Strona 1 z 3

Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 14 mar 2015, 15:25
autor: Irel
Od dłuższego czasu interesuję się infrastrukturą kempingową na Jurze i z przykrością muszę stwierdzić, że jest ona bardzo uboga. Przy dość dużej liczbie gospodarstw agroturystycznych, kempingów i pól biwakowych o odpowiednim standardzie jest niewiele. Brak zainteresowania włodarzy gmin jurajskich, związanego z poszerzeniem oferty turystycznej dla turystów karawaningowych, skutkuje właśnie taką „pustynią kempingową”. Pola biwakowe i kempingi funkcjonujące na Jurze, oprócz niektórych (np. nowe pole namiotowe w Rzędkowicach czy Eurocamping Błędów, wybudowane przez gminy) są prawie w całości inicjatywą prywatną. Turystom karawaningowym pozostaje w wielu przypadkach postój „na dziko” lub w ostateczności skorzystanie z gościnności jakiegoś gospodarstwa agroturystycznego. Aby chociaż trochę ułatwić możliwość biwakowania przyczepą kempingową lub kamperem, poniżej przedstawiam lokalizację jurajskich kempingów i pól biwakowych z północy na południe.
Zastrzegam, że to opracowanie nie jest przewodnikiem „Pascala” i powinno być taktowane jedynie, jako pomoc przy planowaniu podróży. Na korzystającym z tych informacji spoczywa obowiązek sprawdzenia przed wyjazdem, czy podane wiadomości są aktualne.


1. Kuśmierki 15 gmina Mstów Kemping „Flow Camp” GPS 50.80630 N 19.40550 E
25 km od Częstochowy, 18 km od Olsztyna. Dobra baza wypadową do zwiedzania Jasnej Góry i Częstochowy, wycieczek pieszych i rowerowych w ostępy Parku Krajobrazowego Stawki oraz innych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Osobiście nie byłem, ale obiekt na swojej stronie www ma bardzo dobre recenzje od gości, którzy go odwiedzili.

2. Olsztyn ul. Polna 49 Teresa Gil, przyzagrodowe pole namiotowe „Brzozowy Zakątek” GPS 50.747398 N, 19.262714 E
Jest to gospodarstwo agroturystyczne znajdujące się w samym Olsztynie ( 600 m od rynku), z przyzagrodowym polem namiotowo - campingowym z osobnym kompleksem sanitarnym. Do dyspozycji gości: wyposażony aneks kuchenny, ogród wypoczynkowy, parking, altana, miejsce na ognisko, grill. Obiekt jest ogrodzony. Dojazd dość wąską asfaltową drogą. W najbliższej okolicy znajdują się: zamek w Olsztynie, barokowy kościół Jana Chrzciciela w Olsztynie, rezerwat Sokole Góry (ok. 2 km), drewniany kościół Św. Idziego w Zrębnicach ( 8 km), dróżki Św. Idziego. Bardzo sympatyczni gospodarze ( miałem okazję z nimi rozmawiać)

3. Siedlec ul. Szkolna 8 gmina Janów Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Siedlcu GPS 50.698650 N, 19.369031 E
Jest to wyremontowany niedawno budynek po byłej szkole, z pełnym zapleczem socjalnym i polem namiotowym na placu przy schronisku. Pobyt na polu namiotowym z dostępem do kuchni oraz łazienki 10, 00 zł/osoba ( wg cennika ze strony www)
Atrakcje w pobliżu: Jaskinia ”Na dupce”, Pustynia Siedlecka, Kamieniołom Warszawski, Kaplica Pod Jesionem

4. Złoty Potok pole namiotowe nad stawem „Amerykan” koło Hotelu "Kmicic" GPS 50.70660 N, 19.43130 E
Warunki sanitarne tragiczne - szczególnie WC (odradzam dłuższy pobyt niż 1 dzień szczególnie paniom)

5. Złoty Potok ul. Kościuszki 8 „Stajnia Wiking” GPS 50.714533 N, 19.435567 E
Nie jest to kemping ani pole namiotowe, ale właściciel dysponuje bardzo dużą utwardzoną parcelą, na której można postawić sprzęt. Raczej do krótkiego pobytu. Kilka lat temu w tym miejscu zorganizowano dość duży zlot karawaningowy i wszyscy się pomieścili. Wymagane jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie pobytu z właścicielem. Pobliskie atrakcje turystyczne: skały „diabelskie Mosty”, „Brama Twardowskiego” i „Skała z Krzyżem”, pstrągarnia Raczyńskich, pałac Raczyńskich, dworek Zygmunta Krasińskiego, figura „Nosiwódki”, młyn Kołaczew, staw Amerykan i Sen Nocy Letniej, ruiny zamku na Ostrężniku, Aleja Klonów, kościół św. Jana Chrzciciela, rezerwat „Parkowe”


