Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył

Czasami są poruszane, na Naszym Forum tematy ważne, które trzeba specjalnie podkreślić i pokazać.
Regulamin forum
O "Ważnych Tematach" decyduje Administracja Forum.
Awatar użytkownika
Królik
Forumowicz
Posty: 396
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:09
Lokalizacja: Polałąki

Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył

Postautor: Królik » 25 wrz 2017, 22:27

Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie "Telegrapha" na stulecie RAF

Obrazek
© Jacek Turczyk Franciszek Kornicki

Ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.


Kornicki zdobył 325 tys. głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali rywale łącznie - wyprzedzając Sir Douglasa Badera (6,3. tys.) i Jackie Moggridge (2,6 tys. głosów).

Podczas trwania głosowania Polacy motywowali się do wspierania polskiego pilota m.in. w mediach społecznościowych, gdzie jego historię opowiadała polska ambasada w Londynie, brytyjska ambasada w Warszawie, a także Polskie Radio Londyn i inne media polonijne.

Dzięki zwycięstwu w plebiscycie podobizna Kornickiego zostanie umieszczona na zaplanowanej na przyszły rok wystawie z okazji 100-lecia RAF - tuż obok Spitfire'a VB BL614, słynnego samolotu myśliwskiego, który był używany przez RAF w trakcie II wojny światowej, m.in. przez pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

W biografii Polaka podkreślono, że dostał się do Wielkiej Brytanii przez Rumunię i Francję, a w 1943 roku - w wieku zaledwie 26 lat - został najmłodszym dowódcą w polskim lotnictwie, obejmując dywizjon 308. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, nie uznając komunistycznego rządu w Polsce i nadal służył w RAF.

Dodano także, że został wyróżniony Virtuti Militari, najwyższym wojskowym odznaczeniem w Polsce, za godne naśladowania dowodzenie, kiedy chroniąc grupy brytyjskich bombowców nad północną Francją nakazał pilotom brawurowy atak na grupę wrogich samolotów.

W piątek dziennik opublikował szerszą biografię Kornickiego wraz z krótką rozmową ze 100-letnim weteranem. Polski pilot przyznał, że jest "zaskoczony i nieco oszołomiony" swoją popularnością, ale dodał szybko, że był jedynie "jednym z bardzo wielu", którzy przyłożyli się do triumfu w II wojnie światowej.

"Polska była jedynym krajem w Europie, który był okupowany przez nazistów, ale nigdy się nie poddał, utrzymując rząd i siły zbrojne walczące na emigracji, a wszystko zgodnie z mottem +za waszą wolność i naszą+" - przypomniał.


Za PAP i http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/pol ... li=BBr5KbO
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Victus
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 11 lip 2016, 13:16

Re: Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył

Postautor: Victus » 26 wrz 2017, 21:52

Słyszałem i miałem zagłosować ale zapomniałem.
Ciekawostka to wybraniec nie zestrzelił ani jednego samolotu
Co do ilości głosów to widać jak Polacy traktują historie a jak inne narody.

Awatar użytkownika
Jacek
Karawanier
Posty: 632
Rejestracja: 03 gru 2012, 21:32
Lokalizacja: Mam tak samo jak Ty
Kontaktowanie:

Re: Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył

Postautor: Jacek » 27 wrz 2017, 07:41

Bardzo dobrze, że Polacy zagłosowali na Niego.
Potrafimy pokazać innym nacjom na świecie, że nie zawsze najważniejsza jest przynależność partyjna czy religijna ani zasobność portfela
Ważna jest Polska.
Najciekawsze jest za widnokręgiem


Wróć do „Ważne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość