat buduje drewniane domy, karczmy, budynki gospodarcze, cerkwie. Pomógł też zbudować Dom Zakonny Św. Katarzyny w Zaleszanach, w którym jego córka – prawosławna mniszka siostra Elżbieta, modli się za spokój dusz mieszkańców wsi zamordowanych w 1946 roku.

Czytaj więcej: https:///poranny.pl/kino-forum-premiera-filmu-siaroza-zdjecia/ar/9327390
"Gdybym wiedział, że za 500 zł kupię sobie powrót totalitaryzmu, to jadłbym suchy chleb"
Awatar użytkownika
Ciok
Old Traveler
Posty: 576
Rejestracja: 07 lut 2014, 10:54
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post autor: Ciok »

Pierdyczy się co niektórym pospolity bandytyzm i okrucieństwo, z walką o wolną Polskę.
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ważne tematy”