6. Mirów 8a Mirosław i Elżbieta Głąb, przyzagrodowe pole namiotowe GPS 50.612515 N, 19.466996 E
Prywatne pole namiotowe przy wjeździe do miejscowości i niedaleko ruin zamku. Atrakcje turystyczne- zamek w Mirowie, zamek w Bobolicach, Brama Laseckich, Skały Mirowskie

7. Bobolice 3 gmina Niegowa Schronisko Młodzieżowe „Pod Zamkiem” GPS 50.60710 N, 19.49110 E
Pole namiotowe z dostępem do bieżącej wody, energii elektrycznej i lodówki. Atrakcje turystyczne: zamek Bobolice (100 m), zamek Mirów (2 km). Przez Bobolice przebiegają główne szlaki turystyczne Jury: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich i Jurajski Szlak Rowerowy.

8. Rzędkowice, ul. Jurajska 103 pole namiotowe przy zajeździe „Pod skałką” GPS 50.576692 N, 19.482628 E
Pole namiotowe wraz z sanitariatem. Miejsce na zrobienie grilla, lub ogniska, plac zabaw dla dzieci, huśtawka, piaskownica, boisko do siatkówki i koszykówki. Duży ogrodzony i oświetlony plac. Warunki bardzo spartańskie. Brak cieplej wody i natrysków, a sanitariaty to zwykle „sławojki”. Za to ceny niewygórowane.
Atrakcje okolicy: szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, skałki i groty, Skały Rzędkowickie, liczne malownicze ścieżki rowerowe

9. Rzędkowice, ul. Leśna 4, gmina Włodowice pole namiotowe GPS 50.57544 N, 19.47995 E
Obiekt jest nowy i był współfinansowany przez: Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym miejscu naprawdę można odpocząć, Kemping dobrze skomunikowany, a jednocześnie oddalony o hałaśliwych miejsc. Całość ogrodzona i oświetlona, zaopatrzona w węzeł sanitarny z zimną i ciepłą wodą (prysznice). Po polu rozprowadzone są stanowiska z prądem. Dostępne są sanitariaty (WC, prysznice, aneks kuchenny, punkt mycia naczyń). Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę, miejsce na ognisko. I wszystko byłoby piękne gdyby nie ceny, które powalają.

10. Podlesice 81 gmina Kroczyce Camping – pole namiotowe „Gościniec Jurajski” GPS N 50.56856 E 19.53381
Pole namiotowe posiada pełne zaplecze techniczne i sanitarne oraz stanowiska dla przyczep campingowych z przyłączami elektrycznymi. Przeznaczone jest dla 200 namiotów.
Jest częściowo zadrzewione, dozorowane oraz oświetlone. Ma nawierzchnię trawiastą. Camping jest zrzeszeny w Polskiej Federacji Campingu i Karawaningu pod numerem 232.
Pole namiotowe przy Gościńcu Jurajskim posiada także
- przechowalnię bagaży,
- pralnię,
- suszarnię.
Kemping ma dwa mankamenty. W weekendy w pobliskim hotelu „Ostaniec” odbywają się imprezy, a więc o ciszy należy raczej zapomnieć i jak w poprzednim przypadku, zniechęcić mogą wysokie ceny pobytu.

11. Siamoszyce gmina Kroczyce „Camping Ciechan Zdrój” GPS 50.51864 N, 19.58792 E
Ośrodek Ciechan Zdrój leży nad zalewem rzeki Krztyni w Siamoszycach, 8 km od Zawiercia, na szlaku Orlich Gniazd.
Pole namiotowe na ponad 300 namiotów oraz stanowiska do przyjmowania przyczep campingowych usytuowane jest w lesie sosnowym. Do dyspozycji gości są: sanitariaty, natryski, wyznaczone miejsca na ogniska i grillowania, kominek plenerowy, punkt sprzedaży gastronomicznej i spożywczej oraz smażalnia ryb. Z uwagi na bliskość Zawiercia, w czasie wakacyjnych weekendów przewalają się tam tabuny ludzi korzystających z kąpieliska nad zalewem.

12. Dąbrowa Górnicza-Błędów ul. Żołnierska 130 Baza Biwakowo-Campingowo-Rekreacyjna "Eurocamping" w Błędowie GPS 50.344394 N, 19.446099 E
Oprócz domków jest tam też pole namiotowe wyposażone w przyłącza elektryczne, sanitariaty, aneks kuchenny, pawilon grillowy, miejsce na ognisko,, boisko do piłki siatkowej i badmintona. a także. Można stąd wyruszyć na największy w Polsce i Europie Środkowej obszar wydm śródlądowych tzw. Pustynię Błędowską. Tutaj bierze swój początek Szlak Pustynny PTTK o długości 28, 5 kilometra. Z Eurocampingu wytyczona została ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż rzek: Białej Przemszy i Białej, która prowadzi na Pustynię Błędowską i do miejscowości Klucze. Jest ona elementem systemu ścieżek rowerowych obejmujących cały obszar Dąbrowy Górniczej. W lasach otaczających bazę znajdują się bagna i rozlewiska, w których swoje żeremia mają bobry a dzikie ptactwo miejsca lęgowe. Wzdłuż brzegów rozlewisk powstały miejsca widokowe ze specjalnymi tarasami i zadaszonymi miejscami do odpoczynku. Na bagnach powstała specjalna sieć trapów, po których można spacerować, docierając do miejsc niedostępnych w zwykły sposób.
Będąc w Dąbrowie Górniczej warto zajrzeć do udostępnionej dla turystów „Kopalni Ćwiczebnej” przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” przy ul Legionów Polskich 69

13. Żelazko ul. Jurajska 17 gmina Ogrodzieniec, Centrum Turystyki Aktywnej Żelazko GPS 50.41555 N, 19.56028 E
Atrakcje turystyczne: zamek Ogrodzieniec (ok. 5 km), Pustynia Ryczowska, Rezerwat Ruskie Góry, strażnica obronna z XIV w., kapliczki i krzyże przydrożne, krajobraz jurajski: ostańce, jaskinie, groty skalne, roślinność kserotermiczna, ciąg studni, szlaki turystyczne piesze i rowerowe, punkt widokowy na Grochowcu Wielkim.
Pole biwakowe na 30 miejsc, aneks kuchenny, łazienka.

14. Bydlin ul. Turystyczna 86, tel. Dom Turystyczny „Zacisze” GPS, 50.38422 N, 19.64091 E
(60 miejsc noclegowych w pokojach), kuchnia, stołówka, prysznice, WC, umywalki, dostępne pole namiotowe bdb.
Atrakcje turystyczne: młyn wodny z 1884r, dawna pustelnia, kościół św. Małgorzaty, ruiny budowli, która w XIV w. była zameczkiem obronnym, w 1571 - zborem kalwińskim, od 1594 - kościołem katolickim.

15. Krzywopłoty, ul. Hardego 15, pow. Klucze, Gościniec AMiG GPS 50.39830 N, 19.62890 E
Najlepiej zadzwonić. Zazwyczaj pustawo. Duże pole campingowe oraz miejsca pod namiot. Wydzielone miejsce na ognisko Słaby zaś zasięg telefonii komórkowej. Na miejscu istnieje możliwość: pełnego wyżywienia, korzystania z bilardu, tenisa stołowego, darta, a na zewnątrz budynku z boiska do siatkówki, huśtawki, centryfugi i siatki do wspinania. Cały teren ośrodka jest ogrodzony. Opinia jednego z gości: „bardzo miły zajazd AMIG - i to mogę polecić, byłem autem + przyczepa + 2 dzieci.”
Atrakcje turystyczne- miejsce bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w 1914r ( Legionowe Termopile), ruiny zamku w Smoleniu, ruiny zamku w Rabsztynie

16. Pilica, os. Wilcze Doły 1, agroturystyka „Willa U Źródeł” GPS 50.45836 N, 19.64591 E
Hotel „Willa u Źródeł” położony jest w cichej, malowniczej okolicy w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bezpośrednio przy znanej trasie turystycznej Szlak Orlich Gniazd. Stąd bardzo blisko jest do takich miejscowości jak Smoleń czy Ogrodzieniec.
Oferowane są przede wszystkim pokoje hotelowe z aneksami kuchennymi, domki letniskowe. Jest tam także pole namiotowe. W 2014 roku K.pl organizowało tam „majówkę” i uczestnicy byli zadowoleni. Niemniej jednak jest szereg negatywnych opinii z lat poprzednich o zachowaniu personelu i właścicieli tej agroturystyki www.forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=14&t=4869

