Rowerkiem przez Jurę - na północ od Myszkowa

Fotorelacje z podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Regulamin forum
Wykorzystywanie, powielanie i kopiowanie treści autorskich - tekstów, zdjęć z Forum KBP - Karawanier bez zgody Autora i Administratora Forum, jest zabronione.
© 2012-2022 KBP Karawanier.

Proszę zamieszczać swoje relacje te karawaningowe i te innymi środkami transportu.
Z racji ograniczonej pojemności serwera, prosiłbym o wklejanie w relacje linków do zdjęć, a nie samych fotek.
Awatar użytkownika
Irel
Regionalista
Posty: 2265
Rejestracja: 04 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Jura Północna
Kontakt:

Rowerkiem przez Jurę - na północ od Myszkowa

Post autor: Irel »

Tutaj pierwsza część relacji

Postanowiłem spenetrować część Jury leżącą na północ od Myszkowa.
Właściwie to moim zamiarem było dojechać do Olsztyna ( oczywiście tego koło Częstochowy), ale wyjechałem zbyt późno z domu i musiałem zawrócić kilka kilometrów przed Olsztynem.
Dzisiejsza trasa zajęła mi 4 godziny w czasie, których przejechałem 60km po różnych drogach (od asfaltu, poprzez szuter aż po drogi gruntowe i momentami bezdroża) z wieloma stromymi podjazdami.
Trasa do Olsztyna (licząc powrót) liczy około 90km i na „lajtową” jazdę powinienem przeznaczyć około 5 godzin, a nie 4.
W niedalekiej przyszłości już nie popełnię takiego błędu.
Teraz wrażenia.
Przede wszystkim piękne słońce i chmurki, które nie pozwalały słoneczku na nadmierne rozgrzewanie atmosfery, świeża majowa zieleń, skowronki śpiewające nad polami i grające w zbożach świerszcze. A poza tymi odgłosami, brak warczących samochodów i wszechogarniająca cisza.
Jeszcze zapach. Nic tak nie pachnie jak maj.
Obrazek

Zobaczyłem kilka ciekawych miejsc, a te które uwieczniłem na fotkach postaram się tu przedstawić.
Wieś Przybynów
Kościół św. Mikołaja XVI w. W kościele warto zobaczyć obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który podobno ofiarował król Jan III Sobieski. Parafia Przybynowska jest jedna z najstarszych parafi w gminie Żarki.
Obrazek

Obrazek

Miniskansen Wsi Jurajskiej- stara chata sprzed wieku przepięknie urządzona w oryginalne sprzęty. Przy domu zlokalizowana jest kuźnia z oryginalnym sprzętem, który służy jeszcze dzisiaj do wyrobu podków.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwierzyniec-,w którym są: wielbłąd, lamy, alpak, kangur, kuce, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Nieopodal woliera z ptactwem ozdobnym, kaczkami, drobiem domowym.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieś Choroń
Placyk z krzyżem jest cmentarzyskiem mieszkańców Choronia zmarłych na cholerę w XVII w., w czasie wojny trzydziestoletniej
Obrazek

Wieś Zrębice
Miejscowość ta słynie z silnego kultu św. Idziego.
Według miejscowego podania bardzo dawno temu wybuchła w okolicy Zrębic straszliwa zaraza dziesiątkująca ludzi i dobytek domowy. Wielu opuszczało zarażone domy i wynosiło się na mieszkanie do lasu. Kiedy gromadka tych nieszczęśliwych biedaków modliła się w lesie, błagając o zmiłowanie Boskie, na tej skale, którą dotąd pokazują, zjawiła się postać poważnego starca w ubiorze pustelniczym.
Zjawisko to jednych przestraszyło, a w drugich rozbudziło wiarę, że to znak miłosierdzia Boskiego.
Owa świetlana postać, był to św. Idzi, który zachęcił wszystkich do pokuty, jeśli chcą, aby zaraza ustąpiła, a następnie wskazał im źródełko, blisko skały bijące, z którego woda miała służyć, jako lekarstwo przeciwko zaraźliwej gorączce.
Wszyscy, co widzieli to objawienie, powrócili do wsi i opowiedzieli, co potrzeba czynić, aby przebłagać zagniewanego Boga. Lud wziął się do pokuty, jak niegdyś mieszkańcy Niniwy; a gdy zaraza ustała, postanowili na tę pamiątkę zbudować kaplicę św. Idziemu.
To postanowienie doprowadził do skutku ks. Bartłomiej Magdaliński, o czem czytamy w wizycie Komorowskiego, Officyała generalnego Dyecezyji Krakowskiej, odbytej 25 stycznia 1748 roku.
Wśród największej posuchy źródło to nie wysycha i dotąd przez lud pobożny jest uczęszczane."
Kapliczka i źródło św. Idziego znajdują się na początku „Dróżki św. Idziego”, która przez rezerwat Gór Sokolich prowadzi ze Zrębic do Olsztyna.
Obrazek

Obrazek

Kościół pw. Św. Idziego
Drewniany, modrzewiowy kościół z 1789 r. zbudowany w miejscu pierwotnej świątyni. Wnętrze kościoła kryje w sobie wiele zabytków. Barokowy ołtarz z II poł. XVII w. kamienną chrzcielnicę z XVIII w., barokową ambonę XVIII w. oraz wiele innych cennych przedmiotów liturgicznych i obrazów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W najbliższym czasie, gdy dopisze pogoda postaram się jednak dojechać do Olsztyna.
Jest tam dużo ciekawych rzeczy do obejrzenia, a gdy je obejrzę, postaram się zdać z małą relację z tej eskapady.
Na końcu chciałbym zapytać szanowne koleżeństwo, czy ktoś chciałby na rowerze zwiedzić ze mną najatrakcyjniejsze miejsca na Jurze. Proponowana trasa, o średnim stopniu trudności wynosiłaby około 50km, przy czym należałoby przeznaczyć na jej pokonanie około 8 godzin. Informuję od razu, że osoby, które nie jeżdżą regularnie na rowerze, będą miały problem, aby ją przejechać, że o zakwasach w następnym dniu nie wspomnę. Na niektórych odcinkach są długie i bardzo strome podjazdy.
W najbliższej okolicy znajdują się dwa, dobrze wyposażone pola namiotowe ( kempingi), które mogą stanowić bazę dla chętnych na przejażdżkę, karawanierów.
Dla tych, którzy bedą chcieli odpocząc na trasie, organizator przewiduje takie miejsca dla nabrania sił
Obrazek

Tutaj dalsza część relacji
Kiedy szereg uzurpacji zdradza zamiar wprowadzenia władzy despotycznej, to słusznym jest odrzucenie takiego rządu.1776r Deklaracja Niepodległości
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jura Krakowsko-Częstochowska”