Rowerem do Podlesia

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Rowerem do Podlesia

Post autor: Irel »

Dzisiaj postanowiłem odwiedzić mieszkającego niedaleko, bo w odległości około 40 km. od Myszkowa, dawno niewidzianego kolegę. „Piękne okoliczności przyrody” i umiarkowanie przygrzewające słońce, wprost zmuszały do zrobienia sobie rowerowej wycieczki. Ciekawostką tej podróży był fakt, że leżąca niedaleko Przyrowa wieś Podlesie, w której mój kolega mieszka, nie leży na Jurze, lecz znajduje się w „Niecce nidziańskiej”, a więc już w innej krainie geograficznej. Szukającym informacji, „co to za zwierz” ta niecka nidziańska, polecam stosowne publikacje internetowe. Podczas wycieczki zrobiłem kilka zdjęć, które załączyłem do relacji.

Las bukowy rezerwatu „Parkowy”, przez który prowadzi ścieżka rowerowa „Ku źródłom”

Obrazek

Ostańce wapienne „Diabelskie mosty” usytuowane przy ścieżce rowerowej

Obrazek

Fragment pierwotnego drzewostanu w rezerwacie „Parkowy”

Obrazek

„Wywierzysko” (typ bardzo wydajnego źródła krasowego) – źródła rzeki Wiercicy zasilającej wodą pstrągowe stawy hodowlane i pozostałe stawy znajdujące się w miejscowości Zloty Potok, nazwane od imion dzieci poety Zygmunta Krasińskiego źródłami Zygmunta i Elżbiety.

Obrazek

Górny bieg rzeki Wiercicy tuż za jej źródłami

Obrazek

Wejście do „Jaskini niedźwiedziej” w lasach rezerwatu „Parkowy”

Obrazek

Staw „Amerykan” w Złotym Potoku – miejsce rekreacji rodzinnej

Obrazek

Centrum Złotego Potoku, gdzie tuż obok zabytkowej studni, znajduje się spiżowa figura dziewczyny niosącej wodę. Popularnie nazywana jest ona „Nosiwódką”, Figura nawiązuje do historycznej nazwy "Potok" i w pełni oddaje specyfikę tego miejsca. Gdyby ktoś nie wiedział, to obok „Nosiwódki stoi „moi” ( mła) czyli autor relacji.

Obrazek

A oto Złotopotocki zespół parkowy ze stawem „Irydion” i stojącym nad jego brzegiem pałacem hrabiów Raczyńskich, dawnych właścicieli dóbr złotopotockich.

Obrazek

I dworek, w którym przebywał Zygmunt Krasiński- obecnie muzeum mu poświęcone.

Obrazek

Takie piękne widoki spotykałem po drodze- kwitnąca robinia akacjowa (grochodrzew akacjowy), czyli po prostu akacja.

Obrazek

Krajobraz „Niecki nidziańskiej”. Na pierwszym planie pole rozpoczynającego kwitnienie rzepaku.

Obrazek

Śródleśna kapliczka poświęcona Matce Boskiej Bolesnej

Obrazek

Po odwiedzeniu kolegi, w drodze powrotnej pokonałem następne 40 km, aby zameldować się na zasłużony obiad. Na koniec zrobiłem jeszcze zdjęcie krajobrazu malowniczej wsi Przewodziszowice leżącej na trasie mojego przejazdu.

Obrazek

Ludzie przyjeżdżajcie na Jurę! Jura jest piękna.
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
Awatar użytkownika
Bercik
Forumowicz
Posty: 128
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:33
Lokalizacja: Silesia

Re: Rowerem do Podlesia

Post autor: Bercik »

Jura jest piękna. :ok:
Relacji także nic nie brakuje. :ok:
Dziękuję. :hurra: :zdrowko:
516
Jacek Kulałka
Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:38
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Podwawa

Re: Rowerem do Podlesia

Post autor: Jacek Kulałka »

Ludzie przyjeżdżajcie na Jurę! Jura jest piękna.

A dzisiaj pada i grzmi. :burza: :deszcz:
„Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”
Awatar użytkownika
500-ka
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2015, 19:14
Imieniny:

Re: Rowerem do Podlesia

Post autor: 500-ka »

Dzięki.
:podziw: :hurra: :zdrowko:
Awatar użytkownika
Sławcio
Karawanier
Posty: 3972
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:44
Imieniny: 0- 0- 0
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rowerem do Podlesia

Post autor: Sławcio »

Fajnie wieczorkiem usiąść i poczytać. :ok: :hurra:
Dzięki. :podziw:
Pozdrawiam Sławek
Nie mam już Viaderka i Devilnej Hondy. Mam za to inną Suzi. :D
Awatar użytkownika
Pingwin
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: 21 kwie 2014, 17:00
Lokalizacja: Borki

Re: Rowerem do Podlesia

Post autor: Pingwin »

Fajnie, że Koledze się chce.
Zazdroszczę kondycji.
Przygoda nie jest definiowana przez miejsce lub czas, ale postawę.
Pozdrawiam . Mirek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”