17. Będkowice (Dolina Będkowska), ul. Pod Sokolicą 127, Wielka Wieś k. Krakowa Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka” GPS 50.16800 N, 19.74836 E
Dla gości dostępne są toalety, prysznice, wrząca woda (bez dodatkowych opłat).
Przy polu namiotowym znajduje się duże palenisko z grillem, stoły z ławami oraz altanki. Wszystko zadaszone i osłonięte przed ewentualnym deszczem. W schronisku możliwość korzystania z aneksu kuchennego. Przez cały tydzień można zamawiać jedzenie w domowej kuchni. W weekendy, dodatkowo, czynny jest grillbar Pod Sokolicą.
Na pole namiotowe nie trzeba rezerwować miejsc.
Atrakcje w Dolinie: tereny do spacerów i wycieczek rowerowych, drogi wspinaczkowe dla początkujących i zaawansowanych, szlaki turystyki pieszej i rowerowej, Małopolski Szlak Geoturystyczny, skały, jak np. Sokolica, Dupa Słonia, Skała Brandysa, Cmentarzysko, Czarcie Wrota, Iglica, Jasknia Nietoperzowa, Jaskinia Łabajowa, Wodospad Szum
Rzeka Będkówka
W pobliżu Doliny Będkowskiej znajduje się wiele atrakcji, które można wygodnie eksplorować wykorzystując Brandysówkę jako bazę operacyjną:
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Mamutowa
Ojcowski Park Narodowy
Jaskinia Ciemna
Ruiny zamku w Ojcowie
Grota Łokietka
Zamek w Pieskowej Skale
Maczuga Herkulesa
Zamek Tenczyn (Rudno)
Dolina Kobylańska (Karniowicka)
Dolina Kluczwody
Dolina Bolechowicka
Dolina Szklarki
Dolina Racławki
Droga w Dolinie nadaje się do jazdy na rolkach albo nartach biegowych
Amatorom wędkowania polecamy zaprzyjaźnione łowisko (2,5km od Brandysowki)


19. Ojców 3, Pole Namiotowo – Kempingowe przy pokojach gościnnych „Opalówki” GPS N: 50, 216671, E: 19,834118
Przyłącze prądowe, sanitariat, natrysk bdb.
Jest jedna opinia z 2008 roku zamieszczona tutaj www.forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=2696
Atrakcje turystyczne: Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Ojcowie, -Kaplica na Wodzie, Erem Błogosławionej Salomei w Grodzisku, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna.

20. Pieskowa Skała ul. Podzamcze 2, Agroturystyka Ulanowscy Ojców GPS 50.250870 N, 19.787236 E
Pole namiotowe: teren ogrodzony, łazienki oraz ławeczki do dyspozycji turystów,
Kamper park: wyznaczone miejsca na kampery, WC kamper, możliwość podłączenia do prądu.
Opłaty na polu namiotowym za dobę: osoba 6 PLN, samochód 6 PLN, prąd 9 PLN, przyczepa kempingowa 5 PLN, samochód kempingowy 15 PLN, rozbicie namiotu 4 PLN, motocykl 3 PLN, prysznic 4 PLN/10 min

21. Kompleks „Małe Dolomity” ul. Skalny Widok 4D, 42-421 Hucisko GPS N 50° 35’3.16” E 19° 30'2.17"
Cennik:
1. Rozstawienie namiotu na wyznaczonym polu 8 zł / doba
2. Dzieci do lat 4 (*) bez opłaty
3. Dzieci od 4 do 12 lat 5 zł / doba
4. Osoba dorosła 9 zł / doba
5. Przyczepa campingowa z autem 20 zł / doba
6. Autocamp 20 zł / doba
7. Przyłącze do prądu 9 zł / doba
8. Opłata za korzystanie z prysznica 3 zł / żeton - 5 min
9. Wynajem kuchenki elektrycznej 9 zł / doba
Reszta informacji wraz z galerią zdjęć i innymi atrakcjami na stronie kompleksu "Małe Dolomity"

Re: Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 15 mar 2015, 22:47
autor: Gabor
Napracowałeś się kolego. :ok:
Fajne opracowanie. :hurra:

Re: Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 16 mar 2015, 08:39
autor: Irel
"Miejscówki" są i robi się coraz cieplej zatem, nic nie stoi na przeszkodzie aby już zacząć planować przyjazd na Jurę. :cepa12:

Re: Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 16 mar 2015, 08:49
autor: Ministro
" Ludzie przyjeżdżajcie na Jurę. Jura jest piękna"
w drodze powrotnej
"Ludzie przyjeżdżajcie na Mazowsze. Mazowsze ma dużo zabytków. Nie będziecie się nudzić"

Brawo Teurgus. :ok:

Re: Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 16 mar 2015, 17:24
autor: Agnieszka
:podziw: ja także dziękuję. Napracowałeś się troszkę. ;) :hurra:

Re: Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 18 mar 2015, 10:15
autor: Gwiazdy
Nie wiedziałem, że jest tego tyle w mojej okolicy,kawał dobrej roboty Irek :podziw: .

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 12 mar 2019, 09:25
autor: Sławcio
Czy aby te informacje są aktualne? Kolega z moto prosił o namiary. :zdrowko:

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 12 mar 2019, 20:52
autor: Irel
Trzeba sprawdzić w internecie lub na stronach lokalnych organizacji turystycznych. Z obiektów najbliżej mnie leżących, wiem na pewno, że czynne są kempingi i pola namiotowe w Podlesicach, Hucisku, Rzędkowicach, Olsztynie, Mirowie i Bobolicach (Brzoskwiniowy Zajazd -GPS 50°36'41.6"N 19°29'56.9"E, 50.611558, 19.499148). Ten ostatni obiekt powstał przed rokiem i jest czynny w sezonie. Zamek w Bobolicach od tego pola namiotowego leży w odległości około 400m.

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 13 mar 2019, 10:38
autor: Sławcio
Irel pisze: 12 mar 2019, 20:52 Trzeba sprawdzić w internecie lub na stronach lokalnych organizacji turystycznych. Z obiektów najbliżej mnie leżących, wiem na pewno, że czynne są kempingi i pola namiotowe w Podlesicach, Hucisku, Rzędkowicach, Olsztynie, Mirowie i Bobolicach (Brzoskwiniowy Zajazd -GPS 50°36'41.6"N 19°29'56.9"E, 50.611558, 19.499148). Ten ostatni obiekt powstał przed rokiem i jest czynny w sezonie. Zamek w Bobolicach od tego pola namiotowego leży w odległości około 400m.
I to mi pasi. :ok: :podziw:

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 09 maja 2019, 09:15
autor: Irel
W uzupełnieniu informacji dotyczących kempingów na Jurze, znalazłem ciekawą, interaktywną stronę Związku Gmin Jurajskich z lokalizacją campingów, miejsc noclegowych, atrakcji turystycznych i innych potrzebnych informacji https://www.jura.info.pl/przewodnik-turystyczny Myślę, że informacje zawarte na tej stronie spowodują, że Jura stanie się jeszcze bardziej przyjazna turystom. :ok:
Na stronach Związku jest też aktualny wykaz campingów i miejsc biwakowych, z którego można skorzystać planując odwiedzenie Jury https://www.jura.info.pl/kategorie/campingi

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 09 maja 2019, 09:52
autor: Sławcio
Świetna sprawa. Dzięki :ok:

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 14 sie 2019, 20:37
autor: MILUŚ
Dzięki Irel za listę jurajskich kempingów...........

W najbliższy weekend będe miał okazję przetestować jeden z nich . Padło na "Małe Dolomity" :namiot12:
Tak jak kiedyś pisałem w końcu wygospodarowałem czas na małą rowerową wyprawę na Jurę . :ok:

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 14 sie 2019, 20:52
autor: Irel
Mam wolne w piątek po południu i wolne w sobotę. Jeżeli Ci to nie przeszkadza możemy się spotkać.

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 14 sie 2019, 23:36
autor: MILUŚ
Ależ..........oczywiście :hurra:

Bedziemy kamperem na miejscu w Hucisku 11:00-12:00 w sobotę . Bedziemy wdzieczni za spotkanie i liczymy oczywiście na wspólną wyprawę rowerową :ok:

Re: Śląskie - Jurajskie kempingi i pola biwakowe

: 15 sie 2019, 08:40
autor: Sławcio
MILUŚ pisze: 14 sie 2019, 23:36 Ależ..........oczywiście :hurra:

Bedziemy kamperem na miejscu w Hucisku 11:00-12:00 w sobotę . Bedziemy wdzieczni za spotkanie i liczymy oczywiście na wspólną wyprawę rowerową :ok:
Zazdroszczę wam... :D :ok: